sobota, 13 kwietnia 2024
HotMoney

Nowe śmigłowce, Strażnicy Rewolucji… – przegląd 8 kwiecień 2019

irański widok

Polska zakupi cztery nowe śmigłowce. Tymczasem rząd USA uznał Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej za organizację terrorystyczną, a władze Zimbabwe postanowiły wypłacić odszkodowania wywłaszczonym białym farmerom.

Śmigłowce dla Marynarki Wojennej

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że jeszcze w tym miesiącu zostanie podpisana z firmą Leonardo umowa zakupu dla Marynarki Wojennej czterech śmigłowców AW101 Merlin. Są one przeznaczone do zwalczania okrętów podwodnych i prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych. Wartość podpisanej już umowy offsetowej, będącej warunkiem zawarcia umowy głównej, to ponad 395 milionów złotych.

Umowa ta obejmuje dziewięć zobowiązań. Wśród nich znajduje się utworzenie w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 ośrodka, w którym dokonywana będzie obsługa techniczna, naprawy i serwis maszyn. Firma Leonardo ma udzielać wsparcia technicznego przez 10 lat.

Odszkodowania dla wywłaszczonych farmerów w Zimbabwe

W 2000 roku prezydent Zimbabwe Robert Mugabe zainicjował przymusowe wywłaszczenie około 4500 białych farmerów. Ich ziemie przekazano czarnym rodzinom. Ten kontrowersyjny krok motywowano potrzebą wyrównania niesprawiedliwości z czasów kolonialnych.

zobacz także:  Lokaty długoterminowe – czy jeszcze się opłacają?

Władza w Zimbabwe zmieniła się jednak pod koniec 2017 roku, kiedy to Mugabe został na stanowisku prezydenta zastąpiony przez Emmersona Mnangagwę. A wraz z władzą zmieniła się polityka. Rząd zapowiedział właśnie, że wywłaszczonym farmerom wypłacone zostaną odszkodowania. Według prezydenta, ma to stanowić klucz do naprawy relacji z Zachodem i wyjścia kraju z kryzysu.

Na odszkodowania docelowo przeznaczono w tegorocznym budżecie 17,5 miliona dolarów. Zaliczki mają być w pierwszej kolejności wypłacone tym, którzy znajdują się obecnie w najtrudniejszej sytuacji finansowej. Należy tu zaznaczyć, że odszkodowania będą płacone jedynie za infrastrukturę i udogodnienia, jakie biali farmerzy wprowadzili na przejętych później farmach, a nie za samą ziemię.

USA uznają Strażników Rewolucji za terrorystów

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił, że USA oficjalnie uznały irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej za organizację terrorystyczną. Trump uzasadniając tę decyzję podkreślił, że jest to organizacja aktywnie finansująca terroryzm, promująca go jako metodę prowadzenia polityki i biorąca czynny udział w akcjach terrorystycznych.

Decyzja prezydenta wejdzie w życie za tydzień, ale co z niej właściwie wynika? Jakie skutki w praktyce będzie miało uznanie Korpusu za organizację terrorystyczną? Otóż taki status oznacza między innymi, że zamrożone zostaną wszystkie jego aktywa, jakie posiada na terytoriach podlegających amerykańskiej jurysdykcji. Zakazane będzie też prowadzenie przez amerykańskich obywateli jakichkolwiek interesów z tą organizacją. Osoby, dostarczające Korpusowi materialnego wsparcia, mogą zostać oskarżone o złamanie sankcji i otrzymać zakaz opuszczania kraju.

zobacz także:  Ile można zarobić na wynajmie mieszkania?

Na reakcję ze strony Iranu nie trzeba było długo czekać. Władze uznały tę decyzję rządu USA za nielegalną, argumentując, iż żaden kraj nie ma uprawnień, by za organizację terrorystyczną uznawać siły zbrojne innego państwa. Irańska Najwyższa Rada Bezpieczeństwa Narodowego w odpowiedzi na takie działanie ogłosiła wpisanie na swoją listę ugrupowań terrorystycznych sił USA, które znajdują się w regionie Bliskiego Wschodu.

komentarze 2

  1. miszel pisze:

    Tyle problemów na świecie, wycinanie puszczy, ocieplenie klimaty, a USA ciągle wojuje, byle tylko jak najwięcej zyskać.

  2. Ana pisze:

    Ciekawa sprawa z tym Zimbabwe. Płacenie odszkodowań białym farmerom. Rzadko kiedy coś takiego się zdarza.

Dodaj Twój komentarz