środa, 24 kwietnia 2024
HotMoney

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Krakowie, a ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Warszawie? Ceny mieszkań w Polsce.

ile kosztuje mieszkanie w Warszawie

Rynek mieszkaniowy w Polsce nadal pobija ustalone rekordy. W 2018 roku sprzedano w Warszawie mieszkanie, gdzie cena za metr kwadratowy wyniosła 44,9 tysięcy złotych. Tak abstrakcyjne kwoty nieruchomości spowodowane są rosnącym cały czas popytem na luksus, coraz większymi możliwościami inwestycyjnymi Polaków. Jak kształtują się obecnie ceny mieszkań w Polsce?

Co wpływa na ceny mieszkań w Polsce?

Utrzymujący się nadal rozwój gospodarczy, niskie bezrobocie i coraz wyższe pensje generują coraz większe możliwości oszczędzania pieniędzy. Osoby posiadające spore zasoby coraz częściej wycofują swoje pieniądze z lokat, z uwagi na utrzymujące się ich niskie oprocentowanie. Alternatywą jest lokowanie środków finansowych w nieruchomości.

Nie bez znaczenia są również rosnące ceny materiałów budowlanych i świadczonych usług w tym zakresie. Za mieszkanie w dużej aglomeracji trzeba zapłacić około 9% więcej niż rok temu.

Gdzie zapłacimy najwięcej za metr kwadratowy mieszkania?

Regułą jest, że im mniejszy lokal tym większą cenę przypadnie nam zapłacić za jeden metr kwadratowy. Obecnie, na pierwszym miejscu w rankingu najdroższych mieszkań plasuje się Trójmiasto, średnio za metr kwadratowy nowego lokum w Sopocie zapłacimy w granicach od 10 000 zł do 13 000 zł. Gdańsk oraz Gdynia nie ustępują miejsca stolicy. Pod koniec 2018 roku, w Gdyni zapłacono 31 000 zł za metr kwadratowy luksusowego apartamentu.

zobacz także:  Brexit, pogrzeb Pawła Adamowicza... – przegląd 15 stycznia 2018

Jak kształtuje się rynek mieszkaniowy w Warszawie?

W Warszawie średnia cena za jeden metr to 10 000 zł. Największy wpływ na ogromne dysproporcje pomiędzy cenami mieszkań ma oczywiście ich lokalizacja. Ogromnym popytem cieszy się Śródmieście, gdzie średnia cena metra kwadratowego to ok. 14 000 zł. Nieco mniej zapłacimy za mieszkanie na popularnym Żoliborzu, w granicach 11 000 zł. Za mieszkanie na warszawskiej Ochocie musimy wydać 9 700 zł, na ostatnim miejscu plasuje się Rembertów ze średnią ceną 6 000 zł.

O wartości nieruchomości w stolicy, w dużej mierze, decyduje prestiż lokalizacji, dostęp do linii metra oraz standard wykończenia. Rosnącym zainteresowaniem nadal cieszą się luksusowe mieszkania typu premium, kilkupoziomowe apartamenty.

Dlaczego ceny mieszkań w Krakowie idą w górę?

W ostatnim kwartale zeszłego roku zanotowano czteroprocentowy wzrost cen nowych lokali w Krakowie, w skali 2018 roku ceny podniosły się o 11%. Sukcesywny napływ mieszkańców i rozwój inwestycji oraz dostępność kredytów mieszkaniowych wpływa bezpośrednio na kształtowanie rynku nieruchomości.

Około 40% sprzedawanych mieszkań jest przeznaczonych pod wynajem. Dużą popularnością cieszą się, stosunkowo niewielkie, mieszkania z rynku wtórnego usytuowane w dzielnicach w pobliżu centrum. Obecnie, średnia cena za metr kwadratowy lokalu w Krakowie to około 6 500 zł.

zobacz także:  Ile kosztuje ogrzewanie mieszkania, domu? Jak oszczędzać na ogrzewaniu?

Czy 2019 rok przyniesie przełom na rynku nieruchomości?

Prognozy na obecny rok są optymistyczne, eksperci przewidują stopniową stabilizację cen nieruchomości i następnie ich spadek. Ich obawy wzbudzają wartości, które przekroczyły już poziom cen z okresu przed załamaniem się rynku w 2008r, według niektórych niedługo pęknie nadmuchana bańka.

Program Mieszkanie Plus i związane z nim dopłaty na pewno przyczyni się do swobodniejszego dostępu do możliwości zakupu nowego lokalu. Przewidywany spadek cen nie będzie jednak spektakularny, ponieważ może do niego doprowadzić dopiero znaczący wzrost stóp procentowych dostępnych kredytów i pożyczek hipotecznych.

Dodaj Twój komentarz