sobota, 13 kwietnia 2024
HotMoney

Ile kosztuje prowadzenie księgowości przez biuro rachunkowe?

księgowość-biuro-rachunkowe

Zatrudnienie księgowego do firmy wiąże się ze sporym miesięcznym wydatkiem. Dlatego lepszym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy, okaże się zlecenie prowadzenia księgowości biuru rachunkowemu. Sprawdzamy, ile kosztuje prowadzenie księgowości przez biuro rachunkowe.

Prowadzenie księgowości przez biuro rachunkowe

Wynajęcie biura rachunkowego to jeden z najskuteczniejszych sposobów na profesjonalne prowadzenie księgowości. Takie rozwiązanie pozwoli uniknąć pomyłek i nieścisłości w rachunkach firmy. A ile za to zapłacimy? Ile kosztuje prowadzenie księgowości w biurze rachunkowym? Koszty są bardzo zróżnicowane. Zależą głównie od rodzaju usług księgowych oraz samego rodzaju księgowości.

Jakie usługi księgowe?

Zakres usług to na przykład czynności księgowo-podatkowe, czyli m.in. prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów, ksiąg rachunkowych czy przygotowywanie rejestrów VAT i deklaracji podatkowych. Inną ofertą są usługi kadrowo-płacowe, polegające na przykład na przygotowywaniu umów cywilnoprawnych czy ustalaniu wymiaru urlopu. Ponadto niektóre biura rachunkowe zajmują się także doradztwem finansowo-biznesowym, na przykład podpowiadają, jaki wziąć kredyt dla firmy, o jaką dotację się starać lub jakie ubezpieczenie warto wybrać. Wszystkie z tych usług rachunkowych wiążą się z innymi kosztami.

zobacz także:  Ile kosztuje rejestracja nowego samochodu?

Ponadto na cenę prowadzenia księgowości ma wpływ także jej rodzaj, czyli mała lub pełna księgowość. Jak można się domyśleć ta pierwsza jest o wiele tańsza, ale o tym opowiemy w dalszej części artykułu.

prowadzenie-księgowości-przez-biuro-rachunkowe

Ile kosztuje prowadzenie księgowości małej firmy?

Na początku warto zaznaczyć, że prowadzenie księgowości przez biuro rachunkowe jest mniej kosztowne niż zatrudnienie księgowego. W przypadku małej księgowości koszty związane z wynajęciem biura rachunkowego zazwyczaj zaczynają się już od 100 zł miesięcznie! W tej cenie możemy liczyć na pełną dokumentację księgowo-rachunkową, czyli prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów, rozliczeń podatkowych, a także ksiąg handlowych.

Trzeba jednak pamiętać, że taka księgowość w małej firmie ma także słabe strony. Do wad biur rachunkowych należy to, że nie ponoszą one żadnej odpowiedzialności prawnej za swoje działania. Za ewentualnie błędy w rozliczeniach odpowiada firma.

Ile kosztuje prowadzenie pełnej księgowości?

Prowadzenie pełnej księgowości dotyczy spółek akcyjnych, z ograniczoną odpowiedzialnością, obcokrajowców prowadzących w Polsce swoją działalność, a także przedsiębiorców, których firmy uzyskały przychody wyższe niż 2 mln euro w ostatnim roku. Wszystkie z tych firm muszą liczyć się z wyższymi opłatami za prowadzenie księgowości. Ceny takiej usługi również są bardzo zróżnicowane. Zależą m.in. od ilości dokumentów do rozliczenia, ilości pracowników i specyfiki prowadzonej działalności. Dla przykładu, wykupienie abonamentu na kilka miesięcy w biurze rachunkowym (zawierającego podstawowe usługi), może kosztować 400 złotych miesięcznie przy 50 dokumentach do rozliczenia. Im więcej dokumentów do rozliczenia, tym wyższa cena prowadzenia pełnej księgowości przez biuro rachunkowe.

zobacz także:  Netflix czy HBO GO - co wybrać?

1 komentarz

  1. Adrian pisze:

    Na początku warto sprawdzić onlinowe programy do księgowości, nie będę podawał nazw, ale uczą one pewnych zachowań w firmie oraz dokumentacji i tego, co później możemy wymagać od biura rachunkowego.

Dodaj Twój komentarz