piątek, 24 maja 2024
HotMoney

Ile kosztuje sterylizacja kota? Ceny zabiegów dla kota u weterynarza

prążkowany kot

Osoby, które mają koty lub te, które dopiero zastanawiają się nad wprowadzeniem do domu takiego zwierzaka, chcą często wiedzieć, z jakimi kosztami się to wiąże. Kwestie wyżywienia są różne. W zależności od preferencji mruczka, można wydać mniej lub więcej pieniędzy na karmę. A jak z leczeniem?

Ile kosztuje sterylizacja kota?

Jednym z pierwszych obowiązków właścicieli kotów, które nie mają być reproduktorami, jest ich sterylizacja. Dlaczego? Przede wszystkim z uwagi na to, że dzięki temu można zapobiec chorobom takim jak nowotwór prostaty, listwy mlecznej, a także innym schorzeniom dróg płciowych.

Zabieg przeprowadzany jest w całkowitej narkozie. U kotek usuwane są jajniki i macica, a u kocurów jądra i nadjądrza. Ponadto dzięki sterylizacji zapobiega się ciążom i eliminuje się rujki, które osłabiają organizm zwierzęcia. Zabieg przyczynia się też do przedłużenia życia kotki.

A ile trzeba zapłacić za zabieg? Wiele zależy od miejscowości, w jakiej się mieszka. Zdecydowanie sterylizacja w dużych miastach jest droższa. Liczyć trzeba się jednak z wydatkiem rzędu 100-300 złotych. Na cenę wpływa płeć i waga kota, a także ilość użytych leków.

zobacz także:  Jak założyć konto w banku?

Ale to nie wszystko. Po zabiegu trzeba zwierzęciu założyć kubraczek lub kołnierz, a także podać antybiotyk zapobiegający zakażeniu.

Ile kosztuje szczepienie kota?

Wykonywanie szczepień pupila również należy do obowiązków właściciela. Dzięki nim zwiększa się odporność kota. Ważne jest to, że szczepić należy nie tylko zwierzęta wychodzące, ale i te, które spędzają czas tylko w domu. Oprócz podstawowych szczepień, warto wziąć pod uwagę także dodatkowe.

Pierwsze szczepienie u kotów to te na koci tyfus i katar. Podaje się je dwukrotnie, a u słabych osobników – trzy razy. Cena każdej dawki to około 100 złotych.

Dorosłym kotom daje się szczepienia przypominające. W zależności od preparatu mogą kosztować od 50 do 150 złotych. U kotów wychodzących powtarza się je co roku, a u niewychodzących nienarażonych na wirusy – co 2-3 lata.

A jakie dodatkowe szczepienia warto wykupić? Przede wszystkim, jeśli kot spędza czas poza domem, powinien zostać zaszczepiony na wściekliznę. Koszt to około 30 złotych. A powtarza się szczepienie co rok.

Kocia białaczka to bardzo niebezpieczna choroba. Szczepi się na nie kocięta dwukrotnie, a dorosłe koty co roku. Za szczepionkę należy zapłacić około 50 złotych.

zobacz także:  Ile kosztuje kot perski? Ile kosztuje kot, a ile jego utrzymanie?

Ile kosztuje wizyta u weterynarza?

Oczywiście zanim podda się kota sterylizacji, czy zaszczepi się go, musi przejść najpierw badanie weterynaryjne. Konieczność jest taka również wówczas, gdy z kotem dzieje się coś nie tak.

Wizyta u weterynarza kosztuje od kilkudziesięciu do ponad 100 złotych. W niej jest sprawdzenie uzębienia zwierzęcia, sierści, uszu, oczu, wagi. Oczywiście jeśli okaże się, że pupil jest do odrobaczenia, wówczas zapłacić należy min. 15 złotych. Na dodatkowe koszty trzeba się przygotować, jeśli weterynarz ma obciąć kotu pazury lub wyczyścić uszy.

W sytuacji, gdy okaże się, że zwierzakowi coś dolega, wówczas konieczne są badania. Zarówno krwi, jak i różne testy specjalistyczne czy USG jamy brzusznej, RTG i EKG.

Dodaj Twój komentarz