sobota, 13 kwietnia 2024
HotMoney

Kredyt na mieszkanie – jakie zarobki? Czy mając umowę zlecenie dostaniesz kredyt hipoteczny?

blok mieszkalny

Wielu z nas marzy o własnym M. Z uwagi na to, że nieruchomości są drogie, koniecznie jest wzięcie kredytu na mieszkanie. Tutaj jednak istotne jest to, jaki ma się dochód. Co więcej, wiele osób zastanawia się, czy pracując na umowie zlecenie, mogą liczyć na tego typu wsparcie finansowe. Jak z tym jest?

Kredyt na mieszkanie – dla kogo?

Zakup mieszkania na kredyt to właściwie często jedyny sposób na to, by móc zamieszkać na swoim. Jednak tego typu zobowiązanie z racji wysokości kwoty, nie jest dla każdego. Aby bank pozytywnie rozpatrzył wniosek, należy mieć wystarczające dochody, a więc i zdolność kredytową, a także nienaganną historię kredytową. Nie ma też co liczyć na kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego. Dzisiaj wymogiem jest jego posiadanie, w związku z czym trzeba mieć też wystarczająco duże oszczędności. Takie, które będą wynosiły minimum 10% wartości nieruchomości, a najlepiej 20%. Tak więc na kredyt hipoteczny na mieszkanie mogą liczyć osoby, które nie mają długów, wszelkie zobowiązania płacą terminowo, posiadają środki na wkład własny i po odjęciu kosztów życia od dochodów zostaje im kwota, która pozwala na spłatę raty kredytu.

zobacz także:  Ranking kredytów hipotecznych Marzec 2019

Kredyt mieszkaniowy – jakie zarobki?

Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie o to, jakie trzeba mieć zarobki, gdy chce się starać o kredyt mieszkaniowy. Tutaj kluczowe jest to, ile się zarabia, ale też – ile się wydaje na utrzymanie. Warto zaznaczyć, że nie ma też co za bardzo oszczędzać i zakładać nierealne kwoty, bowiem wiele banków ma własne przeliczniki, ile osoba powinna mieć pieniędzy na własne utrzymanie, gdy żyje w pojedynkę, a ile w rodzinie.

Co więcej, sama wysokość zarobków jest uwzględniona w odniesieniu do kredytu, o jaki się wnioskuje. Wiadomo, że im wyższa ma być kwota zobowiązania, tym więcej należy zarabiać. Tak więc zarabiając 3 tysiące złotych trudno liczyć na kredyt na nieruchomość wartą milion złotych.

Istotne jest więc to, ile kosztuje nieruchomość. To z kolei jest warunkowane przez lokalny rynek. Inne są ceny za metr kwadratowy w Warszawie niż w małej miejscowości na Warmii. Na cenę nieruchomości wpływa nie tylko jej lokalizacja, ale i standard lokalu mieszkalnego, jego położenie u budynku, wielkość.

A jeszcze inaczej jest, gdy chce się wziąć kredyt na mieszkanie i remont. Wówczas należy zawnioskować o znacznie wyższą kwotę. Tak więc i dochód mus być wyższy. A jak się te rozważania mają do umowy zlecenie?

zobacz także:  Jak wybrać kredyt hipoteczny? Skuteczne sposoby porównywania ofert kredytowych

Kredyt na mieszkanie – wymagania

Wymogi, jakie stoją przed osobami, które wnioskują o kredyt mieszkaniowy, można podzielić na 4 kategorie. Pierwsza to analiza tożsamości kredytobiorcy. Druga to kwestie związane z jego zobowiązaniami. Kolejna to kwestie samej nieruchomości – jej wartości i tego, jak może zabezpieczyć hipotekę. Ostatnia – najważniejsza w odniesieniu do tego artykułu – to kwestie zatrudnienia, wysokości osiąganego dochodu i rodzaju stosunku pracy.

Dodaj Twój komentarz