środa, 4 grudnia 2024
HotMoney

Co sprawdza bank kiedy ubiegasz się o kredyt?

co sprawdza bank przy ubieganiu się o kredyt

Są osoby, które skuszone atrakcyjnymi, kolorowymi reklamami bankowych ofert, udają się do oddziału po kredyt i zostają odprawione z kwitkiem. Często nie mamy pojęcia co wpływa na negatywne rozstrzygnięcie złożonego wniosku, dlatego warto wiedzieć co sprawdza bank kiedy ubiegamy się o kredyt.

Czym jest zdolność kredytowa?

Pozornie oczywista kwestia naszej możliwości spłaty zaciągniętego długu nie jest dla wszystkich zrozumiała. Ryzyko udzielania kredytu wiąże się dla banku z niebezpieczeństwem straty, dlatego podczas analizy wniosku o kredyt bank weryfikuje czy będziemy w stanie oddać pożyczone środki, wraz z odsetkami, w ustalonym terminie.

Najważniejsza jest podstawa naszego zatrudnienia i wysokość osiąganych dochodów. Regularne źródło utrzymania stanowi dla banku gwarancję wypłacalności, warto przed złożeniem wniosku o kredyt ustabilizować swoją sytuację zawodową. Mile widziana jest umowa o pracę na czas nieokreślony, nawet kiedy dochody są niewysokie bank wyraża zgodę na udzielenie kredytu, jednak w takiej sytuacji często wymagane jest poręczenie zobowiązania. W przypadku umów na czas określony banki koncentrują się na ich powtarzalności, czasem udzielają kredytu na maksymalny z możliwych okresów.

zobacz także:  Ile kosztuje przepisanie działki budowlanej, mieszkania u notariusza? O jakich opłatach związanych z przepisaniem nieruchomości trzeba pamiętać?

W jaki sposób bank sprawdza naszą historię kredytową?

Negatywna historia kredytowa lub paradoksalnie jej brak może przekreślić nasze starania o wymarzony kredyt mieszkaniowy lub inny, który pozwoli nam na sfinansowanie upragnionego celu. Biuro Informacji Kredytowej jest dla banku niezwykle ważnym źródłem informacji na temat tego w jaki sposób budowaliśmy naszą historię kredytową. Wbrew pozorom zdecydowana większość danych systemu poświadcza terminowo spłacane zobowiązania. Warto pamiętać, że baza generuje również zapytania, w stosunku do osób, które są poręczycielami innych kredytobiorców.

Które czynniki wpływają bezpośrednio na decyzję kredytową?

Przed podjęciem decyzji kredytowej bank uważnie poddaje ocenie nasze wszystkie dotychczasowe zobowiązania, kiedy suma rat zaciągniętych kredytów przekracza 50% uzyskiwanych dochodów należy liczyć się z odmową udzielenia kolejnego. W takiej sytuacji rozwiązaniem może okazać się kredyt konsolidacyjny.

Istotne znaczenie ma również zbyt duża liczba zapytań kredytowych w krótkim czasie. Niektóre banki traktują je jak sygnał, że mamy problem z uzyskaniem potrzebnego kredytu, jest to również asekuracja instytucji finansowych przed zaciąganiem kilku zobowiązań w krótkim czasie.

zobacz także:  Zamach stanu w Sudanie, Kryptowaluty w Chinach... - przegląd 11 kwiecień 2019

Co jest powodem odmowy udzielenie kredytu?

Należy pamiętać, że każda sytuacja potencjalnego kredytobiorcy jest poddawana odrębnej i indywidualnej analizie, ale wielu „odbija się od drzwi” banku z powodu zaciągniętych krótkoterminowych zobowiązań. Kolejna chwilówka czy szybka pożyczka gotówkowa, w krótkich odstępach czasu, może okazać się problemem przy próbie kolejnego finansowania. Zbyt duża ilość zobowiązań kredytowych czy produktów pozabankowych przyczyniła się do, stosowanej przez banki, polityki limitu liczby zobowiązań.

Istotną rolę odgrywa też brak zgody współmałżonka na zawarcie umowy kredytowej, powyżej ustalonych kwot zgoda jest zawsze wymagana, nawet jeżeli mąż/żona nie stanie się współkredytobiorcą. Nie bez znaczenie pozostaje wiek kredytobiorcy, bariery wiekowe są ustalane przez każdy bank odrębnie.

Dodaj Twój komentarz