wtorek, 19 marca 2024
HotMoney

Czy aktualizacja prawa lokatorów uderza w interesy inwestorów na rynku nieruchomości?

Karty MasterCard

Prawo lokatorów stoi w sprzeczności z interesami inwestorów na rynku nieruchomości, szczególnie powiązanych z długoterminowymi kredytami hipotecznymi. Powszechny problem to trudności w usunięciu nieuczciwego lokatora z własnego, wynajmowanego mieszkania. Właściciela stawia się pod groźbą odpowiedzialności karnej za „nachodzenie niepożądanego gościa.

Nieuczciwy lokat niezwykle trudny w usunięciu

Najpopularniejsze problemy przy wynajmie nieruchomości to dewastacja wnętrz, brak regulowania podstawowych opłat eksploatacyjnych, odmowa opuszczenia lokalu po finansowych zaniedbaniach. Duża presja spoczywa na inwestorach wykorzystujących licytacje komornicze. W niektórych licytacjach dochodzi do zakupu nieruchomości wraz z lokatorami, którym należy zapewnić dogodne warunki wyprowadzki. Jedyny ratunek, szczególnie przy obsłudze kredytu hipotecznego stanowi najem okazjonalny. W najmie okazjonalnym potencjalny lokator zaznacza, że ma się gdzie wyprowadzić w razie problemów z regulowaniem czynszu i poddaje się dobrowolnej eksmisji. Wielu inwestorów stosuje również zasadę analizy zdolności kredytowej lokatora, ubezpieczenie, dopełnienie formalności u notariusza.

Najnowsze zmiany w ustawie o ochronie lokatorów

Ustawa o ochronie praw lokatorów podlega stopniowej aktualizacji. Najnowsze zmiany niestety dają coraz więcej praw nieuczciwym lokatorom i zabierają możliwości reakcji wynajmującym. Aktualizacja ustawy doprowadza do sytuacji, w której gmina umywa ręce od dostarczenia lokalu zastępczego zadłużonemu lokatorowi w terminie sześciu miesięcy. Do tego to nie gmina wypłaci odszkodowanie wynajmującemu za straty podniesione przez utrzymanie niechcianego lokatora. Cała odpowiedzialność spadnie na niewypłacalnego lokatora, co oczywiście wywołuje ogromne ryzyko dla firm wyspecjalizowanych w wynajmie. Zaktualizowana ustawa o ochronie praw lokatorów wyklucza opłacalność licytacji komorniczej, co może prowadzić pośrednio do ograniczenia popytu na kredyty hipoteczne.

zobacz także:  Jak wiek kredytobiorcy wpływa na wysokość i koszt kredytu?

Najem okazjonalny to jedyne sensowne zabezpieczenie przy kredycie hipotecznym

Najem okazjonalny to na razie najlepsza praktyka, aby ochronić się przed złymi lokatorami. Kredyt hipoteczny zaciągany pod wynajem wymaga śledzenia zmian prawnych, szczególnie ustawy o ochronie praw lokatorów i kodeksu cywilnego. Polecamy śledzić artykuły dostępne na: https://www.17bankow.com/kredyty-hipoteczne. Przy wynajmie krótkoterminowym warto pamiętać o interpretacjach urzędów skarbowych, które podciągają takie praktyki pod faktyczną działalność gospodarczą i wymagają opłacania znacznie większych podatków niż standardowy ryczałt.

1 komentarz

  1. Viva pisze:

    Najem okazjonalny jest najlepszym wyjściem by uchronić się przed lokatorami. Trzeba mieć dobrze sporządzoną umowę. Potencjalny najemca jest zobowiązany do dostarczenia specjalnego oświadczenia, w którym napisane jest, że poddaje się dobrowolnej eksmisji w przypadku niepłacenia czynszu czy innych zaniedbań.

Dodaj Twój komentarz