wtorek, 16 lipca 2024
HotMoney

Kredyt mieszkaniowy – jakie dochody musisz mieć, aby ubiegać o kredyt na mieszkanie?

Pieniądze, filiżanka, kalkulator

Kredyt mieszkaniowy to popularny produkt finansowy, który umożliwia zakup nieruchomości. Aby go otrzymać, należy spełnić kilka warunków, banki są wymagające w ocenie potencjalnych kredytobiorców. Ile więc trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt mieszkaniowy? Jak zwiększyć swoje szanse na przyznanie tego długoterminowego zobowiązania?

Czym jest kredyt mieszkaniowy?

Chociaż wiele osób utożsamia kredyt mieszkaniowy z kredytem hipotecznym, są to dwa różne produkty. Zobowiązanie to również jest celowe, jednak zakres przeznaczenia środków jest węższy. Pieniądze z kredytu mieszkaniowego można przeznaczyć jedynie na cele mieszkaniowe, czyli na zakup mieszkania, domu, działki budowlanej lub na budowę domu. W przypadku tego kredytu zabezpieczeniem również jest hipoteka, czyli ograniczone prawo rzeczowe na nieruchomości. Zobowiązanie to może wynosić nawet kilkaset tysięcy złotych, zazwyczaj zawierane jest na długi okres, nawet 35 lat.

Jakie trzeba spełniać warunki, żeby dostać kredyt mieszkaniowy?

W przypadku kredytu długoterminowego kluczowe są zarobki, jednak trudno określić, jakie dochody będą dla banku wystarczające. Instytucje finansowe biorą pod uwagę też inne czynniki, np. zdolność kredytową. Sprawdzają, czy potencjalny kredytobiorca będzie w stanie spłacać zobowiązanie przez długi okres. Aby poprawić swoją zdolność kredytową warto pomyśleć o uregulowaniu bieżących kredytów i zrezygnowaniu z karty kredytowej. To nie tylko odciąży domowy budżet, ale i da sygnał bankowi, że będziemy w stanie spłacać miesięczne raty. Instytucje finansowe z pewnością sprawdzą też historię kredytową w BIK. Jeśli ta będzie negatywna, wówczas trudno będzie o kredyt.

zobacz także:  Operat szacunkowy a wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę – co warto wykonać?

Kredyt mieszkaniowy – w jakim banku?

Warto porównywać oferty kredytów mieszkaniowych w różnych bankach. Dzięki temu będzie można wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie. Pomocne w tym będą też rankingi kredytów mieszkaniowych uwzględniające najnowsze oferty banków oraz przedstawiające takie parametry jak oprocentowanie, prowizja, RRSO, miesięczna rata do spłaty. Chcąc wyliczyć, czy będzie nas stać na tak kosztowne zobowiązanie, warto sięgnąć po kalkulatory kredytów mieszkaniowych. To proste w obsłudze narzędzia, które pozwolą dokonać symulacji kredytu mieszkaniowego. W ten sposób można dowiedzieć się, jak zobowiązanie obciąży dany budżet przy zaciągnięciu pożyczki na konkretny okres.

Kredyt mieszkaniowy – jakie dokumenty?

Starając się o kredyt mieszkaniowy należy przedstawić szereg dokumentów. Wśród nich jest oczywiście dowód osobisty, czasami wymagane jest zaprezentowanie drugiego dokumentu potwierdzającego tożsamość. Ponadto niezbędne są dokumenty dotyczące dochodów, zobowiązań finansowych itp. Konieczne będzie również przedstawienie dokumentacji odnośnie sytuacji prawnej nabywanej nieruchomości, w której znajdą się m.in. akt notarialny, wypis z księgi wieczystej, a w przypadku nieruchomości z rynku pierwotnego KRS dewelopera, wypis z rejestru gruntów oraz prawomocne pozwolenie na budowę.

zobacz także:  Kredyt dla rolnika - jak uzyskać kredyt hipoteczny, mieszkaniowy prowadząc gospodarstwo rolne?

Dodaj Twój komentarz