niedziela, 26 maja 2024
HotMoney

Lokata rentierska, co to jest i na czym polega lokata rentierska?

Rozrzucone banknoty

Banki oferują wiele produktów finansowych, którymi chcą przyciągnąć klientów. Wśród nich są lokaty rentierskie, z których odsetki wspierają comiesięczny budżet. Czym dokładnie są takie lokaty, na czym one polegają i komu się opłacają?

Lokata rentierska – co to jest?

Lokata rentierska to rodzaj umowy między bankiem a klientem. Dotyczy ona lokowania środków na dłuższy czas, np. na rok lub kilka lat. Odsetki od zgromadzonych pieniędzy wypłacane są regularnie, co odróżnia ten produkt od popularnej lokaty terminowej. Co to więc oznacza dla posiadacza? Że na zysk z lokaty nie musi czekać do końca trwania umowy. Bank wypłaca odsetki co miesiąc, co trzy miesiące lub co sześć miesięcy w zależności od postanowień. Co ważne, naliczone odsetki nie są kapitalizowane i przelewane są na wskazane w umowie konto. Dzięki temu, uzyskane środki można przeznaczyć na bieżące wydatki.

Dla kogo lokata rentierska?

Lokata rentierska nie każdemu może się opłacać. Aby faktycznie zysk był zauważalny, należy wpłacić na lokatę co najmniej 100 000 zł. Można więc powiedzieć, że produkt ten skierowany jest do osób zamożnych. To kolejna rzecz, która odróżnia lokatę rentierską od lokaty terminowej, która dostępna jest właściwie dla każdego. Warto też dodać, że zysk z takiego produktu będzie niższy niż w przypadku standardowej lokaty, ponieważ odsetki będą regularnie wypłacane.

zobacz także:  Jak zmotywować się do oszczędzania?

Oprocentowanie lokat rentierskich

Oprocentowanie lokat rentierskich jest stałe i zależy od kilku czynników, najważniejszym z nich są oczywiście stopy procentowe, których stawki ogłasza Rada Polityki Pieniężnej. Oprocentowanie tego produktu nie jest zbyt wysokie, aktualnie wynosi ono około 2,2% w zależności od banku. Odsetki nie są kapitalizowane, są cyklicznie przelewane na konto, stąd niższy zysk w porównaniu do lokat terminowych.

Lokata rentierska a lokata terminowa

Osoby, które chcą ulokować swoje oszczędności w banku, mają sporo możliwości. Decydując się na lokatę rentierską należy liczyć się z tym, że jest to produkt długoterminowy, a więc środki zostają w pewien sposób „zamrożone” na koncie”. Zysk zależy nie tylko od oprocentowania, ale i od kwoty na koncie. Im jest wyższa, tym lepszy zysk i to np. co miesiąc. Odsetki wpłacane są regularnie na konto, nie trzeba czekać do końca trwania umowy. Wymagane są zazwyczaj kwoty minimalne, by otworzyć lokatę rentierską, te z kolei zależą od banków. Niektóre wymagają 5 000 zł, inne nawet 150 000 zł.

Nieco inaczej wygląda kwestia lokat terminowych, czyli tych najczęściej otwieranych w bankach. Mogą być one krótko- lub długoterminowe. Minimalna kwota, jaką należy wpłacić jest niższa niż w przypadku lokat rentierskich. Może to być np. 500 zł. Oprocentowanie jest nieco wyższe, może wynosić ok. 3-4%. Odsetki wypłacane są jednak dopiero po zakończeniu umowy. Chcąc wcześniej zrezygnować z tego produktu należy liczyć się z tym, że klient zazwyczaj traci zysk otrzymując jedynie wpłacony kapitał. Odsetki mogą być kapitalizowane dziennie, miesięcznie lub rocznie w zależności od umowy z bankiem.

zobacz także:  Rekordowa sprzedaż obligacji skarbowych

Dodaj Twój komentarz