Według statystyk demograficznych w Polsce wzrasta długość życia, a co za tym idzie, rośnie również ilość osób w wieku powyżej 65 lat, a więc emerytów. Aktualnie 16% Polek i Polaków przekroczyło wiek emerytalny, a szacuje się, że do 2050 roku będzie takich osób dwukrotnie więcej. Oczywistym jest, że część z nich będzie potrzebowała pomocy oraz opieki, pytanie tylko czy w Polsce znajdzie się odpowiednia ilość opiekunów?
- Polacy należą do społeczeństw starzejących się
- Opiekunowie osób starszych w Polsce
- Rząd musi zadbać o dofinansowanie opieki dla seniorów
Polacy należą do społeczeństw starzejących się
Dane GUS nie pozostawiają złudzeń, ponad 6 milionów osób w Polsce przekroczyło już wiek emerytalny, czyli 65 lat. Na dodatek co trzecia osoba w tym wieku potrzebuje pomocy, gdyż nie jest w pełni zdrowa. Natychmiastowej opieki udzielanej w miejscu zamieszkania wymaga około 20 tysięcy osób. Sytuacja tych ludzi jest wyjątkowo ciężka, gdyż nie ma dla nich miejsca w zakładach opieki, nie mają również nikogo bliskiego, kto mógłby się nimi zająć. Widoczne zmiany demograficzne mogą mieć bardzo duży wpływ na ekonomię naszego kraju, co boleśnie odbije się na gospodarce.
Opiekunowie osób starszych w Polsce
Okazuje się jednak, że to nie brak profesjonalnych opiekunów osób starszych w Polsce jest problemem. W rzeczywistości jest ich dużo, jednak większość z nich wyjechała za granicę, gdyż tamtejsze zarobki w tym zawodzie są nieporównywalnie większe niż te, które można osiągnąć w Polsce. Największy popyt na usługi wykwalifikowanych opiekunów jest w Niemczech. Wielu polskich opiekunów wyjeżdża także do Anglii.
Rząd musi zadbać o dofinansowanie opieki dla seniorów
Dlaczego w Niemczech warunki pracy opiekunów są tak atrakcyjne finansowo? Przede wszystkim rząd dofinansowuje rodziny, które zapewniają seniorom opiekę w ich własnych domach. To wsparcie finansowe jest tak hojne, że zarobki opiekunów przewyższają kilkakrotnie stawki, które za tę samą pracę można uzyskać w Polsce. Nic więc dziwnego, że wykwalifikowani opiekunowie wyjeżdżają za granicę, nie mniej część z nich bardzo chętnie wróciłaby do Polski, nawet jeśli miałaby pracować za nieco niższą stawkę. Jednak, aby to było możliwe, rząd musiałby wesprzeć finansowo rodziny osób starszych.
Ważny temat, z roku na rok seniorów przybywa. Wolontariat w szkole mógłby sporo pomóc – uczniowie mogliby odwiedzać seniorów.