środa, 19 maja 2021
HotMoney

500+ dla emerytów – co zakłada projekt?

Emeryt

Jeszcze przed przyszłorocznymi, jesiennymi wyborami parlamentarnymi rząd chce wprowadzić nowy projekt – 500+ dla emerytów, w ramach którego seniorom będą wypłacane dodatkowe środki. Co zakłada ten program i kto będzie mógł z niego skorzystać, jeśli dojdzie do jego przegłosowania?

Dodatki i świadczenia dla emerytów

Już kilka miesięcy temu było głośno o pomysłach PiS na dodatki i świadczenia dla emerytów. Mówiono o trzech możliwych sposobach ich realizacji.

Pierwszy z nich zakładał wypłatę trzynastej emerytury, co tak naprawdę było w nieco zmienionej wersji pomysłem PO z ubiegłego roku. Drugi polegał na zwolnieniu emerytów z podatku dochodowego PIT, na czym skorzystaliby seniorzy z najniższą emeryturą. I to właściwie też nie jest żadną nowością, bo partia PSL już dawno przekonywała do tego projektu, Sejm jednak go odrzucił.

Najgłośniej jest jednak ostatnio mowa o trzecim wariancie – specjalnych dodatkach w wysokości od 100 do 500 zł netto. To komu i w jakiej wysokości zostałyby przyznawane, nie zostało określone.

I jak już wtedy ostrzegali ekonomiści, każde z tych rozwiązań miałoby zgubny wpływ na gospodarkę i rynek pracy, ponieważ zachęcałoby to osoby w wieku emerytalnym do odejście ze swoich stanowisk. Co więcej, nazywane było to wyłącznie przekupstwem wyborczym. Jak jest teraz?

Program 500+ dla emerytów

Program 500+ jest we wczesnej fazie rozwoju i jak zapewnia prezes PiS, Jarosław Kaczyński, środki na dodatkową pomoc w budżecie państwa na pewno się znajdą. Obecna troska o jakość życia seniorów jest spowodowana m.in. tym, że ciągle wzrasta liczba emerytów – jest ich ok. 9 mln.

Na razie brak jest jednak konkretnych propozycji, a rząd nie zdradza, jak obecnie wyglądają prace nad tym programem i kogo dokładnie miałyby obejmować. Choć nazwa 500+ dla emerytów sugeruje, że tak jak w przypadku dodatkowych środków na dzieci, pieniądze te będą wypłacane co miesiąc, nie wiadomo, czy dokładnie na tej samej zasadzie będzie to działać. Częściej mówi się o jednorazowych świadczeniach.

Pojawia się również więcej znaków zapytania: kogo obejmie program? Tylko najbiedniejszych emerytów? I czy faktycznie dopłaty będą w wysokości 500 zł, czy zostaną uzależnione od innych czynników?

Obietnice przedwyborcze

Ekonomiści alarmują, że ze względu na obecne zadłużenie Polski, program 500+ dla emerytów w takiej formie, jak jest to w przypadku dzieci, byłby nierealny do zrealizowania. Wyliczają również, ile kosztowałaby taka pomoc w różnych wariantach, jednak wniosek jest prosty – obecny deficyt w budżecie państwa jest zbyt wysoki i nie wiadomo, czy Polskę będzie stać na te przedwyborcze obietnice.

A czy program 500+ dla emerytów zostanie zrealizowany, czas pokaże. Obecnie trwają intensywne prace nad projektem, a pierwsze konkretne propozycje wsparcia dla seniorów powinny zostać ogłoszone pod koniec 2018 roku lub na początku 2019 roku.

komentarze 3

    Dodaj Twój komentarz