wtorek, 19 marca 2024
HotMoney

Ile zarabia psycholog, stomatolog, farmaceuta? Zarobki w medycznych zawodach w Polsce i Niemczech

lekarz

Zastanawiasz się, na jakie zarobki może liczyć psycholog, stomatolog, farmaceuta? W którym z tych zawodów medycznych lepiej jest pracować? Jak wyglądają te dochody w Polsce, a jak w Niemczech? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Ile zarabia psycholog?

Aby zostać psychologiem nie są konieczne studia medyczne. Jednak warto wiedzieć, że jest to kierunek, w którym na jedno miejsce przypada wielu chętnych. Studia nie należą do trudnych, choć są wymagające. Psycholog zajmuje się badaniem i opisywaniem stanów psychicznych człowieka. Często prowadzi terapię. Psycholog może pracować w prywatnym gabinecie, w klinice, ośrodku uzależnień i innych tego typu placówkach. Oczywiście może być też doradcą personalnym, zwanym coachem, a także pracować na przykład w dużych przedsiębiorstwach.

Średnie zarobki w Polsce wynoszą 2000 złotych netto. Tak, zdarzają się i niższe wynagrodzenia. Są i osoby, które oczywiście zarabiają więcej. Najczęściej około 2500 złotych. W przypadku zatrudnienia w korporacji dochód może być znacznie wyższy. Psycholog pracujący w dużej firmie może zarobić nawet 6-7 tysięcy złotych.

zobacz także:  Jak planować domowy budżet? Ile warto odkładać co miesiąc na konto oszczędnościowe?

A jak wygląda to w Niemczech? Nie jest wbrew pozorom znacznie lepiej, chociaż tak jest w tym zawodzie, że wiele zależy od dokładnego miejsca pracy. W Niemczech dodatkowo dochodzi też kwestia regionu. Jednak średnie zarobki psychologów w Niemczech to 3 655 euro, czyli około 15 tysięcy złotych. Warto jednak wiedzieć, że w Niemczech kobiety zarabiają znacznie mniej od mężczyzn na tych samych stanowiskach.

Zarobki stomatologa w Polsce i w Niemczech

Stomatolog to zawód, który wymaga ukończenia studiów stomatologicznych. Po 5 latach nauki, udaje się on na staż, ma wtedy ograniczone prawo do wykonywania zawodu. Po nim zdaje egzamin państwowy, który ma formę pisemnego testu. Dopiero po jego zdaniu może złożyć wniosek o przyznanie prawa do wykonywania zawodu w Okręgowej Izbie Lekarskiej.

Ile może zarobić dentysta w Polsce? Wiele zależy od tego, jaką ma specjalizację, doświadczenie zawodowe, w jakim mieście pracuje, ale także od tego, jak bardzo jest przedsiębiorczy. Osoby, które mają własny gabinet, mogą liczyć miesięcznie na 25 tysięcy złotych netto. Niestety wiąże się to z koniecznością zainwestowania sporej sumy w lokal i w sprzęt.

zobacz także:  Jakie trzeba spełniać warunki, żeby dostać kredyt hipoteczny? Sposoby na obliczanie zdolności kredytowej

Jednak fakty są takie, że średnio zarobek dentysty wynosi 4 tysiące złotych. Ale nie tak od razu. Aby otrzymać prawo do wykonywania zawodu lekarz musi po studiach odbyć staż. Jego pensja wtedy oscyluje w granicy 1,5 tysiąca złotych.

Powszechnie uważa się, że w Niemczech dentyści zarabiają najlepiej w Europie. Bierze się to w duże mierze stąd, że sami Niemcy wiele wydają na leczenie zębów. Na jaki dochód może liczyć niemiecki lekarz? Nawet na 450 tysięcy złotych rocznie, czyli prawie 38 tysięcy złotych miesięcznie.

Ile wynosi pensja farmaceuty?

Aby zostać farmaceutą należy skończyć medyczne studia wyższe na kierunku farmacja. Aby otrzymać prawo do wykonania zawodu, trzeba ukończyć obowiązkowy 6-miesięczny staż. Po nim można szukać pracy.

A ile się zarobi? Wiele zależy od tego, co wybierze się jako miejsce zatrudnienia. Wbrew powszechnemu mniemaniu, farmaceuta nie pracuje tylko i wyłącznie w aptece. Zatrudnienie znajduje też w hurtowniach leków, laboratoriach farmaceutycznych, firmach kosmetycznych i wielu innych instytucjach. Do zarobków liczy się to, w jakiej firmie się pracuje i w jakim regionie. Średnie zarobki oscylują w granicach 2700 zł. netto. Jednak wielu magistrów farmacji zarabia więcej, często ponad 3 tys. złotych.

zobacz także:  Komornik, czy trzeba bać się komorników?

W Niemczech wynagrodzenie pracowników aptek jest uzależnione od doświadczenia zawodowego oraz stanowiska. Wysokość pensji aptekarza jest odgórnie ustalona według taryfy. Doświadczony pracownik może liczyć na 14 tysięcy złotych miesięcznie.

komentarze 2

  1. Morwa pisze:

    Patrząc na dane wygląda to ciekawie, ale trzeba pamiętać, że wiele będzie zależało nie tylko od samego zawodu, co miejsca pracy, firmy czy zajmowanego stanowiska.

  2. Rita pisze:

    A mama mówiła: idź na medycynę. Ech, trzeba było zainwestować w naukę chemii i fizyki, ale nigdy nie miałam do tego głowy. A teraz żałuję, bo zarobki stomatologów i lekarzy są imponujące.

Dodaj Twój komentarz