poniedziałek, 16 września 2024
HotMoney

Ile kosztuje utrzymanie psa?

Pies i człowiek

Miłość do psa potrafi odmienić życie niejednej osoby i choć wydawać by się mogło, że przyjaźń czworonożnego pupila i człowieka nic nie kosztuje w gruncie rzeczy jest inaczej. Ile zatem kosztuje utrzymanie psa? Zachęcamy do lektury.

 

Czy każdy pies to taki sam koszt?

Decyzję o kupnie lub przygarnięciu psa ze schroniska powinna podjąć cała rodzina. Posiadanie czworonożnego pupila nie tylko wiąże się z odpowiedzialnością, ale także ze sporymi wydatkami. Oczywiście inaczej będą kształtowały się koszta jeśli chcemy mieć psa pilnującego obejście, a inaczej kiedy pupil ma zamieszkać z nami w domu. Nasze wydatki będą inne w przypadku przygarniętego psa, a inne jeśli zdecydujemy się na zwierzę z hodowli.

Rasowy pies kosztuje o wiele więcej niż zwykły kundelek i tu naprawdę musimy liczyć się z kosztami. I nie chodzi tylko o jego utrzymanie, ale o kupno. Oczywiście wszystko zależy od rasy. Niektóre są naprawdę drogie, dlatego nieraz będzie potrzebne wzięcie pożyczki pozabankowej. Inaczej kwestia wydatków będzie wyglądała w przypadku ras dużych, które potrzebują zjeść więcej, a inaczej w przypadku małych ras, którym wystarczą małe porcje. W każdym wypadku utrzymanie psa kosztuje jednak swoje.

zobacz także:  Oczyszczalnia przydomowa a szambo – co bardziej się opłaca?

Pies w domu? To kosztuje!

Nasz pupil musi mieć oczywiście własne legowisko, ponieważ nawet jeśli jest tak rozpieszczony, że śpi z nami w łóżku, w ciągu dnia musi mieć swoje miejsce. A to koszt rzędu 60zł. Legowiska dla psów można znaleźć w różnych cenach i nie bez znaczenia jest tutaj wielkość pupila. Za duże legowisko zapłacimy więcej niż za małe. Nasz pupil musi także posiadać dwie miski – na jedzenie i na wodę, a to z kolei wydatek od 30zł wzwyż. Doliczyć do tego musimy jeszcze smycz, obrożę, a w przypadku niektórych ras kolczatkę i kaganiec. One bynajmniej do tanich nie należą – za smycz i obrożę w najlepszym wypadku zapłacimy do 150zł.

Kiedy już zdecydujemy się na psa, na pewno bardziej opłaci się nam kupowanie dużych pojemności jedzenia. 15 kilogramów karmy to koszt powyżej 100zł. Szczeniaczka warto wyszkolić, a do tego konieczne są zabawki takie jak gryzaki, plastikowe kości, piłeczki do aportowania. Zapłacimy za nie od 60zł wzwyż. Mając czworonożnego pupila nie możemy zapominać o jego szczepieniu i odrobaczaniu. Komplet kosztuje około 120zł.

zobacz także:  Weksel, na czym polega, kiedy używa się weksla?

Wyżywienie dla psa – jaki to koszt?

Na jedzeniu dla pupila nie powinniśmy oszczędzać, bo wiadomo, że zdrowy pies to radość w domu. Musimy dlatego bezwzględnie unikać taniego jedzenia dla zwierząt z marketu. Sucha karma to najlepszy wybór, jednak pamiętajmy by była dobrej jakości. Kilkukilogramowa karma wysokogatunkowa kosztuje powyżej 100zł. Nie dajmy się oszukać reklamom pokarmów dla psów, w których pupil wesoło biega po trawie. Po takim jedzeniu nasz pies może co najwyżej nabawić się rozstroju żołądka. A to naturalnie jest przykre dla właściciela i generuje dodatkowe koszty.

Jeśli jednak chcemy oszczędzić na żywieniu pupila możemy zdecydować się sami dla niego gotować. Kasza i ryż nie są drogie i wystarczają na długo. Należy oczywiście pamiętać, by do bazy dodać mięso i warzywa. Najlepiej zapytać w sklepie mięsnym o tak zwane końcówki czyli resztki mięs i wędlin. Pełnowartościowe posiłki podawane pupilowi pozwolą mu zachować energię i niejednokrotnie przedłużą mu życie.

Ile kosztuje szkolenie psa?

Jeśli chcemy by nasz szczeniaczek wyrósł na mądrego psa musimy zainwestować w jego szkolenie. A to z kolei generuje kolejne koszty. Cena kilkutygodniowego szkolenia psa to wydatek rzędu kilkuset złotych (przyjmując, że jedno spotkanie będzie kosztowało 50zł). Jeśli zależy nam na tresurze psa bez ponoszenia wielkich kosztów pora zainteresować się szkoleniami organizowanymi przez związki kynologiczne lub towarzystwa opieki nad zwierzętami. Czasem zajęcia są bezpłatne lub trzeba uiścić niewielką opłatę.

zobacz także:  Najdroższe psy, najdroższe koty na świecie

Sami także możemy tresować swojego psiego przyjaciela, jednak, by dobrze to zrobić trzeba najpierw poradzić się specjalistów czyli zainwestować w poradniki podpowiadające jak wyszkolić pupila. Warto pamiętać, że każda rasa jest inna i taki na przykład owczarek niemiecki doskonale nadaje się, by go wytresować, natomiast basset hound nie podda się żadnemu szkoleniu.

Ile kosztuje zaczipowanie psa?

Oprócz tego warto byłoby pomyśleć o zaczipowaniu psa. Dzięki temu możliwa będzie jego identyfikacja, gdy się zgubi, skontaktowanie się z właścicielem. Informacje zapisane w chipie można odczytać przy pomocy specjalnego urządzenia, które znajduje się na wyposażeniu gabinetów weterynaryjnych, schronisk czy służb porządkowych. Natomiast kluczowym argumentem za czipowaniem psów jest cena tej usługi – kosztuje od 50 zł do 100 zł. Ponadto jest to wydatek jednorazowy.

komentarze 4

  1. Basset pisze:

    Każdy pies to spory wydatek, niezależnie od wielkości czy rasy. Karma, kosmetyki do pielęgnacji, legowiska, wizyty u weterynarza, szczepienia… To wszystko kosztuje.

  2. burek pisze:

    Na początku faktycznie koszty mogą wydawać się spore, ale o ile nie wybierzemy jakiejś bardzo wymagającej rasy, to samo utrzymanie psa nie jest czymś bardzo drogim. Osobiście uważam, że najkochańsze są psy ze schroniska, ale rozumiem, że niektórzy wolą z hodowli.

  3. nieodpowiedzialni ludzie pisze:

    Wydaję mi się, że wiele ludzi zapomina, że jedzenie czy weterynarz dla psa kosztuje. A potem tyle biednych psinek ląduje w schroniskach…

  4. Aleksandra pisze:

    Decyzja o psie to decyzja na wiele lat. Przed jej podjęciem warto wiedzieć, ile tak naprawdę kosztuje utrzymanie psa i jakie wydatki musimy wziąć pod uwagę – to prawdziwie dojrzałe podejście przyszłego właściciela czworonoga.
    Wielkość psa a jego utrzymanie

    Koszt utrzymania psa będzie uzależniony m.in. od jego wielkości. Różnicę odczujemy już przy pierwszej wizycie u weterynarza. Na cenę jakiegokolwiek zabiegu weterynaryjnego wpływa liczba dawek leku czy innego preparatu, które musi przyjąć pies. Inaczej będzie wyglądało to przy rasach dużych i olbrzymich, a zupełnie inaczej u małych, gdzie liczba potrzebnych dawek, może być nawet trzykrotnie mniejsza.

Dodaj Twój komentarz