sobota, 12 października 2024
HotMoney

Jak czytać etykiety na sprzętach AGD?

Sprzęt AGD

Choć coraz więcej mówi się o tym, żeby czytać skład produktów spożywczych, kosmetyków czy ubrań, mało kto zwraca jednak uwagę na etykiety na sprzętach AGD, na których również zamieszczane są bardzo ważne informacje. Niestety, niewielu konsumentów wie również, jak je prawidłowo odczytywać. Dlatego wyjaśniamy najczęstsze wątpliwości.

Etykieta energetyczna

To, co na sprzęcie AGD powinno w pierwszej kolejności zwrócić naszą uwagę, jest etykieta energetyczna. Musi być ona umieszczano na takich urządzeniach jak pralki, lodówki, klimatyzatory, zmywarki, suszarki bębnowe, odkurzacze, piekarniki, podgrzewacze wody i ogrzewacze pomieszczeń, telewizory, lampy elektryczne i oprawy oświetleniowe.

Co istotne, wzory tych etykiet, mających postać nalepki lub tabliczki, są takie same we wszystkich państwach Unii Europejskiej, nie powinno więc być żadnych problemów z ich identyfikacją.

Najważniejszą informacja, jaką można na nich znaleźć, jest klasa efektowności energetycznej, która została oznaczona literami od A do G. Trzeba zapamiętać, że najmniejsze zużycie energii elektrycznej wykazują urządzenia oznaczane klasą A, największe – G. Dodatkową energooszczędność sprzętów oznacza się plusami („+”), a najmniejsze rachunki za prąd powinny nam dostarczyć urządzenia AGD oznaczone jako A+++. Czasami trzeba jednak uważać i nie dać się złapać na różne chwyty marketingowe. Dlaczego?

zobacz także:  Ile kosztuje kamerzysta i fotograf na wesele?

Ponieważ ze względu na cenę samego produktu, która jest kilkukrotnie wyższa, nie zawsze zakup sprzętu wysoce energooszczędnego będzie korzystny. Oczywiście, mowa nie będzie tu o porównaniu modeli z klasy A i G, ale właśnie A+ i A++ i nie w każdym przypadku będzie mieć to zastosowanie. Warto jednak przed zakupem kosztownego sprzętu sprawdzić, na jaki faktycznie „zwrot” w rachunkach za prąd możemy liczyć.

Roczne zużycie kilowatów

Na etykietach sprzętów AGD można również znaleźć informację o tym, ile kilowatów zużywają w ciągu roku. Może to być cenne zwłaszcza podczas porównywania parametrów technicznych urządzeń z tej samej grupy. A gdzie znaleźć to oznaczenie? W ramce z lewej strony środkowej części etykiety.

Poziom emitowanego hałasu

Obok klasy efektywności energetycznej, jednym z najważniejszych parametrów, jaki należy wziąć pod uwagę, jest poziom emitowanego hałasu, który również można znaleźć na etykietach sprzętów AGD. Jest to ważne zarówno w przypadku odkurzacza, który jest dość głośnym sprzętem, jak i lodówki… Jeśli emitowany przez nią poziom hałasu jest zbyt wysoki, jej codzienna eksploatacji może być uciążliwa. Zakłada się, że przy zakupie tego sprzętu wartość ta nie powinna przekraczać 38 dB.

zobacz także:  Unia wprowadza nowe etykiety energetyczne

Roczne zużycie wody, klasa efektywności prania czy skuteczność zbierania kurzu

W zależności od tego, z jakim typem urządzenia mamy do czynienia, na etykietach mogą znajdować się także dodatkowe oznaczenia, które są równie ważne, co pozostałe. To najczęściej roczne zużycie wody dla zmywarek i pralek, klasa efektywności prania, która w przypadku pralek jest zwykle ważniejszym wskaźnikiem, niż klasa efektywności energetycznej, a także skuteczność zbierania kurzu przez odkurzacze.

Jeśli podczas zakupów sklepie nie możesz odnaleźć się we wszystkich specyfikacjach, przedstawianych w ofercie sprzętu, najprościej będzie porównywać etykiety. Wiedząc, co może się na nich znaleźć i jak to odczytywać, łatwiej będzie znaleźć Ci atrakcyjną okazję.

komentarze 2

  1. Mirella pisze:

    Ja do tej pory zwracałam uwagę głównie na zużycie prądu, ale przy wybieraniu pralki teraz sprawdzę też poziom emitowanego hałasu.

  2. Anulka pisze:

    Ja w zasadzie na te etykiety nie zwracam uwagi. Zwykle sprawdzam w internecie rankingi i w ten sposób wybieram sprzęt. Ewentualnie porównuję parametry w sklepach internetowych.

Dodaj Twój komentarz