poniedziałek, 27 maja 2024
HotMoney

500+ dla emerytów – co zakłada projekt?

Emeryt

Jeszcze przed przyszłorocznymi, jesiennymi wyborami parlamentarnymi rząd chce wprowadzić nowy projekt – 500+ dla emerytów, w ramach którego seniorom będą wypłacane dodatkowe środki. Co zakłada ten program i kto będzie mógł z niego skorzystać, jeśli dojdzie do jego przegłosowania?

Dodatki i świadczenia dla emerytów

Już kilka miesięcy temu było głośno o pomysłach PiS na dodatki i świadczenia dla emerytów. Mówiono o trzech możliwych sposobach ich realizacji.

Pierwszy z nich zakładał wypłatę trzynastej emerytury, co tak naprawdę było w nieco zmienionej wersji pomysłem PO z ubiegłego roku. Drugi polegał na zwolnieniu emerytów z podatku dochodowego PIT, na czym skorzystaliby seniorzy z najniższą emeryturą. I to właściwie też nie jest żadną nowością, bo partia PSL już dawno przekonywała do tego projektu, Sejm jednak go odrzucił.

Najgłośniej jest jednak ostatnio mowa o trzecim wariancie – specjalnych dodatkach w wysokości od 100 do 500 zł netto. To komu i w jakiej wysokości zostałyby przyznawane, nie zostało określone.

I jak już wtedy ostrzegali ekonomiści, każde z tych rozwiązań miałoby zgubny wpływ na gospodarkę i rynek pracy, ponieważ zachęcałoby to osoby w wieku emerytalnym do odejście ze swoich stanowisk. Co więcej, nazywane było to wyłącznie przekupstwem wyborczym. Jak jest teraz?

zobacz także:  Jak starać się o kredyt mieszkaniowy w Polsce, kiedy mieszkasz i pracujesz za granicą?

Program 500+ dla emerytów

Program 500+ jest we wczesnej fazie rozwoju i jak zapewnia prezes PiS, Jarosław Kaczyński, środki na dodatkową pomoc w budżecie państwa na pewno się znajdą. Obecna troska o jakość życia seniorów jest spowodowana m.in. tym, że ciągle wzrasta liczba emerytów – jest ich ok. 9 mln.

Na razie brak jest jednak konkretnych propozycji, a rząd nie zdradza, jak obecnie wyglądają prace nad tym programem i kogo dokładnie miałyby obejmować. Choć nazwa 500+ dla emerytów sugeruje, że tak jak w przypadku dodatkowych środków na dzieci, pieniądze te będą wypłacane co miesiąc, nie wiadomo, czy dokładnie na tej samej zasadzie będzie to działać. Częściej mówi się o jednorazowych świadczeniach.

Pojawia się również więcej znaków zapytania: kogo obejmie program? Tylko najbiedniejszych emerytów? I czy faktycznie dopłaty będą w wysokości 500 zł, czy zostaną uzależnione od innych czynników?

Obietnice przedwyborcze

Ekonomiści alarmują, że ze względu na obecne zadłużenie Polski, program 500+ dla emerytów w takiej formie, jak jest to w przypadku dzieci, byłby nierealny do zrealizowania. Wyliczają również, ile kosztowałaby taka pomoc w różnych wariantach, jednak wniosek jest prosty – obecny deficyt w budżecie państwa jest zbyt wysoki i nie wiadomo, czy Polskę będzie stać na te przedwyborcze obietnice.

zobacz także:  Co zawiera wniosek o kredyt gotówkowy, jakie dane musisz podać gdy chcesz otrzymać kredyt gotówkowy?

A czy program 500+ dla emerytów zostanie zrealizowany, czas pokaże. Obecnie trwają intensywne prace nad projektem, a pierwsze konkretne propozycje wsparcia dla seniorów powinny zostać ogłoszone pod koniec 2018 roku lub na początku 2019 roku.

komentarze 3

  1. Stanisław pisze:

    Moim zdaniem bardzo ciekawy projekt. To ile teraz emerytury mają starsze osoby to jest dramat.

  2. wiewiórka pisze:

    Niektórym emerytom ledwo starcza na jedzenie i leki – powinniśmy bardziej o nich dbać.

  3. Klau.dia pisze:

    Nie przesadzajmy. Seniorzy dostają leki za darmo, mają zwiększane emerytury. Jak prowadzą działalność, mają łatwiej. Nie można nagle dać wszystkim po 500 zł więcej. Nie wszyscy emeryci mają tak źle, jak się mówi.

Dodaj Twój komentarz