środa, 15 stycznia 2025
HotMoney

Polska energia jądrowa, Migranci z Meksyku… – przegląd 14 czerwiec 2019

elektrownia jądrowa

Zacieśnienie polsko-amerykańskiej współpracy nie ograniczy się do obronności. Obejmie również sektor energetyczny, a konkretniej realizację polskiego programu energetyki jądrowej.

Rurociąg Przyjaźń

Sergiej Andronow, wiceszef rosyjskiego operatora rurociągów koncernu Transnieft, poinformował, że od 1 lipca Rurociąg Przyjaźń będzie działał w pełnym zakresie. Wcześniej w tym tygodniu koncern podawał informację, że w ciągu 2-3 miesięcy oczekiwany jest powrót do tłoczenia rurociągiem zwykłych ilości ropy naftowej. Zapowiedziano też uregulowanie kwestii rekompensat w tym terminie.

Zamknięcie procedury nadmiernego deficytu wobec Hiszpanii

Unijni ministrowie finansów zamknęli procedurę nadmiernego deficytu wobec Hiszpanii. Kraj ten został nią objęty w 2009 roku, a zatem niedługo po wybuchu światowego kryzysu gospodarczego. Hiszpania przez długi czas nie mogła wyjść z finansowych kłopotów. To dlatego termin przewidziany na korektę deficytu był przedłużany kilkakrotnie – najpierw na 2013 rok, następnie na 2014, a wreszcie na 2016.

W lipcu 2016 roku stwierdzono, że niekorzystne i nie do końca przewidziane wydarzenia gospodarcze wpłynęły w znaczący sposób na finanse publiczne. Rada stwierdziła, że brakuje skutecznych działań, które mogłyby zaradzić nadmiernemu deficytowi. Wyznaczono wówczas nowy termin korekty na 2018 rok.

zobacz także:  Największe firmy farmaceutyczne w Polsce i na Świecie

Teraz wreszcie stwierdzono, że Hiszpania zdołała uporać się ze swoimi problemami. Jej deficyt budżetowy spadł poniżej 3% PKB. Unijny komisarz do spraw gospodarczych Pierre Moscovici określił aktualną sytuację jako „koniec bardzo trudnej drogi nie tylko dla Hiszpanii, ale także dla UE, dla strefy euro” i zachęcił hiszpański rząd do kontynuowania odpowiedzialnej polityki budżetowej.

Polsko-amerykańska współpraca przy programie jądrowym

W komunikacie Kancelarii Premiera podano, że memorandum o współpracy w dziedzinie cywilnego wykorzystania energii jądrowej podpisane w środę między Polską i Stanami Zjednoczonymi wyraża gotowość do współpracy przy polskim programie energetyki jądrowej. Porozumienie to zostało określone jako pogłębienie rozmów na temat energetyki jądrowej, które w ramach polsko-amerykańskiego dialogu energetycznego są prowadzone od marca bieżącego roku.

Obie strony wyraziły wolę, aby wspólnie określić warunki, jakie będą konieczne, by polski program jądrowy mógł się rozwijać. Przede wszystkim ustalone muszą zostać zasady finansowania, rozwój zasobów ludzkich i zaangażowanie lokalnego przemysłu. Zawarte porozumienie wskazuje też, że obie strony wyrażają wolę rozpoznania możliwości współpracy, która objęłaby cały przekrój obecnych i przyszłych amerykańskich technologii reaktorów paliw, wyposażenia i usług.

zobacz także:  Ile kosztuje wpis do księgi wieczystej? Rodzaje opłat dotyczących ksiąg wieczystych.

Umowa z Meksykiem w sprawie migrantów

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump poinformował, że imigracyjne porozumienie z Meksykiem przewiduje, iż jeśli Meksyk nie będzie w stanie opanować kryzysu migracyjnego na granicy z USA, migranci będą wysyłani do bezpiecznego kraju trzeciego.

Dodaj Twój komentarz