piątek, 24 maja 2024
HotMoney

Jak obliczyć cenę netto, jak obliczyć cenę brutto?

Wyliczenia na kartce, kalkulator

Wiele osób ma problemy z wyliczeniem cen netto i brutto, często też te pojęcia się mylą. Z terminami tymi spotykamy się właściwie codziennie, chociażby podczas robienia zakupów, czy podczas pobierania wynagrodzenia. Czym więc jest netto i brutto i jak obliczyć te ceny?

Netto a brutto

Zarówno termin „netto”, jak i „brutto” odnosi się do wartości, jednak różnica między nimi jest zasadnicza. Wartość ta odnosi się głównie do finansów, ale i wagi. „Brutto” oznacza towar lub usługę razem ze wszelkimi obciążeniami, „netto” natomiast nie bierze pod uwagę tych obciążeń. Co to oznacza w przypadku cen? Cena brutto to wartość towaru z podatkiem VAT, a cena netto to wartość bez uwzględnienia podatku VAT. Można to przedstawić za pomocą wzoru, cena brutto – stawka podatku = cena netto. W przypadku wynagrodzeń, pensja brutto to kwota z ubezpieczeniem społecznym, podatkiem dochodowym i składką na ubezpieczenie zdrowotne. Wynagrodzenie netto to natomiast to, co pracownik dostaje „na rękę”, czyli bez tych dodatkowych kosztów. Jeżeli natomiast chodzi o masę, masa brutto to waga towaru z opakowaniem, masa netto to właściwy produkt, bez opakowania.

zobacz także:  Gdzie znaleźć tani kredyt dla firm? Jakie dokumenty są potrzebne do kredytu firmowego?

Jak obliczyć cenę netto i brutto?

Aby obliczyć cenę netto i brutto należy znać stawki podatkowe w Polsce. Od kilku lat są one na tym samym poziomie. Jak już zostało wspomniane, do ceny netto należy doliczyć konkretną wartość podatku, a to co wyjdzie będzie ceną brutto. Osoby, które mają problemy z wyliczeniem tych wartości mogą skorzystać z kalkulatorów cen netto i brutto, których w Internecie nie brakuje.

Wzór i przykład obliczania ceny netto

Chcąc obliczyć cenę netto należy najpierw policzyć kwotę VAT. Przedstawia to wzór i przykład, który przyjmuje 23% stawkę podatku oraz kwotę brutto 123 zł:

kwota VAT = (kwota brutto * 23%) / (100% + 23%) = 123 * 23% / 123% = 23 zł

Wówczas wyliczenie ceny netto będzie wyglądało następująco:

kwota brutto – kwota vat = kwota netto.

Wzór i przykład obliczania ceny brutto

Cena brutto to cena netto plus podatek VAT. Przyjmując najpopularniejszą w Polsce stawkę podatkową 23%, wzór wyliczenia wygląda następująco:

cena netto + stawka podatku 23% x cena netto = cena brutto

Zobrazować to można przykładem: 100 zł (cena netto) + 23% (stawka podatku) x 100 zł (cena netto) = 123 zł (cena brutto).

zobacz także:  Ile kosztuje przepisanie działki budowlanej, mieszkania u notariusza? O jakich opłatach związanych z przepisaniem nieruchomości trzeba pamiętać?

Stawki podatkowe w Polsce

Najwięcej trudności mogą sprawiać stawki podatkowe w Polsce, a raczej ich wysokość. Podstawowa stawka podatkowa od towarów i usług wynosi 23%. Obniżone wynoszą kolejno 8%, 5% i 0%. Niektóre produkty i usługi są zwolnione z podatku VAT. Obowiązujące stawki weszły w życie w 2011 roku. Wcześniej podstawowa stawka była o 1% niższa i wynosiła 22%, a obniżone 7%, 3% i 0%.

Absurdy w polskim systemie podatkowym

Chociaż większość towarów i usług w polskim prawie podatkowym objętych jest najwyższą stawką, czyli 23%, nie brakuje absurdów dotyczących produktów z obniżonym VAT. Przepisy są na tyle nieprecyzyjne, że wiele osób zwraca się z prośbą o indywidualną ocenę, jaka stawka powinna obowiązywać na konkretne produkty. Mało tego, regulacje te stale się zmieniają. Obecnie system podatkowy liczy sobie kilka tysięcy stron ustaw i rozporządzeń.

Najwięcej absurdów widocznych jest w branży spożywczej, gdzie niektóre towary opodatkowane są stawką 23%, a niektóre mają ją obniżoną. Dla porównania, woda źródlana ma stawkę 23%, ale już woda mineralna 8%, banan ma 8%, ale już brzoskwinia 5%. Musztarda to stawka 23%, ale już sos musztardowy ma obniżoną wartość podatku – 8%, podobnie chipsy kukurydziane (23%) i chipsy ziemniaczane (8%). Jak więc widać, ustalenie stawki VAT może niekiedy być problematyczne. Z tego powodu, tak wiele osób prosi o wyjaśnienia, jaki podatek obowiązuje w przypadku danych usług czy towarów.

zobacz także:  Ile kosztuje hektar lasu? Czy można kupić las?

1 komentarz

  1. Ana pisze:

    Zawsze mam problem z tymi cenami netto i brutto. Dobrze, że teraz są kalkulatory w Internecie, które szybko wszystko wyliczą 🙂

Dodaj Twój komentarz