wtorek, 16 lipca 2024
HotMoney

Ile kosztuje remont mieszkania? Jak zaplanować prace i koszty remontu?

koszty remontu

Remont mieszkania to spore przedsięwzięcie logistyczne i finansowe wyzwanie. Jak sprawnie zaplanować i przeprowadzić remont?

Remont mieszkania krok po kroku

Porządny i rozsądnie przygotowany plan remontu pomoże Ci uniknąć niemiłych niespodzianek, chaosu i stresu. Podstawą jest przemyślana koncepcja, która pozwala na sprawny i szybki przebieg prac. Po pierwsze musisz zaplanować zakres wykonywanych prac, określić czy jedynie chcesz odświeżyć mieszkanie, czy planujesz gruntowny remont. Ułóż projekt, który zamierzasz wdrożyć w życie i umów się z fachowcami, pamiętaj że o profesjonalną ekipę musisz postarać się z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

Sporządź kosztorys, weź pod uwagę dodatkowe, niezaplanowane sytuacje i wydatki. Uwzględnij zarówno cenę usługi jak i koszt wszystkich potrzebnych do remontu elementów. Remont zaplanuj porównując koszty materiałów na homebook.pl, gdzie znajdziesz szeroki wybór potrzebnych do prac produktów. Zobaczysz wiele stylowych i niebanalnych rozwiązań, które pozwolą stworzyć unikalne wnętrze, jednocześnie rozeznasz się w cenach potrzebnych akcesoriów.

Ile kosztuje remont mieszkania?

Koszt remontu uzależniony jest od podjętej decyzji dotyczącej skali całego przedsięwzięcia oraz klasy i rodzaju materiałów jakie zamierzasz wykorzystać. Ustal precyzyjnie ile środków finansowych możesz przeznaczyć na realizację marzeń o odnowionym mieszkaniu. Jeżeli dysponujesz ograniczonym budżetem możesz spróbować wykonać część prac samodzielnie, postaraj się przygotować mieszkanie do remontu, usuń stare płytki i powłoki malarskie ze ścian.

zobacz także:  Wzrosną ceny prądu!

Pamiętaj, że na koszt remontu wpływa w dużej mierze łazienka i kuchnia, często wymagają wymiany instalacji hydraulicznej i elektrycznej, nowej wylewki. Niezbędne prace hydrauliczne, zakup i montaż płytek łazienkowych, urządzeń sanitarnych to koszt około 10 000 zł. Do tego należy doliczyć meble, dekoracyjne dodatki, duże lustro, więc całkowita cena to minimum 15 000 zł.

W kuchni samo przygotowanie ścian, podłóg i oświetlenia to wydatek ok. 5 000 zł. Za meble kuchenne i wyposażenie w niezbędny sprzęt możesz zapłacić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Cena tynkowania i malowania ścian w pokojach uzależniona jest od powierzchni, średnia cena to 14 zł za metr kwadratowy, dolicz do tego wartość farb. Weź pod uwagę wymianę paneli, to koszt od 1 000 zł do 5 000 zł. Jeżeli zdecydujesz się na parkiet to zapłacisz co najmniej kilkanaście tysięcy złotych.

Jak sprawnie przeprowadzić remont ?

Wybór kompetentnej firmy remontowej i zarys planu to nie wszystko. Kiedy już określiłeś co ma zostać zrobione pamiętaj, że niezwykle istotna jest kolejność wykonywanych prac. Ustal ich harmonogram, pozwoli to skrócić czas remontu i zapobiegnie stresującym incydentom. Poszczególne etapy remontu powinny przebiegać od najbardziej wymagających prac jak poprowadzenie instalacji, tynkowanie ścian po lżejsze, wykończeniowe jak montaż drzwi i listew przypodłogowych.

zobacz także:  Ile kosztuje ogrzewanie mieszkania, domu? Jak oszczędzać na ogrzewaniu?

Kiedy zaplanować remont?

Najlepszy czas na większość prac remontowych to okres od wczesnej wiosny do wczesnej jesieni. Wymiana okien, drzwi, czy instalacji grzewczej zimą może okazać się sporym problemem. Podczas wielu czynności potrzebna jest odpowiednia cyrkulacja powietrza w mieszkaniu, wysokie temperatury pozwalają na sprawne wietrzenie po malowaniu.

Dodaj Twój komentarz