poniedziałek, 9 września 2024
HotMoney

Nadzór audytowy, Nord Stream 2… – przegląd 14 maj 2019

lot mewy

Komisja Nadzoru Audytowego zakończy swoją działalność. Zastąpić ma ją nowo powołany organ. Jakie będą przysługiwać mu uprawnienia?

Polska Agencja Nadzoru Audytowego

Przyjęty przez polski rząd projekt noweli ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym zakłada zwiększenie nadzoru publicznego nad działalnością tych podmiotów.

Według projektu Komisja Nadzoru Audytowego ma zostać zastąpiona Polską Agencją Nadzoru Audytowego. Ma ona zostać utworzona w drugiej połowie 2019 roku, a swoje zadania zacząć wykonywać od 1 stycznia 2020. Zmiana ta argumentowana jest brakiem odpowiednich narzędzi, które pozwoliłyby kontrolować jakość świadczonych przez firmy audytorskie usług w obszarze rynku kapitałowego.

Nowa agencja będzie miała za zadanie kontrolowanie wszystkich firm audytorskich przez prowadzenie kontroli planowych, doraźnych i tematycznych. Będą jej też przysługiwać uprawnienia, by prowadzić postępowania dyscyplinarne wobec biegłych rewidentów, którzy dopuszczą się dyscyplinarnego przewinienia oraz kierować do sądu wnioski o ich ukaranie.

Huawei gotów na porozumienia

Stany Zjednoczone już od jakiegoś czasu przestrzegają swoich sojuszników przed korzystaniem z urządzeń koncernu Huawei przy budowie sieci bezprzewodowej łączności 5G, twierdząc, że Chiny mogą wykorzystywać je w celach szpiegowskich. Huawei zaprzecza wszelkim zarzutom.

zobacz także:  Popularne hybrydy - top 10 samochodów hybrydowych w Polsce

Szef koncernu Liang Hua zadeklarował gotowość zawarcia z rządami państw porozumień, w których jego firma zobowiązałaby się do spełniania standardów wykluczających instalowanie w sprzęcie „furtek”, które mogłyby zostać wykorzystane do szpiegowania.

Nie jest przypadkiem, że zapowiedź ta padła w Londynie. W kwietniu brytyjski rząd podjął decyzję, że chociaż firma Huawei będzie mogła uczestniczyć w tworzeniu mniej ważnych elementów systemu telekomunikacyjnego, to nie będzie zaangażowana do budowy kluczowych elementów infrastruktury 5G.

USA i Australia oficjalnie wykluczyły udział Huawei we wdrażaniu tej technologii na ich terytoriach. Również Wielka Brytania, Kanada i Nowa Zelandia nie zamierzają korzystać z rozwiązań Huawei, co jest częścią szerszej polityki unikania korzystania z technologii krajów stanowiących zagrożenie, do których zakwalifikowano również Chiny.

Sankcje na Nord Stream 2

Dwoje amerykańskich senatorów, przedstawiciel Republikanów Ted Cruz i przedstawicielka Demokratów Jeanne Shaheen, planują zgłoszenie projektu ustawy, która umożliwiłaby nałożenie sankcji na wykonawców gazociągu Nord Stream 2. Gazociąg nie od dziś budzi sprzeciw USA, wyrażany między innymi przez prezydenta Donalda Trumpa, wzywającego Unię Europejską do dywersyfikacji źródeł dostaw i kupowania skroplonego gazu z Ameryki Północnej.

zobacz także:  Ubezpieczenie assistance i mini assistance – dodatkowe polisy komunikacyjne, o których kierowca powinien wiedzieć

Projekt proponowany przez dwoje członków senackiej komisji spraw zagranicznych zakłada wprowadzenie sankcji wobec statków pracujących przy układaniu gazociągu oraz odmowę przyznawania wiz menedżerom tych firm, które są z owymi statkami powiązane. Zablokowane miałyby zostać transakcje, których przedmiotem będą należące do tych osób nieruchomości lub interesy w Stanach Zjednoczonych.

Dodaj Twój komentarz