Zapowiadany koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego wciąż nie nastąpił… Kierowcy marnują nie tylko czas, ale również pieniądze na wyrobienie nowych dokumentów, których i tak przeważnie nie muszą ze sobą wozić… Sprawdź, kiedy musisz wymienić dowód rejestracyjny, ile to kosztuje oraz jakie dokumenty będą ci do tego potrzebne.
- Kiedy trzeba wymienić dowód rejestracyjny?
- Ile kosztuje wymiana dowodu rejestracyjnego?
- Wymiana dowodu rejestracyjnego – dokumenty
Kiedy trzeba wymienić dowód rejestracyjny?
Od października 2018 roku kierowcy zarejestrowanych w Polsce pojazdów nie muszą posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego wraz z ubezpieczeniem OC, gdy poruszają się po kraju. Mimo to w niektórych przypadkach będą musieli wymienić dowód rejestracyjny, na przykład, gdy zmianie ulegną dane wpisane w dowodzie (takie jak adres właściciela czy parametry techniczne pojazdu). Przyczyną wymiany dokumentów jest także brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym, co jest bardzo częstym problemem kierowców. W obecnym wzorze formularza dowodu rejestracyjnego znajduje się tylko sześć miejsc na potwierdzenie przeglądu auta, przez co właściciele pojazdów muszą co kilka lat ubiegać się o nowy dokument, mimo że wcale nie muszą go ze sobą wozić…
Dowód rejestracyjny należy także wymienić, gdy dokonamy montażu instalacji gazowej LPG, a także gdy ulegnie on zniszczeniu w stopniu powodującym jego nieczytelność. W przypadku kradzieży lub zgubienia dokumentów także powinno się jak najszybciej udać do właściwego urzędu i wyrobić wtórnik dowodu rejestracyjnego.
Ile kosztuje wymiana dowodu rejestracyjnego?
Wymiana dowodu rejestracyjnego może nas kosztować około 70-90 złotych. W jej skład wchodzą koszty wydania nowego dowodu rejestracyjnego – 54 złote za dowód, a także 50 groszy za opłatę ewidencyjną. Ponadto zapłacimy opłatę komunikacyjną za wydanie pozwolenia czasowego wraz z opłatą ewidencyjną w wysokości 19 złotych. W sumie, podstawowy koszt wymiany dowodu rejestracyjnego wyniesie 73 złote i 50 groszy, chyba że nie będziemy mogli osobiście stawić się w urzędzie, wtedy dopłacimy 17 złotych za opłatę skarbową za złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa.
Warto pamiętać, że opłaty skarbowej nie zapłacimy w przypadku pełnomocnictwa udzielanego małżonkowi, rodzeństwu lub dzieciom.
Wymiana dowodu rejestracyjnego – dokumenty
Wymiany dowodu rejestracyjnego dokonujemy w tym samym urzędzie, w którym rejestrujemy pojazdy, czyli w odpowiednim wydziale komunikacji. A jakie dokumenty będą nam do tego potrzebne?
- Wniosek o wydanie dowodu rejestracyjnego,
- aktualny dowód rejestracyjny,
- dokument tożsamości (w przypadku osób fizycznych) lub odpis z KRS (w przypadku osób prawnych),
- karta pojazdu, o ile była wydana,
- zaświadczenie o ważnym badaniu technicznym pojazdu,
- potwierdzenie wniesienia opłat,
- potwierdzenie aktualnego ubezpieczenia OC (do wglądu).
Dodatkowo należy przedstawić stosowne pełnomocnictwo, jeśli nie załatwiamy tej sprawy osobiście.