sobota, 20 lipca 2024
HotMoney

Co to jest karta kierowcy i ile kosztuje?

widok z samochodu na jezdnię

Zastanawiasz się czym jest karta kierowcy i do czego służy? Chcesz wiedzieć ile kosztuje? Te i więcej informacji znajdziesz w naszym poradniku.

Czym jest karta kierowcy?

Karta kierowcy to dokument przewidziany dla kierowców, którzy wykonują przejazdy samochodami wyposażonymi w tachografy cyfrowe. A co to takiego? To urządzenia pomiarowe, rejestrujące przejechaną przez pojazd drogę, jego chwilową prędkość, aktywność kierowcy, a także okresy jego jazdy, dyżuru i odpoczynku. Karta pozwala rejestrować czas i przebieg jazdy.

O taką kartę kierowcy wnioskować mogą osoby kierujące pojazdami używanymi do przewożenia towarów lub osób, których dopuszczalna masa całkowita, włącznie z przyczepą lub naczepą, przekracza 3,5 tony.

O kartę kierowcy musi wystąpić również osoba, która jest kierowcą pasażerskim, który przewozi ponad dziewięć osób włącznie z kierowcą.

Dzięki tej karcie możliwa jest nie tylko identyfikacja kierowcy, ale i przypisanie do niego danych dotyczących przejazdów, jakie zarejestrował tachograf. To właśnie na niej zapisywane są informacje dotyczące przejazdów, postojów, odpoczynków i innych prac wykonanych przez określonego kierowcę.

zobacz także:  Ile kosztuje porada prawna w sprawie rozwodu? Koszty pomocy prawnej w czasie rozwodu

Kierowca może mieć tylko jedną ważną kartę. Upoważniony jest do korzystania tylko i wyłącznie ze swojej – wydanej na jego dane osobowe.

Karta kierowcy wydawana jest na 5 lat, ale nie na dłużej niż ważne są prawo jazdy. Kierowca nie może korzystać z niej w przypadku uszkodzenia lub przekroczenia daty ważności karty.

Ile kosztuje karta kierowcy?

Warto zaznaczyć, że jedyną uprawnioną osobą do złożenia wniosku, a także do zapłaty za wydanie karty kierowcy, jest kierowca, a nie jego pracodawca. Refundacja kosztów poniesionych na otrzymanie dokumentu może być tylko wówczas możliwa, gdy ma on dowód jej uiszczenia.

A ile kosztuje karta kierowcy? Opłata netto za wydanie dokumentu to 140 złotych. W przypadku wniosku papierowego opłata brutto, a więc zawierająca 23% podatku VAT, wynosi 172,20 zł. Widać więc, że nie jest to mały koszt. Co dziwi, w sytuacji, gdy tak niewielu jest kandydatów do pracy jako kierowca.

Procedura wydawania karty kierowcy

Tak, jak już wspomniano, o kartę kierowcy wnioskować może tylko kierowca. Do wniosku należy dołączyć dowód uiszczenia opłaty za kartę. Do jednego wniosku daje się jeden przelew. Wniosek wraz z załącznikami przesyła się do Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Warto wiedzieć, że proces wydawania karty może trwać nie dłużej niż 30 dni roboczych, licząc od daty przyjęcia wniosku. Oczywiście prawidłowo wypełnionego. Jeśli są w nim błędy, wówczas czas ten się wydłuża.

zobacz także:  Czy pomoc finansowa Afryce ma sens?

PWPW ma obowiązek powiadomić wnioskodawcę o przyczynach zawieszenia/odrzucenia wniosku. Jego zadaniem jest poinformowanie o konieczności uzupełnienia lub ponownego złożenia właściwie wypełnionego wniosku w terminie. Kierowca ma na to do 21 dni kalendarzowych od dnia otrzymania powiadomienia.

Cała procedura odbywa się w ramach tej samej opłaty, o ile została wniesiona.

Dodaj Twój komentarz