Od początku 2018 roku możemy obserwować, jak wzmacnia się szwajcarska waluta. Osoby, które zdecydowały się na kredyt we frankach szwajcarskich nie są z tego powodu zadowolone, a to nie koniec złych wiadomości dla nich, gdyż wszystko wskazuje na to, że sytuacja ta będzie trwać dalej. Jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy?
- Dlaczego frank szwajcarski drożeje?
- Jak w dalszej perspektywie wygląda sytuacja szwajcarskiej waluty?
- Jakie są perspektywy dla frankowiczów?
Dlaczego frank szwajcarski drożeje?
Tylko w ciągu tego roku waluta ta zdrożała już o około 25-30 groszy. Jest to duży wzrost, który może być wynikiem złej sytuacji światowej gospodarki. Nie bez znaczenia powinno być także osłabienie wzrostu gospodarczego w strefie euro, czyli w Unii Europejskiej, jednak co ciekawe, Szwajcaria radzi sobie zaskakująco dobrze. Naturalną reakcją inwestorów na problemy światowej gospodarki jest wycofywanie kapitału, który tym samym wraca do ojczyzny, a jej waluta w ten sposób zyskuje na wartości. Tak właśnie stało się z helwacką walutą.
Jak w dalszej perspektywie wygląda sytuacja szwajcarskiej waluty?
Póki co nic nie wskazuje na to, aby sytuacja franka miała się pogarszać. W związku z problemami walut krajów takich jak Włochy, czy innych rozwijających się państw, frank szwajcarski jest bardzo bezpiecznym rozwiązaniem. Pod uwagę należy brać także ryzyko rozszerzenia się wojny handlowej oraz niestabilną sytuację Ameryki Łacińskiej, która nie zachęca do inwestycji.
Jakie są perspektywy dla frankowiczów?
Osoby spłacające kredyty we frankach na pewno nie są zadowolone z obecnej sytuacji. Nadzieją dla nich może być interwencja Narodowego Banku Szwajcarii, który ma możliwość osłabienia waluty. Jeśli jednak sytuacja gospodarcza w Unii Europejskiej nie ustabilizuje się, a wojna handlowa pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami stanie się faktem, to będziemy obserwować dalszy wzrost szwajcarskiej waluty.
Może lepiej przewalutować kredyt- jest taka możliwośc?