Jednym z kosztów, który musi ponieść osoba zakładająca własną działalność gospodarczą jest zakup kasy fiskalnej. Urządzenie to służy do rejestracji sprzedaży towarów bądź usług i należy je zarejestrować w Urzędzie Skarbowym. Na szczęście obowiązek posiadania kasy fiskalnej nie spoczywa na każdym przedsiębiorcy, dlatego też warto zapoznać się z aktualnymi regulacjami oraz cenami tego typu urządzeń.
Kiedy należy mieć kasę fiskalną?
Obowiązek posiadania kasy fiskalnej jest uzależniony od kilku kwestii. Istotne jest przede wszystkim jaki rodzaj działalności prowadzimy, komu sprzedajemy towary i jaki mamy roczny obrót. Według aktualnych zasad, obowiązek ewidencjonowana przychodów za pomocą kasy fiskalnej mają przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży towarów lub świadczący usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych.
Trzeba jednak pamiętać, że od 1 stycznia 2018 roku niektóre rodzaje działalności zostały zwolnione z obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Przykładem może być podatnik, którego obrót ze sprzedaży w poprzednim roku podatkowym nie przekroczył 20 tys. złotych. Przepisy zwalniające z obowiązku posiadania kasy fiskalnej nie dotyczą jednak przedsiębiorców zajmujących się m.in.:
- dostawą gazu płynnego,
- dostawą silników spalinowych wewnętrznego spalania w rodzaju stosowanych do napędu pojazdów,
- dostawców nadwozi do pojazdów silnikowych,
- dostawców części i akcesoriów do pojazdów silnikowych,
- świadczeniem usług fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych, czy cateringowych.
Dokładne warunki stosowania kas fiskalnych można znaleźć na oficjalnej stronie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.
Ile kosztuje kasa fiskalna?
Na rynku dostępne są różne kasy fiskalne. Przy wyborze tego urządzenia wiele osób kieruje się ceną, jednak nie jest to kryterium, które powinniśmy brać pod uwagę w głównej mierze. Najważniejsze jest dopasowanie odpowiedniego urządzenia do rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej, niezwykle ważne jest również to, czy serwis znajduje się odpowiednio blisko i będziemy mogli liczyć na pomoc w razie awarii w krótkim czasie.
Kupując kasę fiskalna możemy liczyć na różnego rodzaju odliczenia, dzięki czemu rzeczywisty koszt kasy jest znacznie niższy niż jej oryginalna cena. Niektóre kasy fiskalne kosztują nawet kilka tysięcy złotych, jednak składając odpowiedni wniosek można odzyskać nawet 90% ceny zakupu kasy (bez podatku), ale nie więcej niż 700 zł. Nie da się jednoznacznie wskazać konkretnej ceny tego urządzenia, należy się zatem nastawić na wydatek wynoszący od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.
Kasy fiskalne online
W styczniu 2019 roku miał zostać wprowadzony system kas fiskalnych online. Ich zadaniem ma być raportowanie transakcji sprzedaży bezpośrednio do centralnego systemu informatycznego Ministerstwa Finansów. Kolejną ich funkcją będzie generowanie paragonów online, czyli e-paragonów. Aktualnie jednak nie wiadomo kiedy zmiany te wejdą w życie, gdyż ustawa o podatku VAT jest w dalszym ciągu procederowana i daty wprowadzenia kas online uległy zmianie.