czwartek, 21 listopada 2024
HotMoney

Ile kosztuje dom z bali? Od czego zacząć budowę domu z bali?

dom z drewnianych bali

Drewniane domy wielu z nas kojarzą się z naturalnością, ale i swojskością. Bardziej pasują do zalesionych lub wiejskich działek niż do miejskiej zabudowy. W przypadku domów wykonanych w technologii szkieletowej czy prefabrykowanej trudno się z tym zgodzić. Jednak domy z bali z uwagi na swój niepowtarzalny wygląd zdecydowanie lepiej prezentują się poza miastem. A ile kosztują?

Dlaczego warto postawić dom z bali?

Dom z bali wykonuje się z wysezonowanego, litego drewna. Najczęściej stosuje się w tym celu drewno sosnowe, ale nie tylko.

Najważniejszą zaletą budowania domów z bali jest to, ze powstają dość szybko. Prace tzw. na mokro, to jedynie wylanie fundamentów. Reszta budowli jest z drewna. Właśnie dlatego, jeśli wynajmie się zdolnych cieśli, postawią nieruchomość w krótkim czasie. Szacuje się, że wystarczą 4 tygodnie.

Warto zaznaczyć, że z uwagi na to, że drewno jest materiałem odtwarzalnym, budowa z niego jest ekologiczna. Wytwarzanie surowca do budowy domu z bali nie zanieczyszcza środowiska.

Wbrew pozorom, dom z bali jest bardzo trwały. I co więcej – wcale nie jest w nim zimno. Drewno ma bardzo dobry współczynnik izolacji termicznej. Zimą jest w domu z bali ciepło, a latem – przyjemnie chłodno.

zobacz także:  Ile kosztuje AC, od czego zależy cena ubezpieczenia AC auta?

Warto wiedzieć, że w domach wykonanych z litego drewna tworzy się mikroklimat korzystny dla zdrowia. Dlaczego? Jeśli jest za mało wilgoci w pomieszczeniach, drewno wysychając oddaje wodę. W odwrotnej sytuacji – gdy jest zbyt wilgotno – drewno pochłania nadmiar wody. Można więc powiedzieć, że w domu z bali ściany są naturalnym filtrem.

Wiele osób martwi się, że w domach z bali wnętrze musi być w góralskim stylu. Nieprawda. Ściany od wewnątrz można pokryć płytami gipsowo-kartonowymi i wykończyć w dowolny sposób. Ponadto, przez to, że ściany domów są wypełnione izolacją, przy tej samej powierzchni zabudowy, ma się znacznie większą powierzchnię użytkową.

Ile kosztuje dom z bali?

Zakłada się, że dom z bali jest znacznie tańszy niż budowany z tradycyjnych materiałów. Ile kosztuje? Można szacować, że stan surowy to koszt 900-2000 złotych za metr kwadratowy. Jeśli chce się budowę zamknąć, co warto zrobić z uwagi na osiadanie ścian, a więc konieczność odpowiedniego przygotowania otworów pod okna i drzwi, wówczas trzeba liczyć się z opłatą 1300-1500 złotych za metr kwadratowy, najczęściej jednak 3000 zł.

zobacz także:  Podatki w Polsce wysokie! Jakie podatki płacą Polacy na tle Europy?

Oczywiście cena za 1 m2 zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od tego, jak duża ma być powierzchnia domu. Ponadto liczy się również sama konstrukcja budynku. Nie bez znaczenia jest pokrycie dachowe. Tak jak i w innych budowlach, tak i tutaj na cenę 1 metra kwadratowego wpływa ilość okien i drzwi.

Tak więc za 100-metrowy dom w stanie surowym zamkniętym liczyć trzeba przynajmniej 200 000 złotych. Jeśli doliczyć do tego resztę prac, trzeba być gotowym na wydatek rzędu 450 000 złotych.

Dom z bali jest droższy od domu szkieletowego, z uwagi na to, że do budowy należy wziąć duże ilości litego drewna. W dodatku deski muszą być dużych wymiarów. Co więcej, nie jest łatwo znaleźć ekipę, która wybuduje taki dom. To muszą być wyspecjalizowani cieśle, a usługi takich osób kosztują…

Od czego zacząć budowę domu z bali?

Przede wszystkim jeśli chce się budować dom z bali, to należy poszukać projektu domu. Najlepiej, gdy jest on opracowany konkretnie pod taką technologię. Kolejnym krokiem jest znalezienie ekipy, która się zajmie wykonawstwem. Dobrze, gdy są to cieśle, które mają zaprzyjaźniony tartak, a dom montują jeszcze na własnym placu, by wszystko doskonale spasować.

zobacz także:  6 sposobów jak oszczędzać na wakacjach

Oczywiście pod dom należy wykonać fundament. Zwykle jest on do wykonania przez inwestora. Może być to ława, a może być płyta. Grunt, by były zaizolowane przeciwwilgociowo.

Gdy fundament jest gotowy, a drewno wysezonowane, zaimpregnowane i zaizolowane, wówczas można przystępować do składania z niego całego domu.

Dodaj Twój komentarz