Kredyty hipoteczne są dziś dostępne niemal dla każdego, kto osiąga dochody. Od nich właśnie zależą warunki umowy, ale i kwota przyznanej pożyczki. Na specjalne oferty mogą liczyć osoby wykonujące wolny zawód. Kto więc zalicza się do takich specjalistów i na jaki kredyt hipoteczny może liczyć?
- Wolny zawód, czyli jaki?
- Wolne zawody a preferencyjne warunki kredytów
- Kredyty hipoteczne dla grup uprzywilejowanych
- Gdzie szukać kredytów hipotecznych dla wolnych zawodów?
- Kredyty hipoteczne dla wolnych zawodów kiedyś i dziś
Wolny zawód, czyli jaki?
Kwestia wolnego zawodu regulowana jest przez Kodeks spółek handlowych. Według niego wolny zawód wykonują adwokaci, notariusze, radcowie prawni, rzecznicy patentowi, rzeczoznawcy majątkowi, lekarze, dentyści, aptekarze, weterynarze, pielęgniarki, położne, brokerzy ubezpieczeniowi, biegli rewidenci, doradcy podatkowi, maklerzy papierów wartościowych, doradcy inwestycyjny, księgowi, tłumacze przysięgli, inżynierowie budownictwa oraz architekci.
Wolne zawody a preferencyjne warunki kredytów
Osoby wykonujące wolny zawód mogą liczyć na lepsze warunki kredytu hipotecznego, ale nawet i gotówkowego, niż inne osoby, które starają się o pożyczkę. Dlaczego? Wśród tych zawodów wymienione są stanowiska cieszące się sporym zaufaniem publicznym. Osoby pracujące w tych zawodach osiągają często zarobki powyżej przeciętnej. Mało tego, na wykonywane przez nich prace zawsze będzie zapotrzebowanie. To wszystko sprawia, że specjaliści są dla banków bardziej wiarygodni finansowo, mają stabilne pozycje materialne, ryzyko utraty pracy jest minimalne, dlatego mogą otrzymać np. wyższy kredyt hipoteczny niż inni ubiegający się.
Kredyty hipoteczne dla grup uprzywilejowanych
Kredyty dla wolnych zawodów z pewnością są bardziej liberalne pod względem wymagań, niż w przypadku „zwykłych osób” starających się o pożyczkę. Osoby wykonujące wolne zawody zaliczane są do grupy uprzywilejowanej, której łatwiej otrzymać kredyt. Na czym polegają te udogodnienia?
Gdzie szukać kredytów hipotecznych dla wolnych zawodów?
Nie wszystkie banki udzielają takich kredytów dla grup uprzywilejowanych. Należy więc sprawdzać oferty konkretnych instytucji lub pytać, czy można starać się o kredyt dla wolnych zawodów. Osoby wykonujące zawód zaufania publicznego mogą udać się m.in. do Getin Bank, Idea Bank, Deutsche Bank czy BGŻ BNP Paribas. W tych bankach znaleźć można oferty specjalne dla grup uprzywilejowanych.
Kredyty hipoteczne dla wolnych zawodów kiedyś i dziś
Jeszcze do niedawna osoby wykonujące wolne zawody mogły liczyć na mnóstwo przywilejów związanych z zaciąganiem kredytu. Głównie chodziło o zminimalizowane formalności podczas starania się o kredyt hipoteczny. Osoby z grup uprzywilejowanych nie musiały przedstawiać zaświadczeń o rzeczywistych dochodach, wystarczało samo oświadczenie. To jednak się zmieniło. Wszystko przez to, że niektórzy zawyżali swoje zarobki, żeby dostać wyższy kredyt hipoteczny. To z kolei mogło mieć wpływ na problemy z późniejszymi spłatami. Niedawno regulacje co do kredytów dla wolnych zawodów się zmieniły. Banki ostrożniej podchodzą do takich klientów i wymagają od nich przedstawienia takich samych dokumentów, jak w przypadku pozostałych osób, które ubiegają się o kredyt hipoteczny lub gotówkowy.
Nie rozumiem dlaczego osoby wykonujące wolny zawód miałyby być uprzywilejowane. Każdy powinien spełniać te same warunki jeśli chodzi o kredyty.
Dokładnie. Ktoś świetnie zarabia i jeszcze banki obniżają swoje wymagania co do udzielenia kredytu. I to ma być równość?