sobota, 9 grudnia 2023
HotMoney

Porsche – jak powstała ta luksusowa marka samochodów?

Porsche 911

Porsche to jedna z najbardziej luksusowych marek samochodów, której najpopularniejsze modele należą jednocześnie do jednych z najmocniej pożądanych na świecie. A co stoi za sukcesem tego przedsiębiorstwa?

Historia marki Porsche

Porsche to niemiecka marka sportowych samochodów, która została założona w 1931 roku. Jej nazwa wzięła się od nazwiska założyciela – Ferdynanda Porsche, który wcześniej pracował jako konstruktor w takich przedsiębiorstwach jak Daimler.

Co ciekawe, dopiero w 1948 r. zaprezentowano pierwszy seryjny samochód Porsche – był to model 356. Stało się to rok po tym, jak Ferdynand dopuścił swojego syna – Ferry’ego – do zarządzania marką. Ponadto niewiele osób wie o tym, że numer 356 nie był przypadkowy. Otóż model ten stanowił 356 projekt założyciela firmy.

3 lata później, w 1951 roku, umiera Ferdynand Porsche, lecz to nie spowodowało zmiany filozofii marki, która dalej starała się tworzyć sportowe samochody zgodne z koncepcją założyciela.

W następnych latach auta Porsche często brały też udział w prestiżowych wyścigach, podczas których niejednokrotnie zdobywały najwyższe miejsca. Natomiast w 1963 roku powstał flagowy model tej marki – Porsche 911, które zostało zaprojektowane przez syna Ferdynanda. 11 lat później powstają pierwsze auta z turbodoładowaniem.

zobacz także:  Ile będzie kosztować koronawirus gospodarkę światową? Ile Chiny, Polskę? Konsekwencje koronawirusa

Najpopularniejsze modele Porsche

Choć miłośnicy motoryzacji nie pogardziliby żadnym modelem samochodu sportowego marki Porsche, niektóre pojazdy uzyskały miano flagowych, należą też do jednych z najchętniej sprzedających się pojazdów tej klasy na całym świecie.

Na podium znajduje się oczywiście Porsche 911, który od 2011 roku produkowany jest w ramach szóstej generacji. Przypomnijmy natomiast, że pierwsza wersja tego pojazdu powstała w 1963 roku i od tego czasu cieszy się niesłabnącą popularnością. Obecnie można zakupić luksusowe coupe, kabrioleta lub pojazd z zamkniętym nadwoziem typu targa.

Wielu osobom serce zacznie radośnie bić na widok Porsche Cayenne, który jest już modelem sportowo-użytkowym. To jednak nie sprawia, że jest on mniej efektowny – pod maską kryje się silnik V8.

Eleganckie, opływowe kształty prezentuje fastback Porsche Panamera, który jest stosunkowo nowym projektem tej marki – pojawił się w 2009 roku. Zaskoczeniem stał się natomiast fakt, że od 2017 roku wytwarzana jest wersja kombi tego pojazdu. Trzeba tu wiedzieć, że to pierwsze kombi w historii marki.

zobacz także:  Czy świat czeka kolejny kryzys finansowy?

Kontrowersje wokół Porsche

I choć Porsche należy do jednej z najbardziej uwielbianych marek motoryzacyjnych na całym świecie, i to przedsiębiorstwo nie ustrzegło się skandalu. Mowa tu o sytuacji sprzed kilku lat, kiedy wobec Porsche wytoczono rekordowy pozew za… manipulowanie rynkiem. Sprawa dotyczyła ukrywania informacji o zakupie 75% akcji Volkswagena i tym samym przejęciu pełnej kontroli nad tą marką. O odszkodowanie wystąpiły fundusze hedgingowe, które straciły miliardy euro na spekulowaniu akcjami Volkswagena kierując się zapewnianiami Porsche o braku zainteresowania wykupem tych akcji.

1 komentarz

  1. Jacek pisze:

    W Polsce coraz więcej osób stać już na takie auta, ale jest inny problem. Na jakich drogach jeździć Porsche, skoro auto ma taką moc, a drogi jakie mamy to wie każdy kierowca…

Dodaj Twój komentarz