sobota, 12 października 2024
HotMoney

Inwestowanie na giełdzie – od czego zacząć?

Wykres i mężczyzna z tabletem

Inwestowanie na giełdzie przyciąga coraz więcej osób. Kieruje nimi głównie chęć zysku, ale też zwyczajnego zainwestowania pieniędzy, zwłaszcza teraz, kiedy odkładanie środków na otwartym koncie oszczędnościowym czy na lokacie jest zwyczajnie nieopłacalne ze względu na niskie oprocentowanie i tzw. podatek Belki. Od czego więc zacząć inwestowanie na giełdzie

Zdobycie wiedzy o giełdzie

Osoby, które nie miały z inwestowaniem nigdy nic wspólnego, muszą pomyśleć o zdobyciu niezbędnej do tego wiedzy. Należy dowiedzieć się jak najwięcej o obrocie akcjami, cyklach koniunkturalnych, hossie, bessie i wielu innych. Przydatne w pierwszych krokach są poradniki dla początkujących inwestorów, których nie brakuje w księgarniach. Im więcej dowiemy się z różnych źródeł, tym łatwiej będzie stawiać pierwsze kroki na giełdzie. Warto jednak mieć świadomość tego, że nie jest to proste i nie można już od samego początku nastawiać się na ogromny zysk. Ciekawą propozycją dla laików są także książki o sukcesach i porażkach osób, które też kiedyś zaczynały inwestować na giełdzie. Wskaże to nam, jak trudne jest dążenie do celu na giełdzie i że nie zawsze niesie do ze sobą korzyści, ponieważ można też stracić.

zobacz także:  Studia zaoczne ile kosztują, kto może starać się o umorzenie czy obniżenie czesnego?

Po zdobyciu podstawowej wiedzy warto śledzić najnowsze informacje z giełdy. Po wstępnym przygotowaniu będą one już łatwiejsze w przyswojeniu. Koniecznie trzeba też zapoznać się z opiniami analityków, to pomoże w zrozumieniu notowań, rynków finansowych itp.

Gry giełdowe

Zanim zabierzemy się za giełdę na poważnie, warto sprawdzić się w dedykowanych grach finansowych. Dzięki nim można dokonać symulacji inwestowania na giełdzie, co pozwoli przeanalizować nasze decyzje, porażki czy sukcesy. Wirtualne pieniądze będzie można zamienić na wybrane akcje i sprawdzać, czy będzie to dobry czy zły wybór. Kiedy już sprawdzimy się w takich grach, czas zająć się giełdą na poważnie.

Rachunek inwestycyjny

Pierwszym krokiem jest założenie rachunku inwestycyjnego, który zwany jest też maklerskim lub brokerskim. Na nim zapisywane będą informacje o posiadanych przez nas akcjach i zawieranych transakcjach. Takie konto daje dużą samodzielność, ponieważ można samemu sprzedawać i kupować akcje czy papiery wartościowe. Wybierając rachunek inwestycyjny należy zwrócić uwagę na wysokość prowizji od zleceń, roczną opłatę za prowadzenie konta, jaki jest koszt przelewu z rachunku na inne konto, czy rachunek ma dostęp do tematycznych serwisów informacyjnych itp.

zobacz także:  Raty 0 procent, czy zawsze jest to zero procent gdy kupujesz sprzęt na raty w sklepie?

Zdobywanie doświadczenia na giełdzie

Nic nie uczy lepiej niż zdobywanie doświadczenia, niezależnie od tego, czy przyniesie to sukcesy czy porażki. Warto też przyswoić kilka rad, jakie mają doradcy grania na giełdzie. Według nich należy być cierpliwym i nie podejmować pochopnych decyzji, ignorować prognozy giełdowe, myśleć samodzielnie, patrzeć na spadki jak na okazje do zakupu, kierować się własnym przeczuciem. Ta ostatnia rada jest zalecana osobom, które mają już jakieś doświadczenie w inwestowaniu na giełdzie i potrafią przewidzieć, która decyzja będzie prawdopodobnie słuszna.

komentarzy 5

  1. Michaszka pisze:

    Oczywiście wiedza dotycząca inwestowania na giełdzie jest niezbędna, aby zacząć pomnażać w ten sposób swoje pieniądze, ale czy większej roli i nie odgrywa tutaj zwykłe szczęście? Nawet ludzie z ogromną wiedzą, specjaliści zaliczają od czasu do czasu „wtopę” i tracą mnóstwo pieniędzy.

  2. investorka pisze:

    Na początku warto chyba podziałać trochę na jakimś koncie demo, na którym nie ma się prawdziwych środków. No i warto zrobić już research wśród rachunków maklerskich, żeby wiedzieć, gdzie prowizje są najniższe.

  3. monde pisze:

    Od XTB. Tam macie konto demo i na nim warto działać. Bardzo duży potencjał inwestycyjny, można całkiem nieźle zarobić, ale najpierw testowanie na wirtualnej kasie, szkolenia, analizy i przemyślenia. Nie da się od razu zarobić wielkiej kasy. Trzeba znać rynek, rozumieć mechanizmy, narzędzia i wtedy dopiero można dość do pewnych wniosków.

  4. Michał pisze:

    Dokładnie, bez odpowiedniej dawki wiedzy nie ma sensu brać się za giełdę. Warto wcześniej potrenować na kontach demo.

  5. gobek pisze:

    Wystarczy odpowiednie podejście i wtedy da się z tego wyciągnąć coś sensownego. Pewnie, że bez doświadczenia nie da się niczego osiągnąć, wszystko wymaga czasu, ale na pewno wszystko jest do zrobienia.

Dodaj Twój komentarz