niedziela, 3 marca 2024
HotMoney

Wonga wstrzymuje przyznawanie pożyczek – kłopoty finansowe brytyjskiej firmy

Podpisywanie dokuemtnów

Już od jakiegoś czasu mówi się o problemach finansowych brytyjskiej firmy pożyczkowej, teraz kłopoty te przybrały jednak poważniejszą formę – Wonga wstrzymała udzielanie nowych zobowiązań.

Kłopoty finansowe Wonga

Wonga jest brytyjskim przedsiębiorstwem, a właściwie parabankiem, który wyspecjalizował się w udzielaniu pożyczek krótkoterminowych. Co więcej, dotąd nazywany był gigantem w branży pożyczkowej. Jego działalność została rozpoczęta w 2007 roku w Wielkiej Brytanii, w Polsce natomiast Wonga funkcjonuje natomiast od 2013 roku. Pozostałe biura mieszczą się w Londynie, Kapsztadzie, Toronto oraz w Dublinie.

Skąd wynikły problemy finansowe firmy? Wszystko zaczęło się od fali wniosków o odszykowanie za pożyczki przyznawane przez 2014 rokiem.

Jak się okazało, oferowano wysokoprocentowe pożyczki klientom nie posiadającym realnych szans na ich spłacanie. To spowodowało, że pożyczkobiorcy brytyjskiej Wongi zostali ofiarami niewłaściwych praktyk windykacyjnych.

Ze względu na doniesienia mediów o upadku brytyjskiego przedsiebiorstwa, brytyjska Wonga zamieściła informacje, że wstrzymuje udzielanie nowych pożyczek. Mówi się też o tym, że firma oddała się pod zarząd administracyjny.

zobacz także:  Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na Ciebie kredyt/pożyczkę?

Zarząd administracyjny brytyjskiej spółki

Jak nieoficjalnie wiadomo, trwają rozmowy pomiędzy brytyjską firmą pożyczkową, a doradcom finansowym Grant Thortnom, który miałby stać się administratorem masy upadłościowej w przypadku, gdy dalsze funkcjonowanie przedsiębiorstwa nie będzie możliwe. Wiadomo również, że prowadzone są konsultacje z Financial Conduct Authority, czyli regulatorem rynku usług finansowych, z którym ustalane jest, co stanie się z klientami parabanku na wypadek ogłoszenia upadłości.

Co z Wonga Polska?

Czy problemy te dotyczą również polskich oddziałów Wonga? Nie – sprawa toczy się wyłącznie wobec brytyjskiego przedsiębiorstwa, aktualne decyzje zarządu nie oddziaływają na żadną z zagranicznych spółek.

W Polsce Wonga cały czas udziela pożyczek, co więcej, mówi się o tym, że jej sytuacja finansowa jest bardzo korzystna i zauważalny jest prężny rozwój firmy – zysk w zeszłym roku wynosił 6 mln zł. Ponadto rzeczniczka biura prasowego zapewnia, że problemy finansowe na Wyspach w żaden sposób nie dotykają placówek w naszym kraju.

Wszystko wskazuje na to, że brytyjskiemu gigantowi pożyczkowemu grozi bankructwo – szczególnie, że jeszcze kilka tygodni temu otrzymał wsparcie w wysokości 10 mln funtów, które miało na celu zachowania płynności finansowej. Jak widać, kłopoty przedsiębiorstwa są na tyle duże, że nawet tak wysoka pomoc materiałna okazała się być niewystarczająca.

zobacz także:  Chwilówka, pożyczka na prawo jazdy - czy jest możliwa? Jak wziąć pożyczkę bez dowodu?

komentarze 2

  1. Mateo pisze:

    Ile się to mówi, że jedna czy druga firma pożyczkowa upada… może i na razie w Polsce Wonga będzie działać, ale kto wie jak długo? Jeżeli w GB problem się nie rozwiąże to na pewno w Polsce też długo firma nie pobędzie. Sam pożyczek nie biorę i z takich firm nie korzystam, płakać więc nie będę.

  2. Inka pisze:

    Myślałam, że to całkiem spora firma pożyczkowa. Ale skoro wydają pieniędzy na reklamy to nic dziwnego, że nie stać ich na nic innego.

Dodaj Twój komentarz