sobota, 20 lipca 2024
HotMoney

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego? Czy to możliwe?

Zakup nieruchomości

Obecnie banki wymagają, aby kredytobiorca wniósł skład własny w wysokości od 10% do nawet 30%, co dla niektórych klientów jest warunkiem trudnym do zrealizowania. A czy możliwe jest zaciągnięcie kredytu na dom bez wkładu własnego?

 

Czy można zaciągnąć kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?

Konieczność wniesienia wkładu własnego jest tak naprawdę stosunkowo nowym wymogiem. Jeszcze kilka lat temu większość banków oferowało kredyty mieszkaniowe na korzystniejszych warunkach. Jednak cztery lata temu, w 2014 roku, KNF, czyli Komisja Nadzoru Finansowego, wprowadziła w życie rekomendację S, która nakładała na kredytobiorców wniesienie minimalnego wkładu własnego, który następnie rósł o 5% w skali roku.

A jak jest teraz? Czy jest możliwy kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?

W jakim banku kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?

Jeśli myślisz o kredycie hipotecznym, to pewnie interesuje Cię, jaki bank przyzna Ci potrzebne fundusze bez wkładu własnego… Niestety – teoretycznie żaden. A dlaczego teoretycznie? Ponieważ jest kilka wyjątków, ale o nich będzie jeszcze mowa.

zobacz także:  Najtańsze mieszkania w Polsce – gdzie szukać? Ile za metr kwadratowy?

Za to niektóre banki umożliwiają wniesienie niskiego wkładu własnego, w wysokości 10% (obecnie standardowo wynosi on 20%), jednak wiąże się to z koniecznością wykupu dodatkowego ubezpieczenia. To nie zawsze się opłaca, dlatego jeśli masz inną możliwość, lepiej z niej skorzystać.

Kolejnym ze sposobów na obniżenie wkładu własnego jest wykorzystanie środków zgromadzonych w ramach IKE oraz IKEZ. Bank może zabezpieczyć Twoje fundusze na koncie emerytalnym.

Jednak najczęściej kredytobiorcy korzystają z dwóch kolejnych metod – zabezpieczenia kredytu hipotecznego inną nieruchomością lub działką.

Zabezpieczenie kredytu hipotecznego inną nieruchomością

Jeśli nie posiadasz wkładu własnego na mieszkanie, to jeszcze nic straconego. Bank jako jego ekwiwalent może przyjąć inne mieszkanie lub nieruchomość. Ważne jest, aby jego wartość nie była niższa niż wysokości wkładu własnego. I co warto wiedzieć, zaakceptowana może zostać nieruchomość należąca do kogoś innego, Ty jednak powinieneś zostać wpisany do jej hipoteki, a właściciel mieszkania/domu musi przystąpić z Tobą do kredytu.

Działka jako wkład własny

Jeśli zamierzasz zaciągnąć kredyt hipoteczny na budowę domu, niektóre banki mogą uznać działkę, na której ma stanąć, jako wkład własny. Przy czym jej wartość zawsze musi zostać potwierdzona przez rzeczoznawcę.

zobacz także:  Jak podzielić kredyt hipoteczny po rozwodzie? Czy możliwe jest zwolnienie od obowiązku świadczenia?

Mieszkanie z rynku wtórnego

Mało kto wie o jeszcze jednej możliwości na obniżenie wkładu własnego. Dotyczy to mieszkań z rynku wtórnego, które z różnych przyczyn sprzedawane są poniżej ich wartości rynkowej. Dlatego jeśli różnica między wyceną nieruchomości, a ceną zakupu jest znacząca, bank może uznać ją za wkład własny. Jednak w tej sytuacji często dodatkowo wymagane jest wniesienie 10% wkładu własnego. A jak znaleźć takie mieszkanie? Trzeba szukać okazji i wykazać się dużą cierpliwością. To się może opłacić, zwłaszcza gdy znajdziesz nieruchomość, której właściciel chce ją szybko sprzedać i z tego względu obniża cenę.

komentarze 2

  1. Małgorzata pisze:

    Witam,
    Poszukuję pilnie informacji który bank udzieli mi kredytu bez wkładu własnego, podczas gdy zakup mieszkania będzie wynosil 400 tyś, a wycena rzeczoznawcy 450 tyś.? W którym banku mam szansę?
    Pozdrawiam

  2. Jan pisze:

    W przypadku nieruchomości z rynku pierwotnego jest możliwość zaciągnięcia pożyczki od dewelopera na wkład własny. O ile oczywiście ten świadczy takie usługi.

Dodaj Twój komentarz