sobota, 20 kwietnia 2024
HotMoney

Ile kosztuje remont mieszkania?

Narzędzia przydatne w remoncie

Remont zazwyczaj wiąże się ze sporymi kosztami, które dają nam po kieszeni. Ile konkretnie? Co wpływa na cenę i co należy wziąć pod uwagę? Jak najlepiej przygotować się do remontu mieszkania?

Jak przygotować się do remontu mieszkania?

Nie ma się co oszukiwać – remont mieszkania jest naprawdę dużym wyzwaniem, choć wiele będzie zależało od tego, jakie prace chcemy wykonać. Odświeżenie wnętrza będzie nas jednak kosztować nieco mniej, niż generalny remont wraz ze wszystkimi pracami instalacyjnymi, zakupem narzędzi, materiałów budowlanych oraz nowych mebli i dodatków. Dlatego w pierwszej kolejności należy zastanowić się nad tym, co chcemy wykonać i w jakim zakresie. Zamierzamy zająć się remontem samodzielnie czy jednak zdać się na fachowców? Na koszty będzie miała wpływ także wielkość mieszkania i poszczególnych pomieszczeń, co oczywiście powiązane jest w ilością potrzebnych materiałów.

Innymi słowy, jeszcze przed planowanym remontem dobrze jest rozpisać sobie wszystko, to co co zamierzamy zrobić, określić zakres prac, potrzebnych do tego rzeczy, a także ewentualną pomoc. Wszystkie ceny można znaleźć w sieci i na tej podstawi szacunkowo określić ile nas to wyjdzie. Dobry plan to podstawa, ponieważ załatwianie wszystkiego na ostatni moment może źle się skończyć tak dla naszego domowego budżetu, jak i dla naszych nerwów.

zobacz także:  Wakacje nad Bałtykiem czy wycieczka zagraniczna, ile kosztują?

Ile kosztuje wyremontowanie mieszkania?

Na koszt remontu składa się wiele różnych czynników, które w większości zostały już wymienione wyżej. A więc wielkość mieszkania, materiały budowlane, wyposażenie, ekipa remontowo-budowlana, a także zakres prac będą miały wpływ na ostateczną cenę. Remont poszczególnych pomieszczeń będzie się różnił cenowo, zazwyczaj jednak zakłada się, że generalne zmiany w mieszkaniu to zazwyczaj koszt w granicach 30 – 40 tysięcy zł. Czasem może wyjść mniej, albo więcej, wszystko jednak będzie uzależnione od zakresu naszych działań. Trzeba też pamiętać, że przy wyliczaniu ostatecznych kosztów, wziąć pod uwagę nieprzewidziane sytuacje i podnieść budżet o ok 10 – 15% na wszelki wypadek.

Jakie materiały remontowe i budowlane?

Aby wyremontować mieszkanie należy zebrać odpowiednie materiały, które w tym pomogą. Mamy tu na myśli choćby chemię budowlaną jak kleje, fugi, lakiery, piany, uszczelniacze, tynki. Trzeba doliczyć także wykończenie podłóg czy to płytkami czy panelami, których cena będzie zależała od jakości. Wbrew pozorom takie drobne elementy jak nity, śruby czy nakrętki to także niemały koszt gdy potrzebujemy tego dużo, więc należy pomyśleć o ich zakupie wcześniej. Na pokrycie ścian mogą przydać się także farby, tapety czy glazura. Im wyższa jakość materiałów, tym rzecz jasna wyższy koszt.

zobacz także:  Ile kosztuje utrzymanie domu a ile mieszkania?

Jakie narzędzia przydatne w remoncie?

Jak remont to oczywiście także narzędzia, które pomogą nam w jego realizacji. Jeżeli planujemy zabrać się za pomoc samodzielnie, albo ze wsparciem rodziny czy przyjaciół, wówczas musimy zatroszczyć się o odpowiednie wyposażenie. Wiertarki, wkrętarki, piły, pędzle i wałki, folie ochronne, młotki, łopatki do tynkowania, wiadra to tylko kilka podstawowych rzeczy, które trzeba mieć. Trzeba tutaj pamiętać o narzędziach ręcznych, elektronarzędziach czy przydatnych elementach pomiarowych. Jeżeli nasza skrzynka narzędziowa ma braki, będzie trzeba je uzupełnić, a w zależności od tego, czego będziemy potrzebować, koszty będą zróżnicowane (jaki sklep, marka itp.).

Remontować samodzielnie czy z ekipą remontową?

Nie można zapomnieć także o wydatkach związanych z pracami przy remoncie. Te koszty maleją do zera, gdy zajmujemy się tym samodzielnie, jeżeli jednak zamierzamy oddać to profesjonalistom, wówczas trzeba wziąć pod uwagę cenę ekipy remontowej. Ta będzie różnić się w zależności od miejscowości, a także firmy czy zakresu prac, jakie mają wykonać. Najlepiej wówczas rozejrzeć się wśród ofert rynkowych i rozeznać w sytuacji. Pomocna może być też poczta pantoflowa, dzięki czemu wybierze się specjalistów, którzy nie tylko dobrze wykonają swoją pracę, ale i nie oskubią nas do ostatniego grosza.

zobacz także:  Ile kosztuje notariusz przy kupnie mieszkania?

Dodaj Twój komentarz