sobota, 23 listopada 2024
HotMoney

Jak umorzyć kredyt studencki?

Student przed tablicą

Kredyt studencki to jeden z najpopularniejszych produktów finansowych zaciąganych przez młodych ludzi. Wyróżnia się przede wszystkim korzystnymi warunkami umowy, a przecież chodzi o osoby, które nie osiągają jeszcze dużych dochodów lub nie mają ich wcale. Bywa, że taką pożyczkę można umorzyć. Co trzeba wiedzieć o kredycie studenckim i kiedy można anulować jego spłatę?

Czym jest kredyt studencki?

Kredyt studencki udzielany jest wyłącznie studentom i doktorantom wyższych uczelni. Wyjątkiem są maturzyści, którzy rozpoczynają naukę w tym samym roku, w którym starają się o pożyczkę. Ubiegać się o kredyt mogą osoby, które nie ukończyły jeszcze 25. roku życia. Kredyt studencki oferowany jest na korzystnych warunkach. Oprocentowanie jest niższe niż np. przy kredytach gotówkowych lub hipotecznych. Wyróżnia go odroczony termin spłaty, zazwyczaj zaczyna się po 2 latach od ukończenia studiów. W niektórych przypadkach można się starać o umorzenie kredytu studenckiego.

Wiele osób na pewno zastanawia się ile wynosi kredyt studencki. To, co charakterystyczne dla tego rodzaju produktu finansowego, to comiesięczne wypłacanie stałych kwot (400, 600, 800 lub 1000 zł). Student nie otrzymuje więc jednorazowo całej kwoty, ale co miesiąc i od czasu trwania kredytu zależna jest jego wysokość.

zobacz także:  Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt gotówkowy?

Warunki uzyskania kredytu studenckiego

W roku akademickim 2018/2019 warunkiem starania się o kredyt studencki jest dochód netto nie przekraczający 2,5 tysiąca złotych na członka rodziny. Po złożeniu wniosku o kredyt studencki bank rozpatruje podanie i analizuje sytuację materialną osoby ubiegającej się o pożyczkę. Jeśli pozytywnie zostanie ocenione zabezpieczenie kredytu, środki zostaną przyznane od razu. Natomiast jeśli ocena będzie negatywna, nawet dla najniższej kwoty kredytu, wówczas bank podejmuje decyzję odmowną. Studenci mogą jeszcze ubiegać się o poręczenie Banku Gospodarstwa Krajowego lub Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Oprócz wniosku należy jeszcze przedstawić zaświadczenie o odbywaniu studiów lub dokument potwierdzający wzięcie udziału w rekrutacji, oświadczenie o liczbie członków w rodzinie i zaświadczenie o dochodach z poprzedniego roku.

Spłata kredytu studenckiego

Spłacanie kredytu dla studenta rozpoczyna się 2 lata po ukończeniu studiów, a więc w czasie, kiedy prawdopodobnie podejmie on już pracę. Można też dążyć do umorzenia części kredytu studenckiego, a w niektórych przypadkach nawet całości. Nie jest to jednak takie proste. Należy złożyć wniosek w banku, w którym uzyskany został kredyt i dołączyć do tego szereg dokumentów. Musi pojawić się opis sytuacji życiowej, kopia umowy kredytu, zaświadczenie z banku o stanie zadłużenia, kopia dyplomu ukończenia studiów, zaświadczenia o dochodach, bezrobotni muszą przedstawić kopię decyzji z urzędu pracy. W zależności od sytuacji, wymagane są także takie dokumenty jak zaświadczenie z ośrodka pomocy społecznej czy informacje o innych dochodach, np. rentach, emeryturach, orzeczenie o niezdolności do pracy itp. O takie umorzenie spłaty mogą starać się osoby, które znajdują się w grupie 10% najzdolniejszych studentów lub będące w trudnej sytuacji życiowej.

zobacz także:  Pomoc dla ubogich i bezrobotnych - na jaką pomoc od państwa mogą liczyć?

1 komentarz

  1. Studentka pisze:

    Kredyt studencki to dobra rzecz, ale niestety nie dla wszystkich. Zdarza się, że niektóre osoby nie otrzymują wsparcia finansowego od rodziców, a zależy im na studiach, niestety dochód rodziców uniemożliwia im wzięcie kredytu. Wszystko jak zawsze ma swoje wady i zalety.

Dodaj Twój komentarz