piątek, 21 czerwca 2024
HotMoney

Najmniejszy pies świata: jaka rasa, ile kosztuje?

chihuahua

Psy to obok kotów najpopularniejsze zwierzęta domowe. O ich zaletach można by długo mówić, ludzie cenią je przede wszystkim za przyjacielskie usposobienie, chęć do zabawy oraz obronną postawę wobec obcych. Część osób kupując rasowego pasa chce także podkreślić swój status lub zarobić np. biorąc udział w wystawach psów. Dużym zainteresowaniem cieszą się najmniejsze pieski świata. Jaka to rasa i ile trzeba zapłacić za takiego pupila?

Najmniejszy pies świata

Oficjalnie najmniejszym psem na świecie jest pies rasy Chihuahua. Te maleńkie stworzenia są zaliczane do grupy psów ozdobnych i do towarzystwa. Osiągają maksymalnie ok. 25 cm wysokości, a ich waga nie przekracza 3 kg. Istnieją dwie odmiany tych piesków – długowłosa i krótkowłosa. Jest to najstarsza rasa z Ameryce Północnej, a jej nazwa pochodzi od miejscowości i stanu w Meksyku. Charakterystyczną cechą piesków Chihuahua jest zaokrąglona głowa oraz duże sterczące uszy, a także silna i krępa budowa ciała i, rzecz jasna, bardzo mały rozmiar. Mają one również skłonność do łzawienia, dlatego też ważna jest w ich przypadku prewencja oczu.

zobacz także:  Ile kosztuje utrzymanie psa?

Najpopularniejszym umaszczeniem sierści piesków tej rasy jest kolor marmurkowy, jedna spotkać można niemal wszystkie kolory oraz ich kombinacje. Co ciekawe, współczesne Chihuahua są potomkami starożytnych psów, które hodowane były na dworach azteckich władców.

Ile kosztują najmniejsze psy świata?

Ceny piesków rasy Chihuahua wahają się od 1 tysiąca złotych do 4 tysięcy. Jest to całkiem spora suma jak na takie maleństwo. Na szczęście miesięczne koszty utrzymania nie są zbyt wysokie, wynoszą średnio około 50 zł. Średnia długość życia tych zwierząt wynosi aż 13 lat, jednak bardzo często dożywają nawet 15 lat. Jeśli chodzi o dolegliwości, które mogą dotknąć naszego pupila, to wśród schorzeń genetycznych najczęściej występują zwichnięcia rzepki oraz niezrośnięte strzemiączko. U starszych osobników mogą pojawiać się problemy z układem oddechowym oraz sercowo-naczyniowym.

Jaki charakter mają psy rasy Chichuahua?

Psy niewielkich rozmiarów bardzo często obdarzone są wyjątkowo żywiołowym temperamentem. Tak jest również w przypadku rasy Chihuahua, która jest niezwykle ruchliwa, odważna i chętnie staje w obronie swoich właścicieli, dzięki czemu można ją uznać za rasę stróżującą. Jeśli chcemy by w naszym domu znalazły się także inne zwierzęta, oprócz psa, to powinniśmy poważnie zastanowić się nad wyborem Chihuahua, gdyż nie przepada on za konkurencją. Małe pieski zwykle lubią znajdować się w centrum zainteresowania i tak też jest w tym przypadku.

zobacz także:  Najtańszy kredyt hipoteczny. Jak szukać najtańszych kredytów hipotecznych?

Te maleńkie stworzenia są bardzo inteligentne i szybko się uczą. Jeśli chcemy by taki piesek dobrze zachowywał się w towarzystwie większej ilości ludzi i zwierząt, to powinniśmy go przyzwyczajać do tego od wczesnej młodości. Z wychowaniem Chihuahua powinien dać sobie radę nawet niedoświadczony właściciel. Ponadto zwierze to nie ma dużych wymagań, oczywiście musi być trzymane w domu, jednak dobrze będzie się czuło nawet w bardzo mały mieszkaniu. Najmniejsze psy świata źle znoszą zarówno niskie, jak i bardzo wysokie temperatury.

komentarze 3

  1. love_dogs pisze:

    Z tego,co niedawno czytałam, to najmniejszy obecnie piesek Chihuahua na świecie znajduje się we Wrocławiu. Ma niecałe 7 cm wysokości, to strasznie mało. Nie wiem, czy dążenie do tworzenia tego typu miniaturek jest dobrym pomysłem ze strony hodowców…

  2. Pixie pisze:

    Jak pies może mieć 7 cm wysokości? Nie potrafię sobie tego nawet wyobrazić… Nie klasyfikowałabym go w ogóle jako psa…

  3. niegramtyczny pisze:

    7 cm??!! Zaraz muszę to sprawdzić! No nie wiem, mam wątpliwości co do takiej ingerencji w rasy zwierząt… pytanie jest po co?

Dodaj Twój komentarz