czwartek, 18 kwietnia 2024
HotMoney

Porsche – jak powstała ta luksusowa marka samochodów?

Porsche 911

Porsche to jedna z najbardziej luksusowych marek samochodów, której najpopularniejsze modele należą jednocześnie do jednych z najmocniej pożądanych na świecie. A co stoi za sukcesem tego przedsiębiorstwa?

Historia marki Porsche

Porsche to niemiecka marka sportowych samochodów, która została założona w 1931 roku. Jej nazwa wzięła się od nazwiska założyciela – Ferdynanda Porsche, który wcześniej pracował jako konstruktor w takich przedsiębiorstwach jak Daimler.

Co ciekawe, dopiero w 1948 r. zaprezentowano pierwszy seryjny samochód Porsche – był to model 356. Stało się to rok po tym, jak Ferdynand dopuścił swojego syna – Ferry’ego – do zarządzania marką. Ponadto niewiele osób wie o tym, że numer 356 nie był przypadkowy. Otóż model ten stanowił 356 projekt założyciela firmy.

3 lata później, w 1951 roku, umiera Ferdynand Porsche, lecz to nie spowodowało zmiany filozofii marki, która dalej starała się tworzyć sportowe samochody zgodne z koncepcją założyciela.

W następnych latach auta Porsche często brały też udział w prestiżowych wyścigach, podczas których niejednokrotnie zdobywały najwyższe miejsca. Natomiast w 1963 roku powstał flagowy model tej marki – Porsche 911, które zostało zaprojektowane przez syna Ferdynanda. 11 lat później powstają pierwsze auta z turbodoładowaniem.

zobacz także:  Rząd zapowiada emerytury dla matek

Najpopularniejsze modele Porsche

Choć miłośnicy motoryzacji nie pogardziliby żadnym modelem samochodu sportowego marki Porsche, niektóre pojazdy uzyskały miano flagowych, należą też do jednych z najchętniej sprzedających się pojazdów tej klasy na całym świecie.

Na podium znajduje się oczywiście Porsche 911, który od 2011 roku produkowany jest w ramach szóstej generacji. Przypomnijmy natomiast, że pierwsza wersja tego pojazdu powstała w 1963 roku i od tego czasu cieszy się niesłabnącą popularnością. Obecnie można zakupić luksusowe coupe, kabrioleta lub pojazd z zamkniętym nadwoziem typu targa.

Wielu osobom serce zacznie radośnie bić na widok Porsche Cayenne, który jest już modelem sportowo-użytkowym. To jednak nie sprawia, że jest on mniej efektowny – pod maską kryje się silnik V8.

Eleganckie, opływowe kształty prezentuje fastback Porsche Panamera, który jest stosunkowo nowym projektem tej marki – pojawił się w 2009 roku. Zaskoczeniem stał się natomiast fakt, że od 2017 roku wytwarzana jest wersja kombi tego pojazdu. Trzeba tu wiedzieć, że to pierwsze kombi w historii marki.

zobacz także:  Kredyt odnawialny czy debet w koncie – co zamiast kredytu gotówkowego?

Kontrowersje wokół Porsche

I choć Porsche należy do jednej z najbardziej uwielbianych marek motoryzacyjnych na całym świecie, i to przedsiębiorstwo nie ustrzegło się skandalu. Mowa tu o sytuacji sprzed kilku lat, kiedy wobec Porsche wytoczono rekordowy pozew za… manipulowanie rynkiem. Sprawa dotyczyła ukrywania informacji o zakupie 75% akcji Volkswagena i tym samym przejęciu pełnej kontroli nad tą marką. O odszkodowanie wystąpiły fundusze hedgingowe, które straciły miliardy euro na spekulowaniu akcjami Volkswagena kierując się zapewnianiami Porsche o braku zainteresowania wykupem tych akcji.

1 komentarz

  1. Jacek pisze:

    W Polsce coraz więcej osób stać już na takie auta, ale jest inny problem. Na jakich drogach jeździć Porsche, skoro auto ma taką moc, a drogi jakie mamy to wie każdy kierowca…

Dodaj Twój komentarz