sobota, 12 października 2024
HotMoney

Gdzie zarabia się najwięcej? W których krajach Europy są najwyższe zarobki?

Mapa Europy

W krajach europejskich zarobki pracowników są bardzo zróżnicowane, co zależy nie tylko od sytuacji gospodarczej danego państwa, ale także od kursów walutowych. Przeczytaj w jakich krajach Europy zarobki są największe i na jakiej stopie żyją mieszkańcy danych państw europejskich.

Szwajcaria na pierwszym miejscu wśród najlepiej zarabiających państw europejskich

Jak podaje federalne biuro statystyczne ogromny wpływ na poziom średniego szwajcarskiego wynagrodzenia ma utrzymujący się wciąż wysoki kurs franka szwajcarskiego. Dla nikogo nie jest też tajemnicą, że po przeliczeniu na euro przeciętny szwajcarski pracownik zarabia 1,6 raza więcej niż pracownik austriacki, francuski czy niemiecki (o włoskim nie wspominając).

Mimo, że Szwajcaria miewa kłopoty ze swoją walutą i tak stopa życia jest w tym kraju na bardzo wysokim poziomie, więc mieszkańcy mogą sobie tam pozwolić na wiele luksusowych wydatków, a także na kredyty mieszkaniowe, które nie sprawiają najmniejszych problemów przy spłacaniu. Nic jednak dziwnego skoro średnie miesięczne zarobki w tym kraju wynoszą 6 301,73dol.

zobacz także:  Jak inwestować pieniądze, alternatywy w co inwestować?

Norwegia – druga w Europie pod względem zarobków

Polak, który wyemigrował za pracą do Norwegii miesięczne zarobki w wysokości 5tys. zł uznałby za powód do powrotu do kraju. Sytuacja ta najlepiej obrazuje jak wygląda płaca w tym państwie. Co ma wpływ na tak dobre zarobki w tym kraju? „Państwo Wikingów” nie ustaliło minimalnej płacy, a wszelkie warunki pracy są regulowane między związkami zawodowymi, a pracodawcami. Pracownikom wiele wynagradzają także liczne dodatki do pensji, takie jak nadgodziny, płaca za pracę w czasie nocnej zmiany oraz w weekendy.

Dania oraz Luksemburg – kraje europejskie o specyficznych realiach rynku

Luksemburg jest najbogatszym państwem Unii Europejskiej pod względem PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Zawdzięcza to licznym międzynarodowym instytucjom finansowym oraz przemysłowi ciężkiemu, który doskonale się tam rozwija. Luksemburg wymienia się także jako jedno z państw o najwyższej w Europie płacy minimalnej, stąd jego mieszkańcy bez problemu mogą żyć na wysokiej stopie i pozwolić sobie od czasu do czasu na wzięcie wysokich kredytów gotówkowych, które i tak łatwo im będzie spłacić.

zobacz także:  Zgubione świadectwo pracy - co robić?

Z kolei w Danii nie ma odgórnie ustalonego kodeksu pracy, a wszelkie regulacje mają miejsce na mocy porozumień między Duńską Konfederacją Pracodawców a Duńską Federacją Związków Zawodowych. Pracownicy Danii pomimo dobrych zarobków, przepracowują tygodniowo średnio 38,6 godzin czyli o 2,4 godziny mniej niż w Polsce. W 2016 roku średnie wynagrodzenie w Danii wynosiło 4 850 EUR brutto .

Zarobki w Polsce na tle zarobków w Europie

Na pewno dla Polaków nie jest pocieszający fakt, że w Niemczech, Belgii i Francji zarobki są 3 razy wyższe niż w naszym kraju (a do Szwajcarii, Norwegii, Danii czy Luksemburgu bardzo nam daleko). Ma na to wpływ oczywiście fakt, że kraje zachodnie czerpią liczne profity z integracji europejskiej. Nic dziwnego, że Polacy pracujący w najbogatszych krajach europejskich odkładają na konta walutowe znaczne sumy pieniędzy. A nawet przekazywanie pewnych kwot do rodzinnego kraju jest i tak bardzo opłacalne.

Polskie programy wsparcia jak chociażby 500+ nieco poprawiły sytuację płacową w naszym kraju, jednak mimo wszystko zarobki na emigracji i tak są o wiele bardziej atrakcyjna opcją.

komentarze 3

  1. Dona pisze:

    Tyle się mówi o tym, jacy to wdzięczni powinniśmy być Unii Europejskiej, a tymczasem Unia zarabia na nas więcej niż moglibyśmy przypuszczać.

  2. Ola pisze:

    Jaki z tego wniosek? Trzeba jechać do Szwajcarii 🙂 tylko tam życie do najtańszych nie należy.

  3. koszty życia pisze:

    W Norwegii się dużo zarabia, ale zapomina jednocześnie o wysokich kosztach życia. W porównaniu z tym co jest w Polsce…Takie aspekty przecież też trzeba brać pod uwagę.

Dodaj Twój komentarz