piątek, 22 listopada 2024
HotMoney

American dream. Fakty i mity o życiu w USA

Most w San Francisco

Wielu Polaków wciąż wierzy w American dream, a ten skończył się już lata temu. To już nie te czasy, kiedy można było wyjechać do Ameryki i dorobić się w krótkim czasie. Osoby, które obecnie mieszkają w USA rozprawiają się z wieloma mitami na temat tego, jakim to krajem mlekiem i miodem płynącym są Stany Zjednoczone. Jakie są więc największe fakty i mity odnośnie życia w Ameryce?

Czym jest American dream?

Termin American dream odnosi się do idei, na której opiera się etos USA, czyli wolności, równości i demokracji. Jest on charakterystyczny dla amerykańskiego społeczeństwa, które dąży do szczęścia, chce się dorobić i rządzi u nich kult pracy oraz samodzielnego odniesienia sukcesu. Taki American dream został przedstawiony w kilku znanych filmach, np. w „Chłopcach z ferajny”, „Forreście Gumpie” czy „Dawno temu w Ameryce”.

Życie w USA wygląda jak w filmach – mit

Życie w USA od dawna nie wygląda już jak w amerykańskich komediach romantycznych. Pieniądze nie spadają z nieba, praca sama się nie znajduje i nie spotyka się tu księcia lub księżniczki z bajki. Wierzenie w to, że po wyjeździe do USA wszystko samo się ułoży i na pewno „jakoś to będzie” jest błędne. W Ameryce panuje kult pracy i do wszystkiego trzeba dojść samemu. Mało tego, na start przydadzą się odłożone pieniądze i to konkretna suma. Pomijając już fakt nie tak łatwego otrzymania green card lub obywatelstwa amerykańskiego.

zobacz także:  Zawody bez perspektyw. Które zawody zanikają najszybciej? Jakich zawodów już nie spotkamy?

W USA mnóstwo jest biednych osób – fakt

To smutna prawda, ale w Stanach Zjednoczonych mnóstwo osób jest biednych i ledwo wiąże koniec z końcem. Wiele z nich jest na utrzymaniu państwa. Wśród osób, którym się nie powiodło są także Polacy, którzy chcieli spełnić swój American dream. Jeśli mają prawo do zasiłków to nie jest jeszcze tak źle, gorzej jeśli zostali tam na wizie turystycznej, która straciła ważność i przebywają tam nielegalnie.

Dobre czasy w USA już minęły – fakt

Najwięcej Polaków wyemigrowało do USA jeszcze w latach 80. XX. Wtedy faktycznie można było w Ameryce się dorobić. Ścieżka kariery Polaków, ale nie tylko, zaczynała się „od zera do bohatera”. Większość osób zaczynała od sprzątania, pakowania żywności, asystowania na budowach. Była to więc ciężka, fizyczna praca od rana do nocy. Dopiero wraz z doświadczeniem, ale i coraz lepszą znajomością języka angielskiego można było liczyć na coś więcej. Łatwiej było wtedy otrzymać także green card i obywatelstwo. Teraz warunki przyznawania są bardziej restrykcyjne.

zobacz także:  Sexshop dla katolików!

Opieka zdrowotna jest dla wybranych – fakt

Opieka zdrowotna w USA jest dla wybranych, a raczej dla bogatych. W kraju tym nie ma powszechnej opieki zdrowotnej jak w Polsce, a więc jeśli zachorujemy nie mając ubezpieczenia i to bardzo dobrego, nie mamy co liczyć na bezpłatną pomoc specjalistów. Usługi medyczne są w USA koszmarnie drogie. Nie każdego stać także na leczenie zębów. Lecąc do USA trzeba więc zadbać nie tylko o dobrą i legalną pracę, ale również o konkretne ubezpieczenie, które pozwoli na dostęp do lekarzy różnych specjalizacji i umożliwi ewentualny pobyt w szpitalu bez dodatkowych kosztów.

komentarze 3

  1. American Freak pisze:

    Do USA można polecieć tylko na wakacje. Chyba że ma się spore szanse na obywatelstwo i dobrą pracę, ale i tak trzeba liczyć się ze sporymi kosztami i zupełnie inną rzeczywistością.

  2. Juice pisze:

    Na pewno mieszkanie w Stanach ma zarówno wady, jak i zalety. Pod pewnymi względami żyje się łatwiej, pod innymi trudniej. Nie ma co liczyć na to, że bez własnej pracy i ogromnych starań odniesiemy sukces gdziekolwiek.

  3. olka pisze:

    Mnie zdziwił ten brak ubezpieczenia zdrowotnego, niby mówi się, że USA to taki cywilizowany kraj… No ale w telewizji są też pokazywane głównie urywki tych wszystkich wspaniałych miejsc, a bezdomni po prostu nie są brani pod uwagę w kadrze…

Dodaj Twój komentarz