niedziela, 26 maja 2024
HotMoney

Ile kosztuje wymiana oleju?

sprawdzanie stanu oleju w aucie

Aby przedłużyć żywotność wielu podzespołów samochodu, należy dbać o to, by regularnie wymieniać płyny, które w tym pomagają. Mowa przede wszystkim o olejach. Wiele osób z uwagi na koszty nie decyduje się na to na czas, ryzykując zatarcie elementów. A jak wysokie są ceny?

Ile kosztuje wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów?

Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów jest znacznie bardziej skomplikowana niż w tych z manualną przekładnią. Właśnie dlatego jej cena rośnie. Czy warto szukać oszczędności i robić to na własną rękę? Niekoniecznie. Zdecydowanie lepiej jest zdecydować się na powierzenie tego serwisowi. Dlaczego?

Pracują tam doświadczeni fachowcy, którzy wiedzą jak podejść do tematu. Potrafią dobrać olej i precyzyjnie doczyścić styk miski olejowej i uszczelki. Wiedzą, jaka ilość płynu będzie odpowiednia.

A ile kosztuje wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów? Sam olej to koszt około 300 zł. Da się kupić tańszy. Zależy do jakiego auta ma być. Tak więc, czy gdyby się samemu decydować na wymianę, to takie pieniądze należy przygotować? Okazuje się, że nie. Wymienić należy również filtr i uszczelki miski. Tutaj ceny są bardzo różnorodne. Za filtr należy zapłacić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. A ile kosztuje uszczelka do miski oleju automatycznej skrzyni biegów? To już znacznie mniejsze pieniądze. Zapłacić trzeba kilka, kilkanaście złotych.

zobacz także:  Kasa fiskalna ile kosztuje, kiedy trzeba mieć kasę fiskalną?

A jak często należy wymieniać olej w automatycznej skrzyni biegów? W przypadku nowego pojazdu najlepiej po pokonaniu 60-100 tysięcy kilometrów. Kolejne wymiany powinny być po 30 tysiącach kilometrów.

A po co to zrobić? Co daje regularna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów? Przede wszystkim sprawia, że prawidłowo działa niezależnie od temperatury. Co więcej, daje komfort podczas zmiany przełożeń. No i przede wszystkim – zwiększa odporność na ścieranie pozostałych elementów, które współpracują ze skrzynią biegów.

Ile kosztuje wymiana oleju?

Warto na wstępie zaznaczyć, że okresowa wymiana oleju to konieczność. Wciąż za wiele się słyszy o tym, że kierowcy żałują na to pieniędzy i jeżdżą wciąż na tym samym… Potem sprzedają auto i niszczą kolejne. Przecież olej nie tylko chroni przed awarią silnika, ale też zapewnia bezpieczeństwo na drodze. Tak!

A jak często należy wymieniać olej? Najlepiej wtedy, kiedy się zużyje. To jednak niewiele mówi. Najlepiej posiłkować się tym, co piszą producenci oleju. Według nich powinno się go wymieniać po przejechaniu około 3o tysięcy kilometrów. Czasami nawet zapewniają, że sprawdzi się dwa razy dłużej. Ale to zbyt optymistyczne podejście… Zdecydowanie lepiej jest wymieniać olej po 15-20 tysiącach kilometrów, jeśli porusza się po wymagających trasach. Osoby, które jeżdżą mniej intensywnie mogą robić to rzadziej. A co jak samochód więcej stoi niż jeździ? Wówczas konieczne jest wymienianie oleju przynajmniej raz w roku.

zobacz także:  Rosną ceny wynajmu mieszkań studenckich

A ile kosztuje olej? Tutaj nie da się jednoznacznie powiedzieć, bo cena zależy od tego, czy stawia się na olej syntetyczny, czy mineralny. Ponadto, koszt zależy również od pojemności silnika. Do większości modeli wchodzi około 4-5 litrów. Tak więc zapłacić należy około 200 zł.

Ale to nie wszystko. Wraz z olejem należy wymienić filtr. Tutaj mówi się najczęściej o koszcie 30 zł, ale oczywiście jak to bywa – są i takie, które kosztują ponad 100 zł.

A ile kosztuje sama wymiana? U mechanika mniej niż 100 zł. Najczęściej około 70 zł. Oczywiście w salonach dilerskich będą to dużo, dużo większe pieniądze.

Dodaj Twój komentarz