wtorek, 28 maja 2024
HotMoney

Jak założyć konto dla obcokrajowca? Jakie banki oferują rachunek dla cudzoziemców?

Obcokrajowcy przebywający w Polsce coraz częściej zakładają tu konta bankowe, aby ułatwić sobie wiele codziennych czynności. Niestety często otwarcie takiego rachunku związane jest z osobistą wizytą w placówce banku i złożeniem własnoręcznego podpisu. Zobacz, których banków lepiej unikać? Które wybrać i jakie dokumenty należy w nich przedstawić, by otworzyć rachunek dla cudzoziemca?

Jak założyć konto bankowe dla obcokrajowca?

Założenie konta osobistego dla cudzoziemca przebywającego na terenie Polski nie jest tak proste, jak w przypadku pełnoprawnego obywatela Rzeczpospolitej. Mimo że wiele banków deklaruje możliwość otwarcia takiego rachunku, to często obcokrajowcy spotykają się ze sporymi ograniczeniami.

Aby założyć konto dla obcokrajowca, należy dostarczyć dokumenty potrzebne do zawarcia umowy. Niektóre banki oferują także możliwość założenia konta online, co jest sporym ułatwieniem dla osób nieznających języka polskiego.

obokrajowiec-w-polsce

Jakie dokumenty musi złożyć obcokrajowiec?

Otwierając rachunek w banku, należy przedstawić dokument potwierdzający naszą tożsamość. W przypadku cudzoziemców najczęściej będzie to paszport lub karta pobytu, zapewniająca, że dana osoba przebywa legalnie na terenie Polski. Warto pamiętać o tych dokumentach, ponieważ mało który bank zgadza się na przedstawienie jedynie dowodu osobistego wydanego w ojczystym kraju cudzoziemca. Niekiedy wymagane jest także przedstawienie dodatkowych informacji, takich jak potwierdzenie adresu zamieszkania na terenie Rzeczpospolitej. Dlatego przed założeniem konta dla obcokrajowca należy dokładnie zapoznać się z ofertą danego banku.

zobacz także:  Ile kosztuje pozwolenie na broń? Kto może starać się o pozwolenie na broń?

Jakie banki oferują konto dla cudzoziemców?

Większość banków deklaruje możliwość otwarcia rachunku dla cudzoziemca. Jednak wśród nich są też takie, u których konto mogą założyć jedynie rezydenci, czyli osoby, które są zameldowane na terenie Polski. Natomiast nierezydenci mogą korzystać z ofert innych banków, jednak muszą liczyć się z dodatkowymi formalnościami.

konto-w-banku-dla-obcokrajowca

Zatem gdzie możemy otworzyć rachunek dla cudzoziemca? Konto dla obcokrajowców możemy założyć w placówkach PKO Banku Polskiego, w Alior Banku, Banku Pocztowym, BGŻ BNP Paribas, BOŚ Banku, Banku Zachodnim WBK, Citi Handlowym, w Credit Agricole, Deutsche Banku, eurobanku, Getin Banku, ING Banku Śląskim, w Millennium czy w Raiffeisen Polbank.

Najkorzystniejszy rachunek dla cudzoziemca

Jednym z niewielu banków, które oferują obcokrajowcom możliwość otwarcia konta przez Internet jest bank Millennium. Ponadto do otworzenia takiego rachunku potrzebny będzie jedynie paszport i dowód osobisty. Dlatego ta oferta może wydawać się jedną z najbardziej korzystnych. Z ciekawą propozycją wychodzi także PKO Bank Polski, w którym cudzoziemiec może otworzyć konto za Zero, czyli rachunek bankowy bez dodatkowych opłat. Możesz też sprawdzić inne oferty kont dla obcokrajowców tutaj.

zobacz także:  Przelew Sorbnet ile kosztuje i czym jest?

1 komentarz

  1. Barbara pisze:

    Dzisiaj to już znacznie prostsze niż dawniej. Nic dziwnego, skoro tak wielu u nas obcokrajowców. W końcu muszą jakoś funkcjonować.

Dodaj Twój komentarz