czwartek, 18 kwietnia 2024
HotMoney

Brexit, pogrzeb Pawła Adamowicza… – przegląd 15 stycznia 2018

flaga Unii Europejskiej

Projekt umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej został odrzucony w głosowaniu. Wiemy też, kiedy prawdopodobnie odbędzie się pogrzeb prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Oto ważne informacje z 15 stycznia.

Brak poparcia Izby Gmin dla umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Czy czeka nas twardy brexit?

Brytyjska Izba Gmin zagłosowała przeciwko przedłożonemu przez rząd projektowi umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Projekt rządu Theresy May uzyskał jedynie 202 głosy poparcia, natomiast przeciwko zagłosowało 432 posłów. Jest to najwyższa w historii brytyjskiego parlamentaryzmu porażka urzędującego premiera.

Jakie skutki będzie miało to zdarzenie? Na niektóre nie trzeba było długo czekać – Jeremy Corbyn, lider opozycyjnej Partii Pracy, już zdążył złożyć wniosek o wotum nieufności dla rządu. Ma on zostać poddany pod głosowanie w środę, eksperci jednak nie sądzą, by było to poważnym zagrożeniem dla May.

Jak teraz będą wyglądać kwestie dotyczące brexitu? Jest kilka wariantów, których możemy się spodziewać. Głosowanie w parlamencie może zostać powtórzone po uzyskaniu politycznych zapewnień ze strony Unii Europejskiej. Procedura opuszczenia UE może zostać przedłużona na mocy artykułu 50 Traktatu. Najbardziej prawdopodobne jest przedłużenie o trzy miesiące okresu negocjacyjnego. W ostateczności Wielka Brytania może też wyjść z Unii bez umowy.

zobacz także:  Jak zaoszczędzić 100 zł miesięcznie? 12 sposobów na oszczędzanie pieniędzy

To ostatnie rozwiązanie, czyli tak zwany „twardy brexit”, będzie się wiązać z szeregiem następstw, które trudno oceniać jako korzystne z polskiego punktu widzenia. Zostaną przywrócone kontrole celne, a stawka celna może wzrosnąć do 8,5%, co najdotkliwiej odczują przypuszczalnie producenci mięsa i jego przetworów oraz produktów mleczarskich.

Wrócą kontrole weterynaryjne i bezpieczeństwa produktów, a to naturalnie przyczyni się do wydłużenia czasu dostaw na brytyjski rynek, prawdopodobnie zwiększy też koszty. Wzrost kosztów natomiast musi pociągnąć za sobą wzrost cen. W efekcie sprowadzanie polskich towarów może przestać być opłacalne i popyt na nie spadnie, a polskie firmy będą musiały na szybko szukać nowych rynków zbytu.

Ocenia się też, że ze względu na niejasną w przypadku twardego brexitu sytuację Polaków w Wielkiej Brytanii, spora część z nich może powrócić do Polski – co już oczywiście z punktu widzenia naszej gospodarki nie byłoby niekorzystne.

Pogrzeb Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę

Polska Agencja Prasowa poinformowała nieoficjalnie o dacie pogrzebu Pawła Adamowicza. Odbędzie się on prawdopodobnie w sobotę.

Prezydent Gdańska zmarł w poniedziałek w następstwie ataku nożownika, do którego doszło w niedzielę podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku. Napastnik Stefan W. dostał się na scenę i zadał prezydentowi trzy ciosy.

zobacz także:  Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Krakowie, a ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Warszawie? Ceny mieszkań w Polsce.

To tragiczne w skutkach wydarzenie odbiło się echem nie tylko w Polsce, ale i na świecie. W poniedziałkowy wieczór w kilkunastu polskich miastach odbyły się marsze dla uczczenia pamięci Pawła Adamowicza oraz potępienia przemocy i nienawiści.

Prezydent Andrzej Duda postanowił, że dzień pogrzebu Adamowicza będzie też dniem żałoby narodowej. Nie ustalił tutaj jednak konkretnej daty, pozostawiając dowolność rodzinie zmarłego w kwestii terminu pogrzebu.

komentarze 2

  1. Monika pisze:

    Jest jeszcze inny scenariusz – Wielka Brytania nie wyjdzie z UE. O tym też się mówi i wcale nie jest to takie nierealne. Zresztą gdyby teraz przeprowadzono tam referendum, jego wynik byłby zupełnie inny.

  2. Dżordż pisze:

    Straszny bałagan mają w tej Wielkiej Brytanii, ostatnio rozmawiałem z pewną Brytyjką, która twierdzi, że ludzie są totalnie zdezorientowani i mało kto w ogóle zdaje sobie sprawę z tego, co może oznaczać dla nich Brexit.

Dodaj Twój komentarz