środa, 15 stycznia 2025
HotMoney

Elektryczne hulajnogi, Wypalenie zawodowe… – przegląd 30 maj 2019

zestresowany pracownik

Czy elektryczne hulajnogi zostaną uznane za pojazdy? Wiele wskazuje na to, że już wkrótce może się to stać rzeczywistością.

Elektryczne hulajnogi jak pojazdy

Do tej pory nie było w polskim prawie regulacji dotyczących elektrycznych hulajnóg. Z tego względu ich użytkownicy byli traktowani jak piesi i w związku z tym korzystali z chodników. Teraz ma się to zmienić. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zaznacza, że są to urządzenia transportu napędzane energią elektryczną i w związku z tym powinny być traktowane jako pojazdy.

Odpowiedni projekt zmiany ustawy, nad którą prace trwają już od pewnego czasu, jest przygotowany. Motywacją do podjęcia działań w tej sprawie stała się rosnąca popularność hulajnóg o napędzie elektrycznym oraz ich udział w ruchu drogowym i związane z nimi wątpliwości w zakresie zgodności z prawem. Z tych względów postanowiono, że regulacje tych kwestii będą przedmiotem odrębnej nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Niedawno minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz sugerowała przeniesienie hulajnóg na ścieżki rowerowe oraz określenie minimalnego wieku użytkownika i wprowadzenie obowiązku jazdy w kasku.

zobacz także:  Reserved, kto jest właścicielem? Jak długo i co sprzedaje w Polsce?

Zwolnienia lekarskie z powodu wypalenia zawodowego

Wypalenie zawodowe zostało zaklasyfikowane przez Światową Organizację Zdrowia w nowej Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób, gdzie schorzenie to otrzymało kod ICD-11. Oznacza to, że lekarze będą mogli diagnozować i wystawiać zwolnienia w związku z wypaleniem zawodowym. Taka możliwość będzie im jednak przysługiwać dopiero od 2022 roku, kiedy to nowa klasyfikacja choroby zacznie obowiązywać. Na razie Światowa Organizacja Zdrowia planuje opracować wytyczne oparte na dowodach dotyczących psychicznego samopoczucia w miejscu pracy.

Wypalenie zawodowe to syndrom, będący konsekwencją chronicznego stresu w miejscu pracy. Do jego objawów należą poczucie wyczerpania i braku energii, zmniejszenie efektywności oraz zwiększony dystans do pracy i poczucie negatywnych emocji z nią związanych.

Rządowe dotacje dla Huawei

Agencja AFP po przeanalizowaniu raportów finansowych podała do wiadomości, że chińskie władze wspomagały koncern Huawei. Pomoc ta objawiała się w różny sposób. Koncern otrzymywał od rządu granty warte setki milionów dolarów i kupował mocno dotowaną ziemię pod budowę swoich placówek oraz mieszkań dla pracowników. Co więcej, zagraniczni klienci firmy otrzymywali na preferencyjnych warunkach pożyczki od państwowych chińskich banków, umożliwiające im nabycie sprzętu produkowanego przez Huawei.

zobacz także:  OC dla rowerzysty ile kosztuje, czy warto wykupić?

Państwowe dotowanie rozwoju chińskiego sektora to jeden z punktów wojny handlowej, jaką wytoczyły Chinom Stany Zjednoczone. USA uznają takie dotacje za nieuczciwe i zaburzające konkurencję na wolnym rynku, dlatego też domagają się ich wstrzymania.

Według wyliczeń AFP firma w ciągu ostatnich 10 lat otrzymała granty w wysokości 11 mld juanów, z czego połowa została przekazana przez władze w formie bezwarunkowych grantów rządowych z uwagi na wkład Huawei w rozwój nowych technologii.

Dodaj Twój komentarz