piątek, 14 czerwca 2024
HotMoney

Ile kosztuje kastracja psa? Ceny popularnych usług weterynaryjnych dla psów

Pies

Jeśli decydujesz się na zakup lub adopcję psa, musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami, związanymi z jego utrzymaniem. Koszty wizyt weterynaryjnych potrafią być wysokie, lepiej jest więc zdawać sobie z nich sprawę przez podjęciem tej decyzji.

Kastracja a sterylizacja psa

Zanim przejdziemy do tego, ile kosztuje sterylizacja suki czy psa, chcielibyśmy wyjaśnić różnice między tym zabiegiem, a kastracją. Wśród wielu właścicieli czworonogów istnieje przekonanie, że kastruje się osobniki płci męskiej, a sterylizuje samice. Prawda jest jednak taka, że każdy z tych zabiegów przeprowadza się zarówno na psach, jak i na suczkach, a różnica między nimi tkwi gdzie indziej.

Sterylizacja polega na przycięciu jajowodów lub nasieniowodów. Zapobiega to więc rozmnażaniu się, aczkolwiek w żaden sposób nie ingeruje w gospodarkę hormonalną (przykładowo, suczki mogą mieć cieczkę). Natomiast w wyniku kastracji całkowicie usuwa się jajniki lub jądra.

Ile kosztuje kastracja?

Częściej stosowanym zabiegiem jest kastracja. U samców polega to na usunięciu jądra z cięcia na mosznie lub cięcia przedmosznowego. Następnie zszywa się ranę. Trwa do maksymalnie do 30 min, wykonuje się pod narkozą – zwykle pies do dwóch godzin powinien się wybudzić.

zobacz także:  Najdroższe psy, najdroższe koty na świecie

U suczek jest to bardziej skomplikowane i zabieg można wykonaćna dwa sposoby. U młodych samic otwiera się jamę brzuszną w celu usunięcia jajników oraz podwiązuje się róg macicy, żyły i tętnice. Znacznie częściej jednak usuwa się całą macicę. Na końcu zszywa się jamę brzuszną. Zabieg ten trwa dłużej, jest wykonywany pod narkozą. Suczka przez kilka dni musi też nosić specjalny kostium – do czasu, aż nie zostaną ściągnięte szwy.

Kastracja samców jest tańsza, niż suczek. A jaki jest tego koszty? Zwykle ceny zabiegu zaczynają się od 150 zł, mogą wynosić nawet do 500 zł.

Ile kosztuje sterylizacja?

Sterylizacja jest zabiegiem mniej inwazyjnym, aczkolwiek również przeprowadza się go pod narkozą. Najczęściej jest on też nieco droższy, jego ceny zaczynają się od 200 zł. Tak jak w przypadku kastracji, u suczek jest to droższe, aczkolwiek kluczowym czynnikiem jest tu waga zwierzęcia.

Ile kosztuje szczepienie psa?

U psów wykonuje się kilka rodzajów szczepień. Te podstawowe to koszt nie więcej niż 50 zł. Konieczne jest też regularne powtarzanie szczepienia na wściekliznę, jednorazowo zapłacisz ok. 30 zł. Natomiast szczepienia wieloskładnikowe mogą kosztować do 100 zł (to m.in. szczepienia na kleszcze).

zobacz także:  Ubezpieczenie psa i kota – jak działa, kiedy jest możliwe?

Ile kosztuje odrobaczenie psa?

Oprócz szczepień, należy pamiętać o odrobaczaniu psa. W ten sposób zadbasz nie tylko o zdrowie swojego czworonoga, ale także pozostałych domowników. U szczeniaków odrobaczanie powinno odbywać się co miesiąc, natomiast u dorosłych psów co pół roku. A jaki jest tego koszt? Niewielki.

Najtańsze są środki na odrobaczanie w postaci tabletek. Ich koszt to od 10 zł do 20 zł. Jeśli jednak występuje problem z ich podaniem (np. pies je wypluwa), konieczne może być zastosowanie preparatów w formie past lub kropli. Są one droższe, a ich cena może sięgać nawet do 40 zł. Przy czym trzeba pamiętać, że koszt odrobaczania zależy przede wszystkim od wagi zwierzęcia.

Ceny pozostałych usług weterynaryjnych

Bez względu na to, jakim zdrowiem cieszy się zwierzak, konieczne jest przeprowadzenie zabiegów higienicznych. Najczęściej wykonywanym jest skrócenie pazurów, które kosztuje ok. 15-20 zł. Co prawda właściciele niektórych psów mogą wykonywać to sami, często jednak wolą zdać się na fachowców. O czym jeszcze trzeba będzie pamiętać? O czyszczeniu uszu (ok. 20-25 zł), a także czyszczeniu zębów (ok. 100-120 zł). Jeśli nie potrafisz wyciągać kleszczy, w przychodni weterynaryjnej zapłacisz za to ok. 25 zł.

zobacz także:  Bankructwo, co to jest? Jak ogłosić bankructwo, niewypłacalność?

Bardziej kosztowne jest leczenie psa. Podstawowe badanie krwi to koszt ok. 30 zł, natomiast wykonanie USG jamy brzusznej to 50-150 zł. Za drobne operacje chirurgiczne najczęściej płaci się 200 zł.

Dodaj Twój komentarz