czwartek, 21 listopada 2024
HotMoney

Ile może zarobić niania. Kto może pracować jako opiekunka do dziecka?

Kobieta i dziecko

Zawód niani staje się powoli z roku na rok coraz popularniejszy. Wielu rodziców, chcąc pracować zawodowo, a nie mając przy tym, jak i gdzie zostawić swoje dziecko, wówczas coraz częściej sięgają po pomoc niani. Czy jest to w ogóle opłacalna praca? Ile można zarobić jako opiekunka do dziecka? W jaki sposób zostać zawodową nianią?

Kim jest niania?

Niania, inaczej nazywana także opiekunką do dziecka, to osoba, której obowiązkiem jest zajmowanie się dzieckiem w wieku od 20. tygodnia życia do 3 lat. W wyjątkowych sytuacjach może to być też opieka nad dzieckiem 4-letnim, jeżeli te nie dostało się do przedszkola. Najczęściej zawodem niań zajmują się kobiety, rzadko kiedy spotyka się mężczyzn w roli opiekunów do dzieci. Zazwyczaj nianie zajmują się dziećmi obcych rodzin, jednakże przepisy ustawy o opiekunkach do dzieci dopuszczają także dziadków do pełnienia tej funkcji.

Jak zostać nianią?

Teoretycznie, żeby być opiekunką do dziecka, nie jest wymagane posiadanie specjalistycznego wykształcenia w kierunku pedagogicznym czy też posiadania wykształcenia w jakimkolwiek kierunku związanym z opieką nad dzieckiem. Są rzecz jasna dostępne specjalne kursy oraz kierunki studiów, które do takiej pracy przygotowują. Z drugiej strony, rodzice poszukując opiekunki do swojej pociechy biorą pod uwagę zarówno doświadczenie niani, jak i posiadane przez nią kwalifikacje. Formalnych wymogów więc nie ma, jednakże chcąc być zawodową nianią, odpowiednie przygotowanie będzie jak najbardziej wskazane.

zobacz także:  Ranking kredytów dla firm luty 2020

Czym zajmuje się niania?

Mówiąc wprost, niania zajmuje się w sposób indywidualny dzieckiem lub dziećmi danej rodziny. Zakres obowiązków będzie jednak zależał od ustaleń dokonanych na etapie rozmowy kwalifikacyjnej i tego, czego rodzice będą chcieli wymagać. Do opieki można zaliczyć między innymi: zabawę z dzieckiem, kąpiele, karmienie, sprzątanie po nim czy przygotowywanie do snu. Podstawowym zadaniem jest jednak zajmowanie się maluchem, co za tym idzie, niania nie jest zobowiązana do robienia rzeczy niezwiązanych z tą czynnością. Nie jest ona sprzątaczką ani służącą – dlatego żeby uniknąć nieporozumień, trzeba dokładnie określić co leży w jej kompetencjach.

Ile zarabia opiekunka do dziecka?

Zarobki niani będą uzależnione od kilku czynników. Przede wszystkim od doświadczenia opiekunki, jej wykształcenia i kwalifikacji, miejsca zamieszkania (jak duża jest to miejscowość i jaki rejon), a także od tego, ile czasu spędza z dzieckiem (ile godzin). Według danych, średnia pensja doświadczonej i wykwalifikowanej opiekunki do dziecka wynosi ok 2 400 zł brutto. Zakres wynagrodzenia może się jednak wahać od 2 000 do 2 700 brutto. Rzecz jasna z niektórych miejscowościach kwoty te mogą być niższe lub wyższe.

zobacz także:  Odsetki ustawowe za opóźnienie w spłacie pożyczki – ile wynoszą, jak są obliczane?

Dodatkowo w przypadku pracy dorywczej, a nie na pełen etat stawki zazwyczaj są liczone godzinowo, więc to, ile się zarobi, będzie zależało także od tego, ile realnie spędza się czasu z dzieckiem (zazwyczaj jest to od 10 do 20 zł za godzinę). Wysokość takiej stawki będzie zależała od miejscowości, zazwyczaj im większe miasto, tym wyższa stawka i dotyczy to zarówno pracy na etat, jak i pracy dorywczej.

Kto może być nianią?

Nianią może zostać praktycznie każdy. Najczęściej są to młode kobiety, studentki, które w ten sposób chcą dorobić. Bywa i tak, że nianiami zostają osoby starsze, które są już na emeryturze i odchowały własne dzieci, a bycie opiekunką jest formą dodatkowego zarobku. W takich przypadkach zazwyczaj osoby te ogłaszają się w internecie na darmowych serwisach. Istnieje też grupa zawodowych niań, które działają w agencjach opiekunek. Jest ich całkiem sporo i najczęściej pracują w nich kobiety (rzadziej mężczyźni), które posiadają i doświadczenie, i niezbędne kwalifikacje.

Przede wszystkim żeby być nianią trzeba mieć jednak odpowiednie preferencje jeżeli chodzi o stosunek do dzieci, czyli liczy się też charakter i podejście. Z pewnością nie zostanie nianią ten, kto dzieci nie lubi.

zobacz także:  Gdzie po kredyt na dowód? Czy rzeczywiście wystarczy tylko dowód?

komentarze 2

  1. niania pisze:

    Szkoda, że praca w tym zawodzie, to w większości szara strefa. Większość osób nie zgłasza zatrudniania niani, bo ludzi zwyczajnie nie stać na to, żeby opłacać jej pensje i do tego składki, podatki itp. Nianie przez to nie mają składek, urlopów, płatnego l4, nie liczą się ich lata pracy…

  2. mama_stasia pisze:

    Generalnie to jak widzę po znajomych, to większość ma jako nianię znajomą, babcię, jakąś dziewczynę z ogłoszenia. Rzadko kiedy ktoś zatrudnia opiekunkę przez agencje. Tu chodzi o koszty. Umówmy się, zależy nam przede wszystkim na tym, żeby ktoś po prostu pilnował naszego dziecka, a niekoniecznie go wychowywał, uczył.

Dodaj Twój komentarz