wtorek, 16 lipca 2024
HotMoney

Karta nauczyciela, Paliwowe przekręty… – przegląd 1 marzec 2019

ładowanie samochodu elektrycznego

W obrocie paliwami miały miejsce nieprawidłowości, które naraziły Skarb Państwa na duże straty. Tymczasem projekt nowelizacji ustawy Karta nauczyciela został skierowany do publicznych konsultacji.

Nieprawidłowości w obrocie paliwami

Krajowa Administracja Skarbowa ujawniła, że w obrocie paliwami miały miejsce nieprawidłowości. W związku z tym zablokowano rachunki bankowe dwóch firm na kwotę 1,8 mln zł. Podmiot poddany kontroli miał sprzedawać paliwo poprzez łańcuchy podmiotów z wykorzystaniem tak zwanych znikających podatników, co umożliwiało uniknięcie zapłacenia podatku od towarów i usług.

Ten proceder naraził Skarb Państwa na wielomilionowe straty. W przeciągu zaledwie 9 miesięcy wartość obrotu w transakcjach łańcuchowych wyniosła ponad 85 mln zł.

Karta nauczyciela

Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że projekt nowelizacji ustawy Karta nauczyciela został skierowany do publicznych konsultacji. Projekt ten jest realizacją propozycji, które w styczniu złożyła minister Anna Zalewska przedstawicielom oświatowych związków zawodowych. Ma on stanowić krok w stronę podniesienia prestiżu zawodu nauczyciela, zapewnienia pracownikom oświaty korzystnych warunków do rozwoju zawodowego oraz premiowania wysokiej jakości ich pracy.

zobacz także:  Kredyt dla młodych małżeństw szansą na własne lokum - zobacz warunki przyznania kredytu

Projekt zakłada wprowadzenie kolejnej pięcioprocentowej podwyżki nauczycielskiej pensji już we wrześniu 2019 roku, a nie w styczniu 2020. Wynagrodzenie będzie odtąd wynosić o 16,1% więcej niż w marcu 2018 roku.

Oprócz wynagrodzenia zasadniczego wzrosnąć ma też kwota zależnych od niego dodatków, takich jak dodatek za wysługę lat, dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej, dodatkowe wynagrodzenie roczne, nagroda jubileuszowa, odprawy emerytalno-rentowe czy wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe. Projekt ustawy proponuje też wprowadzenie nowego świadczenia na start, w wysokości 1000 zł, które będzie miało przysługiwać stażystom w tym zawodzie.

Ustawa o działalności w Polsce brytyjskich podmiotów rynkowych

Ministerstwo Finansów przygotowuje ustawę, która będzie wyznaczać zasady prowadzenia po brexicie działalności przez niektóre podmioty rynku finansowego z Wielkiej Brytanii. Ustawa ta powstaje w celu zabezpieczenia interesów klientów. By to osiągnąć, ma ona zapewnić odpowiedni okres na dostosowanie działalności części podmiotów rynku finansowego do bezumownego opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię.

Energa i stacje ładowania aut elektrycznych

Energa zadeklarowała chęć uruchomienia do 2022 roku przynajmniej 100 stacji ładowania samochodów elektrycznych. Od początku 2019 spółka uruchomiła już 4 o mocy 2x22kW. Kolejne stacje mają być sukcesywnie montowane przy głównych szlakach komunikacyjnych i w większości dużych miast, które znajdują się na terenie działania Grupy Energa. Do końca roku mają powstać 54 stacje. Część z nich stanowić mają stacje szybkiego ładowania, dzięki którym będzie można 80% baterii naładować w pół godziny.

zobacz także:  Największe węzły autostradowe na świecie – mamy je w Polsce!

Kara dla Netii

Urząd Komunikacji Elektronicznej nałożył na Netię karę w wysokości 100 tys. zł za to, że uniemożliwiła ona XL Telekom skorzystanie z uprawnień do przeniesienia przydzielonych numerów. Ponieważ Netia zawarła z XL Telekom umowy abonenckie, automatycznie wiązało się to ze statusem abonenta, a zatem Netia nie miała prawa by odmówić przeniesienia 499 numerów.

komentarze 2

  1. teacher pisze:

    Zabawne są te propozycje dla nauczycieli, ale jak znam życie, to i tak podniesie się lament społeczeństwa, że „te nieroby” mają dostać podwyżki.Czekam aż nauczyciele zaczną masowo zmieniać pracę, a rodzice będą musieli rezygnować ze swojej, żeby zapewnić swoim dzieciom edukację domową.

  2. Anna Z. pisze:

    Ciekawa jestem jak faktycznie przebiegnie ten protest nauczycieli, czy rzeczywiście coś ugrają. No i co z egzaminami i maturami w tym czasie?

Dodaj Twój komentarz