czwartek, 28 marca 2024
HotMoney

Czy trzeba wymienić prawo jazdy po zmianie przepisów w 2019 roku?

kierowca

Przepisy mają to do siebie, że dość często ulegają zmianie. Często bywa tak, że jest czas, by się do nich dostosować. Czasami praktycznie w ogóle się ich nie odczuwa. Ale czy zawsze? Jak to jest ze zmianą przepisów związaną z prawem jazdy? Czy konieczna jest wymiana dokumentu? Wyjaśniamy!

Ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy?

Osoby, które zdają egzamin na prawo jazdy, często są już po wielu kosztach. Musiały zapłacić za kurs, badania lekarskie, egzamin, a często także i za dodatkowe jazdy doszkalające. Niestety to nie koniec wydatków. Zapłacić należy również za wydanie dokumentu. Ile kosztuje wydanie prawa jazdy? Koszt wydania dokumentu to 100,50 zł. Jeśli doliczyć do tego jeszcze wykonanie zdjęcia, to jest to wydatek odczuwalny w budżecie domowym. Dawniej prawo jazdy wydawane były dożywotnio. Jednak teraz są terminowe. Można je dostać maksymalnie na 15 lat. Tak więc kilka razy w ciągu życia trzeba się liczyć z koniecznością wymiany. A ile to kosztuje?

zobacz także:  Ranking kredytów gotówkowych Lipiec 2019

Ile kosztuje wymiana prawa jazdy?

Wymiana prawa jazdy, niezależnie od powodu, a więc w przypadku skończenia się terminu ważności, poszerzenia uprawnień czy zmiany którychś z danych osobowych, jest płatna. Nowy dokument kosztuje tyle samo, co pierwszy, a więc zapłacić trzeba 100,50 zł.

Zmiana w przepisach w 2019 roku – prawo jazdy

4. marca 2019 roku pojawiły się nowe prawa jazdy. Są to już dokumenty, które nie posiadają informacji takich jak adres zamieszkania. Dlaczego? Dostosować trzeba się było do przepisów z wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Zgodnie z nim w dokumencie ma nie być informacji o miejscu zamieszkania. Dzięki temu, w sytuacji gdy zmieni się miejsce zamieszkania, nie będzie trzeba wymieniać prawa jazdy. Ale to nie wszystko… Plastik zmienił także wzór.

Na pierwszej stronie jest zdjęcie, imię i nazwisko posiadacza, data i miejsce urodzenia, data ważności dokumentu, dane organu wydającego prawo jazdy, numer PESEL, numer prawa jazdy, podpis. Na drugiej stronie są kategorie prawa jazdy, jakie posiada kierowca.

Nowe prawo jazdy 2019 – z czym się wiąże zmiana przepisów?

Skoro wprowadzane są do obiegu nowe dokumenty, czy oznacza to, że należy je wymienić? Na szczęście nie. Jednak nie oznacza to, że wymiana prawa jazdy kogokolwiek pominie. Okazuje się, że nawet osoby z bezterminowym dokumentem z czasem będą musieli udać się do urzędu. W latach 2028-2033 przeprowadzona ma być obowiązkowa wymiana prawa jazdy. Co istotne, nowe dokumenty będą wydawane już z nowym maksymalnym terminem ważności, a więc na 15 lat.

zobacz także:  Jakie podatki nakłada na Polaków Unia Europejska?

Warto wiedzieć, że to nie koniec zmian. Z czasem system CEPiK ma się rozwinąć na tyle, by możliwe było umieszczenie w nim danych o kierowcach. Dzięki temu nie trzeba będzie przy sobie mieć prawa jazdy, gdy prowadzi się samochód. Tak, jak dziś nie jest konieczne wożenie dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia OC. Widać więc, że zmiany postępują. Póki co dość subtelnie, ale z czasem może wszystko stanie się znacznie prostsze.

Niestety póki co opłata za dokument pozostaje bez zmian. Być może w czasie, gdy wymiana prawa jazdy będzie obowiązkowa, wówczas zrezygnuje się z pobierania opłat, tak jak ma to miejsce w przypadku dowodów osobistych. Ale czy aby na pewno tak będzie? To się okaże!

Dodaj Twój komentarz