piątek, 22 listopada 2024
HotMoney

Jak Urzędy Pracy pomagają w znalezieniu pracy? Czy są skuteczne?

Kobieta przy komputerze

Urzędy Pracy to częsty temat żartów i kpin, szczególnie jeżeli chodzi o rzeczywisty zakres skuteczności pomocy w znalezieniu pracy. Zdania oczywiście bywają podzielone, bo są ludzie, którzy rzeczywiście znaleźli pracę dzięki urzędom i tacy, dla których była to strata czasu. Jak w rzeczywistości pomaga urząd pracy? Czy ta pomoc jest skuteczna?

Jak działają urzędy pracy?

Urzędy Pracy to specyficzne instytucje państwowa zajmująca się badaniem oraz analizowaniem rynku pracy. Dodatkowo ich zadaniem jest także udzielanie informacji w tym zakresie osobom bezrobotnym i poszukującym pracy, a także pośredniczą w kontaktach między pracodawcami, a potencjalnymi pracownikami. Urzędy te można podzielić na dwa rodzaje – na szczeblu powiatowym i wojewódzkim. Nie są one ze sobą powiązane, jedno nie podlega drugiemu, jak również cele, realizacje i zakres działań także mają odmienne.

Na jaką pomoc można liczyć w Urzędzie Pracy?

Zazwyczaj pierwsze zetknięcie się w pracownikami Urzędu Pracy polega na tym, że tworzy się profil osoby bezrobotnej, zaznaczając jej wykształcenie, doświadczenie zawodowe, przebyte kursy i szkolenia i na tej podstawie wyszukuje oferty pracy przedstawiając kandydatowi. Oprócz tego, osoba bezrobotna może liczyć także uczestnictwo w szkoleniach i warsztatach, które mają na celu zwiększenia szans osób bezrobotnych na znalezienie pracy i umiejętność wyszukiwania ofert czy tworzenia własnego życiorysu. Wiele osób jednak narzeka, twierdząc, że pomoc urzędu jest tylko pozorna i tak naprawdę nie są oni w stanie znaleźć odpowiedniej oferty pracy.

zobacz także:  Co wiemy o polskiej marce Społem? Społem kiedyś i teraz

Czy pomoc Urzędu Pracy jest skuteczna?

Zależy kogo spytać, bo doświadczenia ludzi bywają różne. Część z nich po zetknięciu się z Urzędem Pracy nabrało złych doświadczeń i doszli do wniosku, że równie dobrze poradzą sobie sami, bo urząd im nie pomoże. Inni mieli więcej szczęścia i korzystając z pomocy pośredników udało im się pracę znaleźć. Zdania są więc podzielone, jednak warto wiedzieć o tym, że niezależnie od chęci i od działalności urzędów, ta forma pomocy osobom bezrobotnym to za mało. Trzeba też pamiętać, że urzędnicy nie są w stanie skupić się na każdym petencie z osobna, dokładnie sprawdzić jego kompetencje, umiejętności czy nastawienie, stąd też ciężko o podejście indywidualne, a to znacząco utrudnia sprawę.

Szukać pracy z Urzędem Pracy czy bez?

Jak zostało powiedziane, Urząd Pracy to nie wszystko, a czasem może się okazać, że nawet nie mamy na co liczyć. Osoby poszukujące pracy muszą wykazać się większą aktywnością i samodzielnie także działać w tym kierunku, nie zrzucając całego ciężaru na urzędnika, który ma do obsłużenia także wiele innych osób. Sytuacja na rynku pracy zmienia się dość dynamicznie i jeżeli chcemy znaleźć zatrudnienie, warto, a nawet powinno się szukać ofert także samodzielnie. Urząd Pracy może być pomocny, ale nie można liczyć na to, że zapewni on nam zatrudnienie, bo to nie jest jego zadaniem. Podstawową funkcją tej instytucji jest zwiększenie szans na znalezienie pracy, a także wskazanie osobom bezrobotnym możliwości działania, jeżeli więc sami nie weźmiemy sprawy w swoje ręce, żaden urząd w tym nie pomoże.

zobacz także:  Jak działa konto oszczędnościowe?

komentarze 2

  1. Karlajn pisze:

    Znam osoby, które znalazły pracę dzięki Urzędowi Pracy, ale z tego co widzę, to zdecydowana większość nie otrzymuje tam niezbędnej pomocy, dlatego też mam mieszane uczucia wobec tej instytucji.

  2. Anita pisze:

    Nikt z moich znajomych nie otrzymał tam pomocy. Urząd może jedynie „dać” ubezpieczenie, ale na pewno nie pracę.

Dodaj Twój komentarz