środa, 24 kwietnia 2024
HotMoney
Blok mieszkaniowy

Zakup mieszkania to poważna decyzja, która wiąże się także ze znacznym zobowiązaniem finansowym. Najczęściej wówczas skazani jesteśmy na wzięcie kredytu w banku i tutaj pojawia się kolejne pytanie – który kredyt będzie lepszy? Kredyt hipoteczny czy może kredyt gotówkowy? Czym kierować się przy wyborze, na co zwracać uwagę?

Kredyt hipoteczny – co to jest?

Z zakupem nieruchomości czy to domu, czy mieszkania kojarzy się nam przede wszystkim kredyt hipoteczny. Warto pamiętać o tym, że takie zobowiązanie jest długoterminowe (nawet na 30 lat) i najczęściej zabezpieczone hipoteką zakupionej nieruchomości. Jeżeli spełniamy warunki i mamy dobrą zdolność kredytową, możemy liczyć na otrzymanie pieniędzy nawet w wysokości 200 – 300 tys. zł. Oczywiście ważny jest także wkład własny, który standardowo wynosi 20% wartości domu lub mieszkania. Dodatkowo trzeba w banku przedstawić wszystkie dokumenty związane z mieszkaniem – to jest jego wycenę i tylko na ten cel można wydać pożyczoną kwotę.

zobacz także:  Stałe czy zmienne oprocentowanie kredytu? Co się bardziej opłaca?

Kredyt hipoteczny – na co zwracać uwagę?

Tak jak w przypadku każdego innego zobowiązania finansowego i tutaj należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, zanim zdecydujemy się na jego wzięcie. Po pierwsze trzeba zadać sobie pytanie ile pieniędzy potrzebujemy, na jaki konkretnie cel, a także na co nas tak naprawdę stać (jakie mamy możliwości finansowe). Następnie należy poszukać odpowiedniej oferty kredytu mieszkaniowego i porównać je z propozycjami innych banków, w czym pomagają porównywarki. Ważne są takie kwestie jak RRSO, oprocentowanie, prowizje, dodatkowe opłaty w tym ubezpieczenia kredytu, a także kwestię wcześniejszej spłaty kredytu.

Kredyt gotówkowy – na czym polega?

Kredyt gotówkowy to nieco inna propozycja. W stosunku do kredytu hipotecznego, kredyt gotówkowy jest łatwiej otrzymać, ze względu na mniejszą ilość warunków do spełnienia. Przede wszystkim jednak ta forma finansowania nie wymaga określenia celu, na który chcemy wydać gotówkę, co za tym idzie, nie ma potrzeby przedstawiania wszystkich dokumentów. Jeżeli więc spełniamy podstawowe warunki, nasza historia kredytowa jest w porządku i mamy zdolność kredytową gotówkę otrzymamy na pewno. Minusy? Mniejszy czas kredytowania, mniejsze kwoty do otrzymania. Plus – brak wkładu własnego, jak również mniej skomplikowana procedura weryfikacyjna.

zobacz także:  Od czego zależy, co składa się na oprocentowanie kredytu hipotecznego?

Kredyt gotówkowy – na co zwracać uwagę?

Wzięcie kredytu gotówkowego to także poważna sprawa, dlatego zanim się na niego zdecydujemy, należy zweryfikować kilka rzeczy. To jest jaka kwota jest nam potrzebna i na jaki czas chcemy ją rozłożyć. W internecie bez problemu można zapoznać się z ofertami banków i porównać je ze sobą, co pozwali nam na znalezienie tego najkorzystniejszego. W przypadku zakupu nieruchomości na kredyt gotówkowy może być jednak problem, ponieważ otrzymanie wysokich kwot, rzędu kilkuset tysięcy złotych jest trudno dostępne w bankach.

Kredyt hipoteczny czy gotówkowy na zakup mieszkania?

Wybór tak naprawdę będzie zależał od naszych potrzeb i tego ile pieniędzy potrzebujemy.Zakup nieruchomości najczęściej wiąże się  z dużymi kosztami, wówczas lepszym rozwiązaniem będzie kredyt hipoteczny, zwłaszcza, jeżeli brakuje nam większej kwoty. Z kolei jeżeli mamy uzbieraną konkretną sumę i brakuje nam niewiele lub po prostu chcemy przeprowadzić większy remont w domu czy mieszkaniu, wówczas to właśnie kredyt gotówkowy będzie dla nas lepszym rozwiązaniem, dodatkowo możemy określoną kwotę wydać także na inne cele, co nie jest możliwe przy kredycie hipotecznym.

zobacz także:  Eurobank na sprzedaż - kto planuje wykup? Societe Generale wycofuje się z Polski

W dokładniejszych obliczeniach może pomóc nam kalkulator kosztów zakupu nieruchomości, aby wiedzieć na co powinniśmy się przygotować i jakie kwoty będą wchodzić w grę. To ważne także pod względem naszych możliwości finansowych, w końcu niezależnie od tego, jaki tym kredytu weźmiemy, trzeba go spłacać regularnie przez lata i jednocześnie mieć środki do życia.

1 komentarz

  1. green_tea pisze:

    Jak na zakup nieruchomości, to koniecznie kredyt hipoteczny. Kredyty gotówkowe są znacznie droższe. Nie opłaca się ich więc brać na taki cel.

Dodaj Twój komentarz