Wielu przedsiębiorców sądzi, że kredyt obrotowy pozwoli im przetrwać trudną sytuację finansową w firmie. Owszem, taki rodzaj wsparcia pieniężnego pomoże w utrzymaniu płynności finansowej przedsiębiorstwa, nie rozwiąże jednak wszystkich problemów.
- Kredyt obrotowy – co to jest?
- Jakie są warianty kredytu obrotowego?
- Dla kogo kredyt obrotowy jest dobrym wyborem?
- Jak wygląda spłata kredytu obrotowego?
Kredyt obrotowy – co to jest?
Właściciele przedsiębiorstw mogą zdecydować się na różne rodzaje pożyczek bankowych. A więc postawić na kredyt gotówkowy, hipoteczny, inwestycyjny lub obrotowy. Kredyt obrotowy dla firm jest zobowiązaniem finansowym, z którego pieniądze przeznaczane są na bieżące wydatki czyli aktualne potrzeby firmy. Kredytobiorca może tu wydać otrzymaną sumę na dowolny cel (kredyt w rachunku bieżącym). Warto wyjaśnić co może być sfinansowane kredytem dla firm. Mogą to być towary niezbędne do prowadzenia działalności firmy, materiały, surowce, wypłaty dla pracowników, spłaty wierzytelności. Przedsiębiorca powinien jednak zdawać sobie sprawę z tego, że kredyt obrotowy może wziąć tylko na spłatę nieprzeterminowanych zobowiązań.
Jakie są warianty kredytu obrotowego?
Kredyt obrotowy można otrzymać w dwóch wariantach, w zależności od ofert banku oraz potrzeby klienta. Kredyt obrotowy w rachunku bieżącym jest nazywany także kredytem odnawialnym, natomiast drugą jego formą jest kredyt obrotowy w rachunku kredytowym – przeznaczony do spłaty w ratach. Kredyt obrotowy w rachunku bieżącym przyznawany jest standardowo na okres 12 miesięcy, jednak po tym czasie istnieje jeszcze możliwość przedłużenia go dwukrotnie czyli w sumie do 36 miesięcy. Aby wziąć kredyt obrotowy w rachunku bieżącym należy otworzyć osobne konto dla firmy. Przedsiębiorcy w ramach tego kredytu przyznawany jest pewien ustalony limit zadłużenia. Potrzebne środki finansowe może on więc pozyskać do kwoty limitu zadłużenia. Późniejsze wpłaty na konto zmniejszają limit zadłużenia, co pozwala być na bieżąco z saldem no koncie oraz wydatkami.
Kredyt obrotowy w rachunku kredytowym wygląda już trochę inaczej. Kredytobiorca musi przedstawić w banku biznesplan, w którym szczegółowo będzie opisany cel pożyczki. Po przyznaniu kredytu, środków finansowych nie można spożytkować na inny niż jasno określony cel. Kredyt obrotowy w rachunku kredytowym wymaga otwarcia osobnego rachunku.
Dla kogo kredyt obrotowy jest dobrym wyborem?
Kredyt obrotowy jest dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy chcą zabezpieczyć firmę przed nierzetelnymi kontrahentami. Środki uzyskane z kredytu obrotowego pomogą zapewnić płynność finansową, która może być kluczową kwestią jeśli chodzi o utrzymanie się na rynku. Kredyt obrotowy może okazać się wybawieniem jeśli w firmie nagle pojawi się nieprzewidziany wydatek taki jak na przykład zakup nowego sprzętu. Pomoże on uniknąć niepotrzebnych przestojów, które są bardzo niekorzystne dla przedsiębiorstwa, ponieważ utrudniają pracę. Dzięki kredytowi obrotowemu można uregulować bieżące wydatki związane z działalnością firmy. To rozwiązanie pozwoli uniknąć sięgania po pieniądze przedsiębiorstwa, które są przeznaczone na inne cele. Warto zadać sobie pytanie czy kredyt obrotowy jest dla wszystkich przedsiębiorców? Na pewno najbardziej skorzystają na nim ci, których firma ma ustabilizowaną sytuację finansową i mogą wykazać historię dochodów na optymalnym poziomie. Z tego powodu też nie poleca się brania kredytu obrotowego firmom dopiero rozpoczynającym działalność.
Jak wygląda spłata kredytu obrotowego?
W przypadku kredytu obrotowego w rachunku bieżącym instytucja bankowa nie narzuca odgórnie terminu spłaty należności. Każdy wpływ na konto odnawia część lub całość limitu. Kredytobiorca może więc ponownie korzystać z danych środków. Zwykle umowa kredytowa podpisywana jest na rok, a kiedy się kończy można ją przedłużyć. Kredyty obrotowe w rachunku kredytowym zaliczane są do kredytów krotko- i średnioterminowych, okres spłaty wynosi tu zwykle 3 lata. Warto pamiętać, że kredyty te są rozwiązaniem jednorazowym, przydatnym w momencie chwilowego problemu z płynnością finansową. Spłata kredytu obrotowego w rachunku kredytowym jest dokonywana w ratach lub jednorazowo. Odsetki są spłacane w cyklach miesięcznych, a kapitał pod koniec okresu kredytowania.