środa, 24 kwietnia 2024
HotMoney

Sytuacja funta brytyjskiego – czy będzie się pogarszać?

funty brytyjskie

Sytuacja funta szterlinga na międzynarodowym rynku walut wygląda nie najciekawiej. Dzisiejszy kurs zanotował spadek, a ma to związek z toczącą się cały czas sprawą Brexitu. Jak wyjście z Unii Europejskiej wpłynie na pozycję brytyjskiej waluty? Czy Brexit ma wpływ na sytuację euro?

Wpływ Brexitu na brytyjską gospodarkę

Decyzję o opuszczeniu przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej podejmowano stopniowo, a pierwszym poważnym wydarzeniem z tym związanym było referendum, które odbyło się w czerwcu 2016 roku. 51,89% osób biorących w nim udział opowiedziało się za wystąpieniem Wielkiej Brytanii z UE. Decyzja o Brexicie jest bardzo kontrowersyjna, mimo iż jest to proces długotrwały i faktycznie do opuszczenia UE ma dojść dopiero 29 marca 2019 roku, to Bank Anglii szacuje, że brytyjskie gospodarstwa domowe już poniosły w związku z nim straty sięgające kilkuset funtów.

Aktualna sytuacja funta na rynku międzynarodowym

Warunki przeprowadzenia Brexitu są cały czas negocjowane. Okazuje się jednak, że unijni negocjatorzy nie zgadzają się z propozycjami rządu Wielkiej Brytanii. Jeśli atmosfera wokół opuszczenia wspólnoty europejskiej przez Wielką Brytanię będzie się pogarszać, to bez wątpienia będzie to miało niekorzystny wpływ na sytuację funta.

zobacz także:  Taksówki mają nową konkurencję - obok Ubera na rynku pojawił się Taxify.

Brexit a sytuacja euro

Nie tylko brytyjska waluta traci na zamieszaniu związanym z Brexitem. Także euro musi mierzyć się z niepewną sytuacja gospodarczą w Unii Europejskiej. Odczyt PMI dla przemysły w eurolandzie spada, co ma negatywny wpływ na pozycję waluty przyjętej przez część państw członkowskich Unii Europejskiej.

1 komentarz

  1. Wiktoria Kraśko pisze:

    Nie chce czarnowidzieć, ale problemy walutowe pojawiają się coraz częściej, nie tylko w Wielkiej Brytanii, czyżby czekał nas kryzys finansowy? W końcu obecnie wszystko jest ze sobą powiązane i problemy jednych pociągają problemy innych.

Dodaj Twój komentarz