środa, 24 kwietnia 2024
HotMoney

Ile kosztuje wymiana dowodu rejestracyjnego? Kiedy trzeba wymienić dowód rejestracyjny?

dowod-rejestracyjny-kiedy-wymienic

Zapowiadany koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego wciąż nie nastąpił… Kierowcy marnują nie tylko czas, ale również pieniądze na wyrobienie nowych dokumentów, których i tak przeważnie nie muszą ze sobą wozić… Sprawdź, kiedy musisz wymienić dowód rejestracyjny, ile to kosztuje oraz jakie dokumenty będą ci do tego potrzebne.

Kiedy trzeba wymienić dowód rejestracyjny?

Od października 2018 roku kierowcy zarejestrowanych w Polsce pojazdów nie muszą posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego wraz z ubezpieczeniem OC, gdy poruszają się po kraju. Mimo to w niektórych przypadkach będą musieli wymienić dowód rejestracyjny, na przykład, gdy zmianie ulegną dane wpisane w dowodzie (takie jak adres właściciela czy parametry techniczne pojazdu). Przyczyną wymiany dokumentów jest także brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym, co jest bardzo częstym problemem kierowców. W obecnym wzorze formularza dowodu rejestracyjnego znajduje się tylko sześć miejsc na potwierdzenie przeglądu auta, przez co właściciele pojazdów muszą co kilka lat ubiegać się o nowy dokument, mimo że wcale nie muszą go ze sobą wozić…

zobacz także:  Jak nauczyć nastoletnie dzieci szacunku do pieniądza?

Dowód rejestracyjny należy także wymienić, gdy dokonamy montażu instalacji gazowej LPG, a także gdy ulegnie on zniszczeniu w stopniu powodującym jego nieczytelność. W przypadku kradzieży lub zgubienia dokumentów także powinno się jak najszybciej udać do właściwego urzędu i wyrobić wtórnik dowodu rejestracyjnego.

Ile kosztuje wymiana dowodu rejestracyjnego?

Wymiana dowodu rejestracyjnego może nas kosztować około 70-90 złotych. W jej skład wchodzą koszty wydania nowego dowodu rejestracyjnego – 54 złote za dowód, a także 50 groszy za opłatę ewidencyjną. Ponadto zapłacimy opłatę komunikacyjną za wydanie pozwolenia czasowego wraz z opłatą ewidencyjną w wysokości 19 złotych. W sumie, podstawowy koszt wymiany dowodu rejestracyjnego wyniesie 73 złote i 50 groszy, chyba że nie będziemy mogli osobiście stawić się w urzędzie, wtedy dopłacimy 17 złotych za opłatę skarbową za złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa.

Warto pamiętać, że opłaty skarbowej nie zapłacimy w przypadku pełnomocnictwa udzielanego małżonkowi, rodzeństwu lub dzieciom.

Wymiana dowodu rejestracyjnego – dokumenty

Wymiany dowodu rejestracyjnego dokonujemy w tym samym urzędzie, w którym rejestrujemy pojazdy, czyli w odpowiednim wydziale komunikacji. A jakie dokumenty będą nam do tego potrzebne?

  • Wniosek o wydanie dowodu rejestracyjnego,
  • aktualny dowód rejestracyjny,
  • dokument tożsamości (w przypadku osób fizycznych) lub odpis z KRS (w przypadku osób prawnych),
  • karta pojazdu, o ile była wydana,
  • zaświadczenie o ważnym badaniu technicznym pojazdu,
  • potwierdzenie wniesienia opłat,
  • potwierdzenie aktualnego ubezpieczenia OC (do wglądu).
zobacz także:  Pociągi dla PKP Intercity, Sankcje wobec Turcji... - przegląd 11 lipiec 2019

Dodatkowo należy przedstawić stosowne pełnomocnictwo, jeśli nie załatwiamy tej sprawy osobiście.

Dodaj Twój komentarz