wtorek, 16 Październik 2018
HotMoney

Rekordowe ceny mieszkań w Polsce. Kiedy można liczyć na ich spadek?

budowa domu

Ceny nieruchomości stale idą w górę, wpływ na to ma wiele czynników, między innymi zmiany demograficzne. Największy skok cen mieszkań w tym roku miał miejsce m.in. w Gdańsku i w Warszawie. Co ciekawe, lokale z rynku wtórnego w niektórych miastach są niewiele tańsze niż te, które po raz pierwszy zostają oddane do użytku.

Sytuacja na polskim rynku nieruchomości

Według danych średni wzrost cen nowych mieszkań w II kwartale tego roku wyniósł 6%. Najsilniej tę tendencję odczuły osoby chcące kupić mieszkanie w Gdańsku, gdzie średnia cena za metr kwadratowy (na rynku pierwotnym) była aż o 16% wyższa niż rok temu. W Warszawie cena za metr kwadratowy przekroczyła już próg 8 tysięcy złotych, natomiast w Białymstoku, Rzeszowie i Opolu trzeba zapłacić ponad 5000 zł. Najmniej podrożały nieruchomości w takich miastach jak Zielna Góra (1%), Kraków (2%) oraz Lublin (3%).

Co wpływa na obecne ceny mieszkań?

Bez wątpienia bardzo duży wpływ na wartość nieruchomości mają zmiany liczby ludności w dużych miastach. Badania NBP objęły 18 miast, z czego w Warszawie, Rzeszowie i Lublinie stale przybywa mieszkańców, natomiast Katowice, Łódź i Bydgoszcz się wyludniają. Efekt tego jest taki, że w trzech pierwszych miastach różnice w cenie pomiędzy mieszkaniami z rynku wtórnego i pierwotnego są minimalne, natomiast w miastach o zmniejszającej się liczbie ludności różnica ta jest znacząca (ponad 20%).

Czy można spodziewać się spadku cen nieruchomości?

Okazuje się, że dobra sytuacja na rynku pracy nie idzie w parze z przystępnością cen na rynku nieruchomości. Dopóki będzie trwała dobra sytuacja gospodarcza nie ma co liczyć na spadek cen mieszkań. Sytuacja ulegnie zmianie dopiero w momencie załamania, gdy ludzi nie będzie stać na zaciąganie kredytów i wzrośnie poziom bezrobocia.

udostępnij: