czwartek, 21 listopada 2024
HotMoney

Ile długów mają Polacy, dlaczego nie spłacają długów?

Zrozpaczony mężczyzna

Jak pokazują statystyki, Polacy chętnie pożyczają pieniądze, lecz już z ich spłatą nie jest tak kolorowo. Jak bardzo zadłużone jest polskie społeczeństwo? I co sprawia, że skuteczność walki z zadłużeniem jest tak niska?

Ile wynosi zadłużenie Polaków?

Jak wynika z różnych badań, zadłużenie Polaków wynosi ok. 30 mld zł, co oznacza, że statystycznie każdy Polak ma do spłaty 5,5 tys. zł na osobę. I gdy porówna się te wyniki z poprzednimi latami, okazuje się, że ciągle rośnie zadłużenie Polaków.

Ponadto obecnie ponad 2,5 mln Polaków ma problem ze spłatą swoich długów. Z czego to wynika? Często ich wysokość znacząco przekracza możliwości finansowe, a wynagrodzenie zadłużonych jest zbyt niskie. Przy czym wizja konsekwencji wynikających z nieregularności w spłacie jest odroczona w czasie.

Badania pokazują również, że kobiety pożyczają częściej (choć różnica między nimi, a mężczyznami wynosi zaledwie kilka procent). Z czego to wynika? Kobiety zwykle przeznaczają te pieniądze na codzienne rachunki, utrzymanie domu. Najbardziej zadłużone są osoby w wieku średnim.

zobacz także:  Pożyczka online, co to jest? Gdzie szukać pożyczek online?

Spłacanie długów – z czym jest największy problem?

Co nie powinno być dużym zaskoczeniem, Polacy mają największy problem ze spłacaniem rat kredytów hipotecznych. W szczególności mowa tu o tzw. frankowiczach, czyli osobach, które zdecydowały się na zobowiązanie w CHF.

Coraz więcej trudności sprawia też spłacanie pożyczek online. Dlaczego? Są one bardzo proste w uzyskaniu, zwłaszcza, gdy opiewają na niewielkie kwoty. I choć teoretycznie nie powinno być żadnych problemów z uregulowaniem tak niskich zaległości, Polacy coraz częściej popadają w spiralę długów. Rośnie też zainteresowanie kredytami konsolidacyjnymi.

Zadłużenie wynika również z niespłacanych rachunków za usługi telekomunikacyjne czy z niedotrzymywania zobowiązań alimentacyjnych.

Dlaczego Polacy nie spłacają długów?

A dlaczego Polacy nie spłacają swoich długów? Często, przed zaciągnięciem zobowiązania, nie analizują dokładnie swojej sytuacji finansowej, nie przewidują jakichkolwiek problemów z jego spłatą. To, w połączeniu z brakiem oszczędności, pieniędzmi na tzw. „czarną godzinę” sprawia, że w przypadku zdarzeń losowych (choroba, utrata praca), nie mając żadnej alternatywy, przestają spłacać swoje długi.

Ponadto wielu Polaków uważa, że ich zadłużenie wynika ze zbyt niskich dochodów, nie biorąc pod uwagę, że w chwili zaciągania kredytu lub pożyczki, ich wynagrodzenie wynosiło tyle samo. W praktyce jednak to nie małe zarobki, lecz nieumiejętne zarządzanie budżetem potęgują długi.

zobacz także:  Nadchodzą podwyżki cen prądu – problem, który dotknie wszystkich

Co może jeszcze być przyczyną? Jak już wcześniej wspomnieliśmy – oddalone w czasie konsekwencje. Polacy nie biorą pod uwagę kierowania sprawy do firmy windykacyjnej lub do komornika, ponieważ wiedzą, że podjęcie takich działań nie następuje od razu.

Przewiduje się, że zadłużenie Polaków stale będzie rosło – tak wynika z różnych badań i statystyk. Co więcej, coraz więcej młodych ludzi ma problem ze spłatą swoich zobowiązań i tendencja ta stale rośnie. Jak można to zmienić? Przede wszystkim dokładnie zastanowić się nad swoją sytuacją materialną przed podjęciem jakichkolwiek kroków.

komentarze 3

  1. hahaha pisze:

    bo nie.

  2. zdziwiona pisze:

    Polacy niestety ulegli chwilówkom… Skoro nawet zadłużone osoby mogą je brać… To powinno być zakazane.

  3. Joasia pisze:

    Polacy niestety mają jakiś taki dryg do zadłużania się. Widzę to nawet po znajomych. Mam nadzieję, że kiedyś edukacja finansowa u nas będzie na lepszym poziomie.

Dodaj Twój komentarz