wtorek, 30 kwietnia 2024
HotMoney

Wybory na Ukrainie, Zamieszki w Hongkongu… – przegląd 22 lipiec 2019

Hongkong z lotu ptaka

Na Ukrainie odbyły się przedterminowe wybory do parlamentu. Tymczasem w Hongkongu miały miejsce demonstracje przeciwko nowelizacji prawa ekstradycyjnego.

Wybory na Ukrainie

W przedterminowych wyborach do ukraińskiego parlamentu zwyciężyła partia prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Sługa Narodu, uzyskując 43,9% poparcia. Na drugim miejscu uplasowała się prorosyjska Opozycyjna Platforma – Za Życie z 11,5% głosów. Trzecie miejsce zajęła Europejska Solidarność byłego prezydenta Petra Poroszenki z wynikiem 8,9%. Na kolejnych miejscach znalazły się Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko (7,6%) i Głos rockowego muzyka Swiatosława Wakarczuka (6,3%). Pozostałe ugrupowania uczestniczące w wyborach nie przekroczyły 5-procentowego progu wyborczego.

Zamieszki w Hongkongu

W Hongkongu miały miejsce demonstracje w ramach protestu przeciwko rządowemu projektowi nowelizacji przepisów ekstradycyjnych, które będą miały teraz umożliwiać między innymi transfer podejrzanych do Chin kontynentalnych. Wśród postulatów stawianych przez protestujących znajduje się też dymisja szefowej hongkońskiej administracji Carrie Lam oraz zorganizowanie powszechnych wyborów.

Grupa demonstrantów otoczyła siedzibę przedstawicielstwa centralnego rządu ludowego Chin, wypisywała na murach antyrządowe hasła, a także zabrudziła godło Chińskiej Republiki Ludowej farbą. W dzielnicy Sheung Wan doszło do starć demonstrantów z policją. W ruch poszły cegły i inne przedmioty, na co policjanci odpowiedzieli gumowymi kulami i gazem łzawiącym.

zobacz także:  Jak zdobyć kapitał na własną firmę? Kredyty, obligacje korporacyjne, dotacje

Tymczasem na stacji metra Yuen Long, znajdującej się na Nowych Terytoriach, w dzielnicy usytuowanej pomiędzy wyspą Hongkong a granicą z Chinami Terytorialnymi, doszło do ataków. Zamaskowani ludzie wdzierali się do pociągu i bili podróżnych, przede wszystkim tych w czarnych ubraniach, charakterystycznych dla uczestników demonstracji przeciw lokalnym władzom i nowelizacji prawa ekstradycyjnego.

Na skutek tych ataków siedem osób trafiło do szpitala. Wśród rannych znajduje się Lam Cheuk-ting, prodemokratyczny poseł parlamentu, a także co najmniej dwoje dziennikarzy. Z uwagi na ataki, stacja Yuen Long została zamknięta przed czasem. Policja otrzymała również zgłoszenia o napaściach mających miejsce na kilku innych stacjach metra.

Porozumienie Chin z Kambodżą

Według informacji podawanych przez „Wall Street Journal”, Chiny zawarły tajne porozumienie z rządem Kambodży. W jego ramach będą mogły rozmieścić swoje siły zbrojne na terenie kambodżańskiej bazy marynarki wojennej. Uzyskały one wyłączny dostęp do części bazy Ream w prowincji Sihanoukville nad Zatoką Tajlandzką. Jeśli informacje te są prawdziwe, oznaczałoby to wzmocnienie pozycji Chin w prowadzonych sporach terytorialnych i w obronie ich gospodarczych interesów w regionie Morza Południowochińskiego.

zobacz także:  Największe firmy farmaceutyczne w Polsce i na Świecie

Władze Kambodży zaprzeczają doniesieniom amerykańskiego dziennika. Rzecznik ministerstwa obrony Chhum Socheat określił te doniesienia jako „wyssane z palca i bezpodstawne”, a premier Hun Sen wprost stwierdził, że jest to „najgorszy w historii wymyślony news wymierzony w Kambodżę”.

Kanada – podatki w kryptowalutach

W Kanadzie w niektórych miastach podjęto uchwałę, dzięki której obywatele będą mogli podatek od nieruchomości opłacać w kryptowalutach. Innisfil to pierwsze kanadyjskie miasto, które rozpoczęło współpracę z Coinberry, platformą handlu kryptowalutami, oraz zaksięgowało już pierwsze podatki opłacone w bitcoinach. W przyszłości przewiduje się rozszerzenie możliwości płatności również na inne kryptowaluty, takie jak Ethereum, Litecoin i Ripple.

Dodaj Twój komentarz