W Brukseli trwają negocjacje polskiego rządu w sprawie cen energii. Tymczasem w sieci doszło do gigantycznego wycieku danych. Cyfrowy Polsat zmienia prezesa, a Wisła Kraków walczy o przetrwanie dzięki platformie crowfundingowej. Oto ważne informacje z 17 stycznia.
- Rząd negocjuje ustawę dotyczącą cen energii
- Wyciek w sieci
- Wisła Kraków szuka funduszy
- Cyfrowy Polsat zmienia prezesa
Rząd negocjuje ustawę dotyczącą cen energii
Rząd wyekspediował do Brukseli ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, aby przeprowadzić negocjacje na temat ustawy w sprawie cen energii. Ustawa ta powstała, by uchronić Polaków przed podwyżkami cen.
Postanawia ona, że jeżeli umowy na dostawy energii w 2019 roku będą zakładać wzrost cen, to do 1 kwietnia 2019 roku będą one musiały zostać skorygowane do poziomu z połowy 2018 roku. W myśl tych postanowień udzielany ma być też zwrot utraconego przychodu tym sprzedawcom, którzy w 2019 roku zakupią energię za cenę wyższą niż ustalona kwota sprzedaży.
Projekt rozporządzenia wykonawczego znajduje się już w Brukseli. Negocjacje prowadzone przez Tchórzewskiego dotyczyć mają sposobu wdrożenia ustawy oraz ewentualnych zmian w jej treści, jeśli okażą się konieczne w świetle unijnego prawa.
Wyciek w sieci
Specjalista do spraw cyberbezpieczeństwa Troy Hunt ujawnił, że w internecie zostało opublikowanych niemal 773 miliony adresów e-mail oraz ponad 21 milionów haseł. Dwanaście tysięcy plików zajmujących łącznie 87 GB to jeden z największych w historii wycieków danych w sieci.
Nawet biorąc pod uwagę, że nie wszystkie spośród owych haseł okażą się aktualne, baza może stanowić zagrożenie w rękach przestępców. Mogą oni stosować zautomatyzowane narzędzia, by z pomocą znajdujących się w niej danych uzyskać dostęp do określonych portali.
Wisła Kraków szuka funduszy
Zadłużona na ponad 40 milionów złotych Wisła Kraków nie ustaje w poszukiwaniu pieniędzy, które pozwoliłyby jej wyjść z kryzysu. Niektóre metody są dosyć oryginalne. Postanowiono, że klub wyemituje akcje na platformie crowfundingowej. Wisła tym samym stanie się jedynym europejskim klubem z najwyższej klasy rozgrywek, który wdroży takie rozwiązanie. Akcje mają zostać wyemitowane na beesfund.com, największej tego typu platformie w środkowo-wschodniej Europie, współpracującej przy emisjach akcji spółek akcyjnych i komandytowo-akcyjnych.
Nie można zaprzeczyć, że to śmiały ruch ze strony klubu, ale czy finansowanie społecznościowe naprawdę może okazać się drogą, która wyprowadzi Wisłę Kraków z kryzysu? Sceptyków nie brakuje, ale dopiero przyszłość pokaże, czy taka strategia jest pomyłką czy też, przeciwnie, daje realną szansę na wydźwignięcie klubu z kłopotów.
Cyfrowy Polsat zmienia prezesa
Rada nadzorcza Cyfrowego Polsatu przyjęła rezygnację Tobiasa Solorza, piastującego dotąd stanowisko prezesa. Solorz będzie wprawdzie kierować zarządem jeszcze do końca marca, już jednak zapadła decyzja o powołaniu jego następcy. Od 1 kwietnia ma nim być Mirosław Błaszczyk, obecnie zarządzający władzami Telewizji Polsat, będącej podmiotem zależnym od Cyfrowego Polsatu.
Błaszczyk z Polsatem związany jest już od dawna. Zarządza Telewizją Polsat od 2007 roku, jest też członkiem Rady Fundacji Polsat. Oprócz tego jest również prezesem spółek Eska TV i Lemon Records oraz członkiem rady nadzorczej Muzo FM.
Niestety mój mail też „wyciekł”… Nie nadążam już z tymi zmianami haseł. Ciągle tylko ktoś się gdzieś włamuje, przejmuje dane itp. Na Instagramie bardzo często to się zdarza.
Ciekawe rzeczy się dzieją, ale najbardziej rozbawiła mnie Wisła Kraków. Jakim cudem udało się im tak zadłużyć? To fascynujące, co kluby piłkarskie robią z pieniędzmi, a przecież dostają ich całkiem sporo w porównaniu z innymi sportowcami.